Fakty - oglądaj online

Porozumienie

Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty w bardziej prestiżowe miejsce

Jest porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City w stanie New Jersey w USA. Nie tylko zostanie na nabrzeżu miasta, ale władze mają zamiar go przesunąć w lepsze, bardziej prestiżowe miejsce. Z takiego rozwiązania zadowolona jest przede wszystkim tamtejsza Polonia.

Porozumienie zostało osiągnięte po wielu dniach napięć, zapowiedzi pozwów sądowych i negocjacji. Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o sześćdziesiąt metrów. Polski konsul generalny w Nowym Jorku Maciej Golubiewski przekazał "Faktom" TVN informację, że zarówno autor monumentu Andrzej Pityński, jak i prezes komitetu Pomnika Katyńskiego Krzysztof Nowak, są bardzo zadowoleni z nowej lokalizacji.

Steven Fulop, burmistrz Jersey City, w czwartek opublikował plan przedstawiający park, który ma powstać w miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik katyński. Zgodnie z projektem znajdą się tam miejsca na rodzinne pikniki, plac zabaw dla dzieci i plac z fontannami.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda w przyszłym tygodniu, podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 22 lipca

  Fakty z 22 lipca

  "Jędrek, jesteś wielki" - pisze Justyna Kowalczyk, a cały świat przeciera oczy ze zdumienia. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z K2. W programie także o Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Warszawy oraz o zmianach, jakie czekają kierowców, którzy będą chcieli parkować w centrach dużych miast. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 23 lipca

  Prognoza pogody na poniedziałek 23 lipca

  Na Nizinie Szczecińskiej, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpi przelotny deszcz i burze. Poza tym będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej, do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 21 lipca

  Fakty z 21 lipca

  Profesor Gersdorf przyznaje: sędziowie nie mają wojska; jak przyjdzie nowy pierwszy prezes SN, ona nic na to nie poradzi. Turyści nad Bałtykiem też zrezygnowani: jeśli pływania nie uniemożliwia im pogoda, to robią to sinice. Tymczasem polscy strażacy pomagają szwedzkim kolegom walczyć z pożarami lasów. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • Gersdorf: będę pierwszym prezesem na uchodźstwie

  Gersdorf: będę pierwszym prezesem na uchodźstwie

  - Sędziowie nie mają wojska; sędzia zawsze przegra z władzą; będę pierwszym prezesem na uchodźstwie - powiedziała na konferencji prasowej w Niemczech prof. Małgorzata Gersdorf. W Polsce do mety dojeżdża legislacyjne pendolino. W Senacie, jak w Sejmie, zapewne przeszkód nie będzie. Dla PiS zmiany w Sądzie Najwyższym to tylko kwestia czasu - i to najbliższego. Zmiany w ustawach o Sądzie Najwyższym, o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze przewidują m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie głosi przepis - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

  czytaj więcej »
tvnpix