Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia

22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
Rober Jałocha | Fakty TVN
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczeniaRober Jałocha | Fakty TVN

W Środzie Śląskiej skończyły się pieniądze na orzeczenia w sprawie niepełnosprawności. Miały wystarczyć na rok, wystarczyły na pół. Co dalej? Czy w tym roku orzeczeń już nie będzie? Pacjenci są zrozpaczeni, starosta odsyła do wojewody, a wojewoda do ministra finansów.

Świat 9-letniego Karola dziś kręci się przede wszystkim wokół szpitali. To właśnie w nich z powodu białaczki i bardzo poważnych powikłań chłopiec spędza najwięcej czasu. 9-latek nie może nawet chodzić do szkoły. Radość z pójścia do pierwszej klasy trwała zaledwie trzy dni.

- Nie ma kolegów, nie ma rodzeństwa, jest tylko z kilkoma dorosłymi osobami, wiec jego psychika jest też w gorszym stanie - mówi Dorota Walczak, matka Karola.

Mama chorego chłopca wystąpiła o orzeczenie o jego niepełnosprawności. Zespół, który może taki dokument wystawić, ma jednak kłopoty.

"Przejściowe problemy" co roku

"Powiatowy Zespół do Spraw Niepełnosprawności w Środzie Śląskiej informuje, że w związku z przejściowymi problemami finansowymi tutejszego Zespołu obecnie nie jest w stanie przychylić się pozytywnie do pani prośby o niezwłoczne wydanie orzeczenia dla dziecka" - przeczytała w odpowiedzi pani Dorota. - Ja, jak dostałam to pismo, to ja ryczałam pół dnia, ze złości, z bezradności - opowiada mama Karola.

Urzędnicy potwierdzają, że w Środzie Śląskiej osoby czekające na orzeczenie o niepełnosprawności na razie go nie dostaną - a może być ich nawet 200 osób. - Pieniędzy z budżetu państwa ja nie wyrwę. Mam napaść na bank? - mówi jedna z urzędniczek starostwa.

Pieniędzy na 2017 rok wystarczyło bowiem tylko na 6 miesięcy. Kwota, której brakuje to 35 tysięcy złotych. - My piszemy, prosimy o zwiększenie budżetu. Jak na razie bez odzewu - podkreśla starosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy.

Sytuacja jest tym bardziej niezrozumiała, że - jak twierdzą urzędnicy - problem z brakiem pieniędzy powtarza się co roku. I dotyczy on wielu powiatów, w różnych województwach. Na tym szczeblu rozwiązać się go jednak nie da.

- Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie ma własnego budżetu. Jedyne, co może zrobić, to wystąpić o środki z rezerwy celowej. I to się stało, czekamy na ministerstwo finansów - tłumaczy rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel.

To jak papier do drukarki

Tylko na Dolnym Śląsku brakuje blisko dwóch milionów złotych. Reporter "Faktów" zapytał ministra finansów i gospodarki Mateusza Morawieckiego o to "czy miał on wiedzę na temat, że są takie problemy"?

- To trochę tak, jakby mnie pan zapytał, że tam w drukarce brakuje papieru i w związku z tym, czy ja pojadę teraz kupić ten papier - odpowiedział Morawiecki.

Pani Dorota nie ma dziś żadnej pewności, kiedy uda się jej otrzymać dokument, dzięki któremu będzie mogła starać się o pieniądze na leczenie syna. - Ten zasiłek to jest kropla w morzu w potrzeb, ale chcemy chociaż trochę być niezależni. Jak długo można polegać na sercu dobrych innych ludzi? - mówi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS