"Przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym". To opinia kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

18.08.2017 |"Przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym". To opinia kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
18.08.2017 |"Przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym". To opinia kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.08.2017 |"Przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym". To opinia kandydata na sędziego Trybunału KonstytucyjnegoMaciej Knapik | Fakty TVN

PiS zgłasza kolejnego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, choć opozycja podkreśla, że to kandydat na dublera, bo wszystkie miejsca są już tam dawno zajęte, nawet jeśli prezydent nie od wszystkich wybranych sędziów odebrał ślubowanie. To coś więcej, niż tylko przypomnienie niekończącego się konfliktu, bo Justyn Piskorski zwraca uwagę swoimi poglądami na temat przemocy w rodzinie, in vitro, czy koedukacji.

- Oni decydują się na wybór osoby bardzo kontrowersyjnej i to jeszcze na miejsce dublera - ocenia Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Opozycja protestuje, a sam kandydat nie chce odpowiadać na pytania dziennikarzy. - Moim komentarzem jest to, że zgodziłem się kandydować i na tym poprzestanę - uciął dr hab. Justyn Piskorski.

Kontrowersyjne poglądy

W Sejmie oburzenie opozycji budzą poglądy kandydata do Trybunału. W jednej z publikacji pisze, że "przemoc w rodzinie jest pojęciem fałszywym", "nie jest problemem, o ile jest to rodzina biologiczna", bo, jak można przeczytać, "to ojczymowie są wyraźnie okrutniejsi w sposobie zadawania śmierci niż ojcowie". Autor podaje również statystyki z USA i Wielkiej Brytanii.

- W Polsce rocznie ginie mniej więcej sto pięćdziesiąt kobiet w wyniku przemocy w rodzinie - podkreśliła Lubnauer. - Ja zajmowałam się przemocą w rodzinie, więc dla mnie jest to problem ważny. Jeszcze jest wiele do zrobienia w systemie prawnym, aby chronić ofiary - mówiła Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

Przeciwne zdanie zdaje się mieć Piskorski. "Obecnie obserwujemy dalszy zamach na ojcostwo w postaci różnego rodzaju aktów prawnych zmierzających do walki z "przemocą w rodzinie". Zamach na postrzeganie naturalnych ról społecznych, a nawet zamach na płeć" - pisał w swojej publikacji.

"Uzależniony od partii rządzącej"

- Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są prawnikami, które mają różne zapatrywania na różne kwestie - powiedział Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS mówią o pozycji naukowej kandydata. Od pierwszego września, został on powołany na kierownika Katedry Prawa Karnego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Jest prawnikiem doskonale przygotowanym do pełnienia wysokich funkcji w sądownictwie - tłumaczył Wróblewski.

- Skrajnie prawicowy, skrajnie uzależniony od partii rządzącej. Chciałbym, żeby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego byli przede wszystkim niezależni - mówi Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Według Piskorskiego, in vitro powoduje, że ojciec jest nikim, a koedukacja tworzy zniewieściałych mężczyzn i agresywne kobiety. Piskorski publikuje na portalu Lefebrystów, czyli ultrakonserwatywnych katolików. Można tam przeczytać, że na przykład "Jan Paweł II (...) dawał raczej zły przykład, stając się powodem zgorszenia, szkodząc poważnie dobru dusz".

Apel Nowoczesnej

- Wyprostujmy sprawę w Trybunale Konstytucyjnym, a potem mówmy o osobach, które będą w nim zasiadać - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Justyn Piskorski ma być wybrany na miejsce zmarłego Lecha Morawskiego. Nowoczesna, w liście do prezydenta, apeluje, by zamiast nowego kandydata zaprzysiągł jednego z trzech sędziów prawidłowo wybranych przez poprzedni parlament, a nie mianował, jak twierdzą, kolejnego dublera. - Prezydent ostatnio chce dorosnąć do roli obrońcy konstytucji. Myślę, że przyjęcie ślubowania byłoby takim gestem - powiedziała Lubnauer.

Kwestia wyboru sędziego wróci po sejmowych wakacjach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN