Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Jarosław Kostkowski / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na niedzielę 24 kwietnia
  • Odstąpiono od akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

Przeżył jako jedyny z oddziału, stracił nogę. Żenia chce wrócić na front

Żenia z Ukrainy stracił na wojnie nogę, ale gdy dostanie protezę i dzięki polskim lekarzom znowu będzie mógł chodzić, wróci na front, gdzie walczy jego ojciec. Młody żołnierz chce pomścić kolegów, pokonać Rosjan i uratować kraj.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Kiedy zaatakowali Rosjanie - Jewgienij Kertysz stanął z nimi oko w oko. Jego oddział nie dał się jednak zaskoczyć.

W ukraińskiej armii Jewgienij jest od jedenastu lat. W 2014 roku bronił granicy w okolicach Ługańska - teraz odpierał atak pod Charkowem. - Pierwszego dnia wojny ostrzał rakietowy i cały jego oddział ginie. Tylko on jeden ratuje się. Ratuje się z bardzo poważnymi uszkodzeniami ciała, ale to giną jego przyjaciele, jego koledzy z tego oddziału. To są rzeczy, których nikt z nas nie jest w stanie (sobie - przyp. red.) wyobrazić, nie jest w stanie na to być przygotowanym - mówi Przemysław Daroszewski.

- Trzech (żołnierzy - przyp. red.) zginęło na miejscu, mi oderwało nogę. Wrócił po mnie żołnierz i mnie wydostał - wspomina Jewgienij Kertysz.

Jewgienij prawie się wykrwawił pod rosyjskim ostrzałem przez 40 minut. Ze skutkami wojny przyszło się mierzyć nawet daleko od frontu. Pomimo własnych problemów - Jewgienij nie traci pewności, że Ukraina przetrwa. Mimo bólu - zaciska zęby i rehabilituje się.

- Pierwsze pytanie, jakie nam zadał, to kiedy będzie mógł wrócić na front - opowiada Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego imienia Wiktora Degi w Poznaniu.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

"Odbudujemy nasze miasta"

- W trakcie pobytu zauważyliśmy pewne zmiany w jego zachowaniu. W nocy denerwował się, budził, płakał - wylicza Przemysław Daroszewski. Jak przyznaje Jewgienij - nocami śni mu się Charków. W Polsce mężczyzna jest od trzech tygodni. Podobnej pomocy mogą potrzebować setki Ukraińców.

28-letni Jewgienij swoją protezę dostanie w maju. W sieci umieszcza też nagrania, które mają podnosić na duchu takich jak on. - Wytrwałości. To kiedyś się skończy. Odbudujemy nasze miasta, które staną się jeszcze piękniejsze - apeluje Jewgienij.

Mężczyzna chce dołączyć do ojca, który został w Ukrainie i walczy. - Historia zna takie przypadki, żeby ludzie bez nogi także walczyli - zapewnia Adam Gramala, twórca protezy bionicznej z Enforce Medical Technologies.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix