Fakty - oglądaj online

Kto z kim?

Jest data, jest dobra wola. Lewica myśli o zjednoczeniu

Jest data spotkania, jest dobra wola i całkiem długa lista zainteresowanych. SLD, Inicjatywa Polska, Zieloni, a także Partia Razem - lewica znów przystępuje do jednoczenia się. Bez szumnych zapowiedzi, ale z wielką nadzieją, bo jeśli nie tu i teraz, to już chyba nigdy.

Partia Razem protestowała w sobotę przed Sejmem przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na taczkach, obok zdjęć posłów PiS-u, także zdjęcia posłów PO i Nowoczesnej z dopiskiem "zdrajcy kobiet". Ich zdaniem opozycja parlamentarna zawiodła, czują się oszukani.

Przegrane głosowanie w sprawie projektu liberalizującego dostęp do aborcji - przegrane przez brak mobilizacji Nowoczesnej i Platformy - wywołał falę niechęci i rozczarowania opozycją w Sejmie.

- Ja na miejscu Kamili Gasiuk-Pihowicz i na miejscu Katarzyny Lubnauer spaliłbym się ze wstydu - mówi Adrian Zandberg z Partii Razem.

Inicjatywa Nowackiej

28 stycznia z inicjatywy Barbary Nowackiej ma dojść do spotkania środowisk lewicowych. Partia Razem, SLD, Inicjatywa Polska, Zieloni i inne ugrupowania  - możliwe, że także Strajk Kobiet i organizacja Dziewuchy Dziewuchom. Ugrupowania, które aktywnie wspierały utrącony w Sejmie obywatelski projekt liberalizacji aborcji.

- Myślę, że stwarza się taka okazja po raz pierwszy, po tym głosowaniu, że można usiąść przy jednym stole i porozmawiać o przyszłości Polski  - mówi Dariusz Joński, były rzecznik SLD, obecnie działać Inicjatywy Polskiej. - Wiemy, że naprawdę im zależy na prawach kobiet, i potwierdziły to w ramach zbierania podpisów - dodaje Barbara Ewa Baran z organizacji Dziewuchy Dziewuchom.

SLD, obecnie poza Sejmem, ma struktury terenowe, ale na razie nie ma mowy o budowaniu wspólnych list wyborczych. - Fajnie, że będziemy w fajnej grupie - mówi Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Na pewno to zachowanie nie sprzyjające opozycji. Może to jest ten moment, kiedy...

Niechęć do PO i Nowoczesnej

Czy sama niechęć do Prawa i Sprawiedliwości, zarówno z powodu stosunku do prawa aborcyjnego, jak i upartyjnienia sądów, i sporu z Unią Europejską, daje podstawy do współpracy środowisk lewicowych z opozycją w Sejmie?

- To nie jest walka ze sobą, ale walka o demokratyczną Polskę - mówi Bartosz Arłukowicz (PO).

Ale nawet minimum zaufania trzeba będzie odbudować. - Oni (PO i Nowoczesna - przyp. red.) nawet nie umieją wciskać odpowiednich guzików w czasie głosowania - kpi Maciej Józefowicz z Partii Zieloni.

Partia Razem w sobotę krytykowała tak samo PO jak PiS i Nowoczesną. Razem - jak się zdaje - ma najmniej woli do współpracy z opozycją parlamentarną, i wzajemnie. - Ja nie mam zamiaru z takimi populistami lewicowymi do niczego się przymierzać, w ogóle nie ma opcji - deklaruje poseł Zembaczyński (Nowoczesna).

Górujący w sondażach PiS żadnych lewicowych inicjatyw się nie boi, choć jest ostrożny.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada na środę serię pikiet w całej Polsce przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Lewicowe partie będą rozmawiać o połączeniu sił

Nie ma szumnych zapowiedzi, ale są wielkie nadzieje i konkretna data spotkania. Czy partie i organizacje lewicowe dojdą do porozumienia? O szansach na to dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
janusz_kuszpit
janusz_kuszpit

lewica chce?niech se wygra wybory,to będzie miała

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 3 grudnia

    Fakty z 3 grudnia

    Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

    czytaj więcej »
   • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

    Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

    Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

    czytaj więcej »
   • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

    Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

    Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

    czytaj więcej »
   • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

    "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

    Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

    czytaj więcej »
   • "Teleporada to jest taki substytut"

    "Teleporada to jest taki substytut"

    Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

    Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

    Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 2 grudnia

    Fakty z 2 grudnia

    Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

    czytaj więcej »
   • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

    Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

    W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

    czytaj więcej »
   tvnpix