Przeżył jako jedyny z oddziału, stracił nogę. Żenia chce wrócić na front

23.04.2022 | Przeżył jako jedyny z oddziału, stracił nogę. Żenia chce wrócić na front
23.04.2022 | Przeżył jako jedyny z oddziału, stracił nogę. Żenia chce wrócić na front
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
23.04.2022 | Przeżył jako jedyny z oddziału, stracił nogę. Żenia chce wrócić na frontJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Żenia z Ukrainy stracił na wojnie nogę, ale gdy dostanie protezę i dzięki polskim lekarzom znowu będzie mógł chodzić, wróci na front, gdzie walczy jego ojciec. Młody żołnierz chce pomścić kolegów, pokonać Rosjan i uratować kraj.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Kiedy zaatakowali Rosjanie - Jewgienij Kertysz stanął z nimi oko w oko. Jego oddział nie dał się jednak zaskoczyć.

W ukraińskiej armii Jewgienij jest od jedenastu lat. W 2014 roku bronił granicy w okolicach Ługańska - teraz odpierał atak pod Charkowem. - Pierwszego dnia wojny ostrzał rakietowy i cały jego oddział ginie. Tylko on jeden ratuje się. Ratuje się z bardzo poważnymi uszkodzeniami ciała, ale to giną jego przyjaciele, jego koledzy z tego oddziału. To są rzeczy, których nikt z nas nie jest w stanie (sobie - przyp. red.) wyobrazić, nie jest w stanie na to być przygotowanym - mówi Przemysław Daroszewski.

- Trzech (żołnierzy - przyp. red.) zginęło na miejscu, mi oderwało nogę. Wrócił po mnie żołnierz i mnie wydostał - wspomina Jewgienij Kertysz.

Jewgienij prawie się wykrwawił pod rosyjskim ostrzałem przez 40 minut. Ze skutkami wojny przyszło się mierzyć nawet daleko od frontu. Pomimo własnych problemów - Jewgienij nie traci pewności, że Ukraina przetrwa. Mimo bólu - zaciska zęby i rehabilituje się.

- Pierwsze pytanie, jakie nam zadał, to kiedy będzie mógł wrócić na front - opowiada Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego imienia Wiktora Degi w Poznaniu.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

"Odbudujemy nasze miasta"

- W trakcie pobytu zauważyliśmy pewne zmiany w jego zachowaniu. W nocy denerwował się, budził, płakał - wylicza Przemysław Daroszewski. Jak przyznaje Jewgienij - nocami śni mu się Charków. W Polsce mężczyzna jest od trzech tygodni. Podobnej pomocy mogą potrzebować setki Ukraińców.

28-letni Jewgienij swoją protezę dostanie w maju. W sieci umieszcza też nagrania, które mają podnosić na duchu takich jak on. - Wytrwałości. To kiedyś się skończy. Odbudujemy nasze miasta, które staną się jeszcze piękniejsze - apeluje Jewgienij.

Mężczyzna chce dołączyć do ojca, który został w Ukrainie i walczy. - Historia zna takie przypadki, żeby ludzie bez nogi także walczyli - zapewnia Adam Gramala, twórca protezy bionicznej z Enforce Medical Technologies.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN