Fakty - oglądaj online

Kto z kim?

Jest data, jest dobra wola. Lewica myśli o zjednoczeniu

Jest data spotkania, jest dobra wola i całkiem długa lista zainteresowanych. SLD, Inicjatywa Polska, Zieloni, a także Partia Razem - lewica znów przystępuje do jednoczenia się. Bez szumnych zapowiedzi, ale z wielką nadzieją, bo jeśli nie tu i teraz, to już chyba nigdy.

Partia Razem protestowała w sobotę przed Sejmem przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na taczkach, obok zdjęć posłów PiS-u, także zdjęcia posłów PO i Nowoczesnej z dopiskiem "zdrajcy kobiet". Ich zdaniem opozycja parlamentarna zawiodła, czują się oszukani.

Przegrane głosowanie w sprawie projektu liberalizującego dostęp do aborcji - przegrane przez brak mobilizacji Nowoczesnej i Platformy - wywołał falę niechęci i rozczarowania opozycją w Sejmie.

- Ja na miejscu Kamili Gasiuk-Pihowicz i na miejscu Katarzyny Lubnauer spaliłbym się ze wstydu - mówi Adrian Zandberg z Partii Razem.

Inicjatywa Nowackiej

28 stycznia z inicjatywy Barbary Nowackiej ma dojść do spotkania środowisk lewicowych. Partia Razem, SLD, Inicjatywa Polska, Zieloni i inne ugrupowania  - możliwe, że także Strajk Kobiet i organizacja Dziewuchy Dziewuchom. Ugrupowania, które aktywnie wspierały utrącony w Sejmie obywatelski projekt liberalizacji aborcji.

- Myślę, że stwarza się taka okazja po raz pierwszy, po tym głosowaniu, że można usiąść przy jednym stole i porozmawiać o przyszłości Polski  - mówi Dariusz Joński, były rzecznik SLD, obecnie działać Inicjatywy Polskiej. - Wiemy, że naprawdę im zależy na prawach kobiet, i potwierdziły to w ramach zbierania podpisów - dodaje Barbara Ewa Baran z organizacji Dziewuchy Dziewuchom.

SLD, obecnie poza Sejmem, ma struktury terenowe, ale na razie nie ma mowy o budowaniu wspólnych list wyborczych. - Fajnie, że będziemy w fajnej grupie - mówi Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Na pewno to zachowanie nie sprzyjające opozycji. Może to jest ten moment, kiedy...

Niechęć do PO i Nowoczesnej

Czy sama niechęć do Prawa i Sprawiedliwości, zarówno z powodu stosunku do prawa aborcyjnego, jak i upartyjnienia sądów, i sporu z Unią Europejską, daje podstawy do współpracy środowisk lewicowych z opozycją w Sejmie?

- To nie jest walka ze sobą, ale walka o demokratyczną Polskę - mówi Bartosz Arłukowicz (PO).

Ale nawet minimum zaufania trzeba będzie odbudować. - Oni (PO i Nowoczesna - przyp. red.) nawet nie umieją wciskać odpowiednich guzików w czasie głosowania - kpi Maciej Józefowicz z Partii Zieloni.

Partia Razem w sobotę krytykowała tak samo PO jak PiS i Nowoczesną. Razem - jak się zdaje - ma najmniej woli do współpracy z opozycją parlamentarną, i wzajemnie. - Ja nie mam zamiaru z takimi populistami lewicowymi do niczego się przymierzać, w ogóle nie ma opcji - deklaruje poseł Zembaczyński (Nowoczesna).

Górujący w sondażach PiS żadnych lewicowych inicjatyw się nie boi, choć jest ostrożny.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada na środę serię pikiet w całej Polsce przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Lewicowe partie będą rozmawiać o połączeniu sił

Nie ma szumnych zapowiedzi, ale są wielkie nadzieje i konkretna data spotkania. Czy partie i organizacje lewicowe dojdą do porozumienia? O szansach na to dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
janusz_kuszpit
janusz_kuszpit

lewica chce?niech se wygra wybory,to będzie miała

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 7 grudnia

    Fakty z 7 grudnia

    Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak starli się w debacie prawyborczej zorganizowanej w Platformie Obywatelskiej. Bratobójczej walki nie było. W programie także o noblowskim wykładzie Olgi Tokarczuk, o "weekendzie cudów" Szlachetnej Paczki, a także o niezwykłym prezencie dla 10-letniego Maksa. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

    Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

    W sobotę odbyła się prawyborcza debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Oboje chcą kandydować na prezydenta. Ona mówi, że w trudnych czasach to właśnie kobieta lepiej da sobie radę. On siebie przedstawia jako twardego mężczyznę, który odniósł sukces w biznesie i samorządzie.

    czytaj więcej »
   • "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

    "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

    - Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani cudzymi decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku - powiedziała podczas wykładu noblowskiego w Sztokholmie Olga Tokarczuk. Nagroda zostanie wręczona polskiej pisarce za trzy dni.

    czytaj więcej »
   • Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

    Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

    Wydawało się, że na szczycie NATO osiągnięto pełną zgodę w sprawie planu obrony Polski i krajów bałtyckich, ale Turcja znowu domaga się uznania kurdyjskich organizacji zbrojnych w Syrii za ugrupowania terrorystyczne. - Ten plan nie zostanie opublikowany, dopóki nasz plan również nie zostanie opublikowany - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

    czytaj więcej »
   • Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

    Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

    Czy Rosja połknie Białoruś? Demokratyczna białoruska opozycja tego właśnie się boi. Władimir Putin przypiera Aleksandra Łukaszenkę do ściany, podobno traci cierpliwość, naciska i uzależnia gospodarczo. Z drugiej strony autokratyczny prezydent Białorusi nadal chce być u siebie gospodarzem i przed wyjazdem na szczyt w Soczi zapowiadał twardą walkę.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

    Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

    W niedzielę przeważnie będzie pochmurno. Wystąpią niewielkie opady deszczu - do południa na wschodzie kraju, po południu na zachodzie. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 50-70 km/h, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru osiągające prędkość 60-80 km/h. Ciśnienie spada. W południe, w Warszawie, ciśnienie wyniesie 994 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 6 grudnia

    Fakty z 6 grudnia

    Stanisław Karczewski jako senator, a potem wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł, odbywając płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora - ustalił portal tvn24.pl. W programie również o planach Senatu w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie KRS, o śledztwie w sprawie tragedii w Szczyrku, a także o sporze o historyczne tablice z Gdańska. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   tvnpix