Fakty - oglądaj online

Uwaga, oszust

Już nie "na wnuczka", tylko "na policjanta". Nowe sposoby oszustów

Starsza kobieta z Warszawy wzięła kredyt i oddała oszustom 60 tysięcy złotych. Myślała, że o pomoc prosili policjanci. To nowy sposób w jaki przestępcy wyłudzają pieniądze od starszych osób. - Policjanci nigdy nie zgłaszają się do osób cywilnych z prośbą o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej o udział w akcji - przypominają funkcjonariusze.

Złodzieje są coraz bardziej bezczelni i wciąż zmieniają sposoby działania. Coraz rzadziej proszą starsze osoby o pomoc dla wnuczków, a coraz częściej o wsparcie policji i udział w tajnej akcji.

- Tworzą otoczkę akcji policyjnej, szeroko zakrojonych działań, które mają na celu zatrzymanie przestępców. Pokrzywdzeni, niestety, dają się wciągnąć w taką grę - mówi nadkom. Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji.

Tym razem ofiarą oszustów padła 73-letnia mieszkanka Warszawy. Na zdjęciach z monitoringu widać, jak przekazuje oszustom trzydzieści tysięcy złotych tuż po wyjściu z banku. - Poprosili, żeby wzięła kredyt, z którym będzie musiała się teraz zmierzyć i spłacić go za przestępców - mówi o sprawie komisarz Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Później kobieta położyła w umówionym miejscu kolejne trzydzieści tysięcy złotych. Tym razem były to także jej oszczędności. - Miała je zostawić pod uschniętym drzewem, obok białego samochodu - dodaje nadkomisarz Szumiata.

Uwierzyła przestępcom. Miała wypłacić pieniądze z banku, aby pomóc policji w złapaniu hakera, który rzekomo chciał wyczyścić jej konto.

Dochodowa metoda "na policjanta"

- Policjanci nigdy nie zgłaszają się do osób cywilnych z prośbą o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej o udział w akcji - tłumaczy komisarz Jurkiewicz. Starsi ludzie jednak o tym nie wiedzą albo zapominają, gdy dzwonią do nich oszuści.

- Oszuści mają dobre zdolności interpersonalne, dużą łatwość w docieraniu do ludzi. I potrafią dość dobrze nimi manipulować - ocenia psycholog Konrad Maj.

W sidła oszustów wpadła także inna ofiara - mężczyzna, który wypłacił pieniądze z banku i przekazał je fałszywym policjantom. Także uwierzył, że w ten sposób pomoże w schwytaniu złodzieja, który planuje go okraść.

Choć zatrzymywanych jest coraz więcej przestępców działających metodą "na policjanta", to większość wciąż pozostaje na wolności. Tylko w tym roku i tylko w Warszawie wyłudzili oni już ponad cztery miliony złotych.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty | 25.06.2017

  Fakty | 25.06.2017

  Pożar opanował Półwysep Iberyjski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nikt z grupy polskich turystów nie został poszkodowany. W programie również atak narodowców na działacza KOD-u w Radomiu, zdanie lekarzy na temat propozycji ministra Radziwiłła i budowa łodzi, która zniknęła z polskich rzek całe wieki temu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Hospicjum dla dzieci Świetlikowo w Tychach. "Wielkie serca, ogromny zapał do pracy i cudowna energia".

  Hospicjum dla dzieci Świetlikowo w Tychach. "Wielkie serca, ogromny zapał do pracy i cudowna energia".

  Hospicjum Świetlikowo w Tychach to miejsce radości dla nieuleczalnie chorych dzieci, a także pomocy dla przemęczonych rodziców. To tam opiekunowie mogą odsapnąć i zebrać siły. To miejsce, które zachęca dzieci do wyjścia z domu. Aby mogło powstać, niezbędna była pomoc, której udzieliła między innymi dziennikarka Martyna Wojciechowska. - Poznałam niesamowitych ludzi, którzy są zdeterminowani, mają wielkie serca, ogromny zapał do pracy i po prostu cudowną energię - mówiła.

  czytaj więcej »
 • Własnoręcznie zbudowali szkutę wiślaną. "Wszystko tak, jak robili to na Wiśle nasi przodkowie"

  Własnoręcznie zbudowali szkutę wiślaną. "Wszystko tak, jak robili to na Wiśle nasi przodkowie"

  Spełnione marzenie - szkuta wiślana, czyli drewniana łódź zbudowana tak, jak się budowało setki lat temu. Amatorzy, ale z pasją, odwagą i wytrwałością dopięli swego. Zwodowali łódź i nią płyną. - Nie ma żadnej chemii na tym statku, żadnych lakierów i innych substancji, które by szkodziły środowisku, wszystko jest tak jak robili to na Wiśle nasi przodkowie - mówi Marek Miśko z Maszoperii Wiślanej, jeden z autorów łodzi.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 26 czerwca

  Prognoza pogody na poniedziałek 26 czerwca

  Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Wybrzeżu pogodnie. Poza tym przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, do 26 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty | 24.06.2017

  Fakty | 24.06.2017

  Polityczna burza po decyzji sędziego Wojciecha Łączewskiego, który zawiesił postępowanie cywilne w związku z wątpliwościami co do legalności wyboru sędzi Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W programie także: groźny wypadek podczas Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, nakazy ewakuacji wieżowców w Londynie oraz marsz przeciwników wycinki w Puszczy Białowieskiej, który odbył się w Warszawie. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Polityczna burza po decyzji stołecznego sądu. "Takie personalne ataki są niedopuszczalne"

  Polityczna burza po decyzji stołecznego sądu. "Takie personalne ataki są niedopuszczalne"

  Po decyzji warszawskiego Sądu Rejonowego o odroczeniu procesu przeciw Trybunałowi Konstytucyjnemu do czasu, aż Sąd Najwyższy rozstrzygnie kwestię prawidłowości wyboru jego prezes, Julii Przyłębskiej, wybuchła burza. Polityczne gromy biją w sędziego Wojciecha Łączewskiego. Zdaniem rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemara Żurka, "takie ataki personalne są niedopuszczalne". Tymczasem, rządzący politycy zmieniają retorykę. W przeszłości twierdzili, że nie należy dyskutować z decyzją sądu, dziś mówią, że sędzia nie miał prawnych podstaw do takiej decyzji.

  czytaj więcej »
 • Groźny wypadek podczas Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. 3 osoby poszkodowane, jedna walczy o życie

  Groźny wypadek podczas Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. 3 osoby poszkodowane, jedna walczy o życie

  Niebezpieczny wypadek podczas Wyścigu Górskiego Magura Małastowska w Małastowie (woj. małopolskie). Samochód wypadł z trasy, uderzył w kibica i sędziego. Konieczne się okazało sprowadzenie śmigłowca ratunkowego. Kierowcy samochodu i sędziemu nie stało się nic poważnego, ale helikopter musiał przetransportować rannego kibica do Tarnowa. Lekarze walczą o jego życie.

  czytaj więcej »
 • Emmanuel Macron chce równych płac dla pracowników delegowanych

  Emmanuel Macron chce równych płac dla pracowników delegowanych

  Będą kolejne spotkania prezydenta Francji z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak podają francuskie media, Emmanuel Macron bardzo się spieszy ze zmianą w Unii zasad dotyczących wynagrodzeń tzw. pracowników delegowanych. Prezydent Francji chce, by zarabiali oni więcej, dzięki czemu będą mniejszą konkurencją dla Francuzów.

  czytaj więcej »
tvnpix