Fakty - oglądaj online

Prezes musi wybrać. Albo władza, albo biznes. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

Taśmy publikowane w "Gazecie Wyborczej" to - zdaniem PiS - "laurka" i "kapiszon". A jednak Jarosław Kaczyński grozi "Gazecie Wyborczej" procesem. Pytani w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie mają wątpliwości - prezes musi wybrać - albo władza, albo biznes.

Jarosław Kaczyński milczy, chociaż w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej spotkanie goni spotkanie. Po wtorkowym - kilkugodzinnym - z udziałem najważniejszych osób obowiązuje partyjna opinia o taśmach prezesa.

- Bym powiedział, że nawet bańka mydlana, bo kapiszon jednak trochę huku generuje. Ktoś by się jeszcze mógł przestraszyć, a bańka mydlana robi takie delikatne puff i jest w ogóle bardzo ładna - tak na temat taśm wypowiada się polityk PiS Marcin Horała.

Poetycki, żartobliwy, lekceważący język PiS-u komentującego taśmy to jedna strona. Druga to przedsądowe wezwania i groźba procesem za naruszenie dóbr osobistych kierowana do "Gazety Wyborczej" przez Jarosława Kaczyńskiego.

Groźba procesu

- Nie rozumiem jak można pozywać za wystawianie laurek i świadectwa krystaliczności. To znaczy, że Jarosław Kaczyński nie zgadza się z opinią, że jest krystalicznie uczciwym człowiekiem. A tak serio, uważamy, że straszenie nas pozwem w sądzie jest niczym innym jak grą na tzw. efekt mrożący - mówi Jarosław Kurski z "GW".

Czy służby są w stanie wyjaśnić rolę Kaczyńskiego w sprawie Srebrnej? Sondaż

Nowe taśmy. O prezesie, biznesie i bliźniaczych wieżach. Inwestycje planowano od lat - pytanie,...

Do siedziby PiS przyjeżdżają premier, ministrowie i najważniejsze osoby w partii, także, by rozmawiać o kryzysie związanym z taśmami z nagraniem rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem, który pracował nad budową gigantycznego wieżowca - właściwie dwóch wież - na zlecenie prezesa.

Nawet obecny szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - który kiedyś był prezesem spółki Srebrna - mówił o wieżach jak o "sprawie ważnej dla Polski, historycznej".

Sondaż: Polacy na "nie"

Sam Jarosław Kaczyński chciał, by sprawa toczyła się w tajemnicy, ale później stwierdził, że nie może za przygotowania do niedoszłej inwestycji zapłacić. Odsyłał do sądu dewelopera - chociaż są takie fragmenty, które nie pozostawiają wątpliwości kto decydował o wszystkim w spółce. Na taśmach słychać bowiem jak Jarosław Kaczyński mówi: - "Beze mnie, państwo tego bezpośrednio z zarządem spółki na pewno nie załatwią".

Polacy w sondażu dla "Faktów" i TVN24 wyrazili opinię, że Jarosław Kaczyński takich rozmów nie powinien prowadzić. Tego zdania jest 65 procent pytanych w badaniu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown.

- Jarosław Kaczyński w pełni jest gwarantem uczciwości - tak skomentował nagranie premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy trochę zaskoczeni, że "GW" publikuje laurkę naszego lidera - tymi słowami do sprawy odniósł się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Był już taki polityk w polskiej historii, który również dla siebie nic nie chciał. To był Józef Piłsudski - sprawę skomentował Ryszard Czarnecki z PiS.

Zdecydowana większość pytanych - 45 procent - ocenia, że w nagraniach Jarosław Kaczyński występuje jako biznesmen kontrolujący pośrednio spółkę Srebrna, która chciała budować wieżowce. Dużo mniej,  niespełna 30 procent - widzi w rozmowach polityka - szefa partii.

- Z jednej strony mamy opowieści, bajki o laurce, a z drugiej strony paniczną próbę zamknięcia ust - zarówno opozycji, jak i gazecie, która te informacje upubliczniła - tak kwestię pozwu ocenia Marcin Kierwiński z PO.

Foto: Fakty TVN Czy w związku z nagraniem tych rozmów zmieni się pozycja Jarosława Kaczyńskiego?

"Fakty" oraz TVN24 zapytały, czy w związku z nagraniem rozmów pozycja Jarosława Kaczyńskiego w polskiej polityce się zmieni. 40 procent pytanych sądzi, że się nie. Niewiele mniej - prawie tyle samo - sądzi, że może się osłabić. Tylko 12 procent sądzi, że się umocni.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu partia swojemu prezesowi zgotowała owację, ale nie było szans nawet, by zadać mu pytanie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 16 października

  Fakty z 16 października

  Sąd w Gdańsku wydał wyrok w sprawie afery Amber Gold: 15 lat więzienia dla Marcina P., twórcy piramidy finansowej oraz 12,5 roku dla Katarzyny P. W programie powiemy także o podchodach PiS wokół nowych senatorów i o mastifie, który musiał zostać zniesiony na noszach z góry. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

  Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

  Donald Tusk jeszcze nie stracił nadziei związanej z opozycją. Komentując ostatnie wybory, od razu zaczął mówić o następnych, czyli o wyborach prezydenckich. - To sprawa strategiczna - mówi Donald Tusk. Podkreślił, że kandydat opozycji musi być w stanie przekonać do siebie tych, którzy dziś głosują na PiS.

  czytaj więcej »
 • "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

  "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

  Sejm VIII kadencji na ostatnim posiedzeniu zajął się obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii". Zakłada ona trzy lata więzienia za nakłanianie małoletnich do seksu. PiS kwestionuje założenia ustawy - chce pięciu lat więzienia. Dla opozycji ta ustawa to gwóźdź do trumny edukacji seksualnej. Pod budynkiem Sejmu w środę odbyły się protesty przeciwko ustawie. Nie tylko zresztą tam.

  czytaj więcej »
 • Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

  Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

  Wynik wyborczy PSL: 8,55 procent głosów i 30 mandatów w Sejmie. PSL poczynił postępy nawet w dużych miastach. Ludowcy przeskoczyli próg i zdobyli nowych wyborców. A ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz jest wymieniany jako kandydat na prezydenta.

  czytaj więcej »
 • Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

  Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

  Holenderska policja znalazła w wiejskim domu sześcioro rodzeństwa i ich schorowanego ojca. Żyli w izolacji od świata. Wszyscy są już dorośli. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał wynajmować dom. Rodzina przetrwała w dużej mierze dzięki warzywom z ogrodu i zwierzętom na farmie. Teraz jest pod opieką lekarzy.

  czytaj więcej »
 • Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

  Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

  Trzyletni Floyd kompletnie opadł z sił. Ważącego niemal 90 kilogramów mastifa właściciel zabrał na wymagającą wędrówkę po górach w okolicach Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Droga powrotna okazała się dla pupila zbyt trudna, a temperatura spadała. Wezwano pomoc.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 17 października

  Prognoza pogody na czwartek 17 października

  W czwartek na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej przelotny deszcz (do 3 l/m2). Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie w południe, w Warszawie 1004 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
tvnpix