Fakty - oglądaj online

Uwaga, oszust

Już nie "na wnuczka", tylko "na policjanta". Nowe sposoby oszustów

Starsza kobieta z Warszawy wzięła kredyt i oddała oszustom 60 tysięcy złotych. Myślała, że o pomoc prosili policjanci. To nowy sposób w jaki przestępcy wyłudzają pieniądze od starszych osób. - Policjanci nigdy nie zgłaszają się do osób cywilnych z prośbą o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej o udział w akcji - przypominają funkcjonariusze.

Złodzieje są coraz bardziej bezczelni i wciąż zmieniają sposoby działania. Coraz rzadziej proszą starsze osoby o pomoc dla wnuczków, a coraz częściej o wsparcie policji i udział w tajnej akcji.

- Tworzą otoczkę akcji policyjnej, szeroko zakrojonych działań, które mają na celu zatrzymanie przestępców. Pokrzywdzeni, niestety, dają się wciągnąć w taką grę - mówi nadkom. Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji.

Tym razem ofiarą oszustów padła 73-letnia mieszkanka Warszawy. Na zdjęciach z monitoringu widać, jak przekazuje oszustom trzydzieści tysięcy złotych tuż po wyjściu z banku. - Poprosili, żeby wzięła kredyt, z którym będzie musiała się teraz zmierzyć i spłacić go za przestępców - mówi o sprawie komisarz Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Później kobieta położyła w umówionym miejscu kolejne trzydzieści tysięcy złotych. Tym razem były to także jej oszczędności. - Miała je zostawić pod uschniętym drzewem, obok białego samochodu - dodaje nadkomisarz Szumiata.

Uwierzyła przestępcom. Miała wypłacić pieniądze z banku, aby pomóc policji w złapaniu hakera, który rzekomo chciał wyczyścić jej konto.

Dochodowa metoda "na policjanta"

- Policjanci nigdy nie zgłaszają się do osób cywilnych z prośbą o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej o udział w akcji - tłumaczy komisarz Jurkiewicz. Starsi ludzie jednak o tym nie wiedzą albo zapominają, gdy dzwonią do nich oszuści.

- Oszuści mają dobre zdolności interpersonalne, dużą łatwość w docieraniu do ludzi. I potrafią dość dobrze nimi manipulować - ocenia psycholog Konrad Maj.

W sidła oszustów wpadła także inna ofiara - mężczyzna, który wypłacił pieniądze z banku i przekazał je fałszywym policjantom. Także uwierzył, że w ten sposób pomoże w schwytaniu złodzieja, który planuje go okraść.

Choć zatrzymywanych jest coraz więcej przestępców działających metodą "na policjanta", to większość wciąż pozostaje na wolności. Tylko w tym roku i tylko w Warszawie wyłudzili oni już ponad cztery miliony złotych.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix