Fakty - oglądaj online

Suski mówi o "wymysłach", Kaczyński żąda wyjaśnień. Po reportażu "Superwizjera"

Układ ma się świetnie i przynosi ogromne zyski politykom PiS - grzmi opozycja i żąda wyjaśnień. Dziennikarze "Superwizjera" TVN dotarli do planów budowy trasy S12, a to prosta droga do pytań o polityczne wpływy i wielkie pieniądze. Pytań, które zadaje także sam prezes PiS.

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN

Marek Suski to dziś szef gabinetu politycznego premiera Morawieckiego. Jest również liderem PiS w Radomiu. - To są wasze wymysły, ten układ - tak Marek Suski komentuje reportaż "Superwizjera" TVN o "układzie radomskim". Poseł PiS dodaje, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

W programie "Superwizjer" TVN dziennikarze ujawnili sieć powiązań między biznesmenem z branży budowlanej Romanem Saczywko i jego synem a lokalnymi politykami PiS-u. To od lat bliscy współpracownicy ministra Suskiego w Radomiu.

- Te informacje, które pojawiły się w państwa stacji, są szczegółowo weryfikowane. Mogę tylko przypomnieć, że już raz ogólnopolska gazeta, jeśli chodzi o ten rzekomy "układ radomski", przepraszała - informuje z kolei Tomasz Poręba, szef sztabu wyborczego PiS.

Jak wynika z informacji "Faktów" TVN, wyjaśnień od radomskich polityków zażądał sam prezes Jarosław Kaczyński. Chodzi o radnego miasta Radomia Dariusza Wójcika i Andrzeja Kosztowniaka, posła PiS-u i byłego prezydenta Radomia. Pytania dotyczą jego ewentualnego zaangażowania w pracę nad nowymi wariantami budowy drogi S12, którym sprzeciwia się część mieszkańców.

Po reportażu "Superwizjera". Posłowie chcą wyjaśnień, radny pokazuje dokumenty

Kolejne fakty pokazują, że ten układ ma się świetnie, dobrze działa i przynosi olbrzymie zyski politykom PiS z Radomia i przedsiębiorcom kosztem ludzi, którzy są wyrzucani z domów - mówił w poniedziałek Sławomir Neumann (PO). To reakcja na...

Chodzi o trasę

Każda z trzech koncepcji przebiegu S12 ma wśród mieszkańców gmin, na terenie których ma powstać nowa droga, ostrych krytyków.

- Kto wpływał na przebieg zmiany tej trasy? Jaki był udział pana posła Kosztowniaka z PiS-u z Radomia? Jaki był udział posła Suskiego? - pyta poseł PO Sławomir Neumann. - Czego oczekiwać od prezesa Kaczyńskiego? On ten układ chroni, on nic nie robi, żeby z tym układem walczyć - dodaje. Jego zdaniem, mamy do czynienia z "programem bezkarność plus".

Politycy PO domagają się informacji od ministra infrastruktury jeszcze na trwającym posiedzeniu Sejmu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek. - Trwa przygotowywanie wariantów, trwają konsultacje społeczne - informuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

"Buta i arogancja władzy". Wniosek do CBA w sprawie "układu radomskiego"

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę w sejmowym zespole do spraw budowy trasy S12, Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. CBA miałoby sprawdzić,...

Sprawa radomska

Kandydat PiS-u na prezydenta Radomia Wojciech Skurkiewicz nie wypowiada się "w tych sprawach". Sam Marek Suski posługiwał się określeniem "układ w rządzonym przez PO Radomiu" na lokalnej konwencji poparcia dla Skurkiewicza, jeszcze przed emisją materiału "Superwizjera" TVN.

- Czy w Polsce musi być tak, że jest układ, który wzajemnie się wspiera, że jest układ, który z wdzięczności dla siebie i swoich rodzin blokuje rozwój miast? Tu, w Radomiu, mamy taki właśnie układ w Platformie, trzeba z tym skończyć - mówił Suski 25 września.

Prezydentem Radomia jest obecnie Radosław Witkowski, poseł PO sejmu VI i VII kadencji. O reelekcję ubiega się teraz jednak bez poparcia PO, lecz z poparciem Komitetu Wyborczego Wyborców Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
VaII Govrylo
VaII Govrylo

Suski jest świetny !!
On i Sasin, to taki krajowy Flip i Flap.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jakby śmieszne
   jakby śmieszne

   Suski na dywanik i do poprawki

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 12 grudnia

      Fakty z 12 grudnia

      Andrzej Duda grzmi "o starym układzie" w polskim sądownictwie, a na to reaguje opozycja. Sędziowie z Katowic wysyłają zapytanie do Sądu Najwyższego i w ten sposób narażają się rzecznikowi dyscyplinarnemu. W programie powiemy także o skutkach awarii instalacji ciepłowniczej w Warszawie, a także o reakcjach na fakt odebrania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

      Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

      Dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego wysłało zapytanie do Sądu Najwyższego, czy mogą rozpatrywać sprawę rozwodową, skoro ten trzeci był opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. To kolejny przykład tego, jak wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa ma wpływ na codzienne sprawy w sądach. Sędziami, którzy wysłali zapytanie, zainteresował się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

      czytaj więcej »
     • "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

      "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

      Rozpędzony pojazd jechał w środę rano trasą S7 tak, że stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To nie była ani karetka pogotowia, ani policyjny radiowóz. To była limuzyna SOP z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który jechał na konferencję naukową. Limuzyna zderzyła się z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, ale wydarzenie wywołało lawinę komentarzy.

      czytaj więcej »
     • Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

      Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

      W Warszawie pytanie o ciepłą wodę w kranie nie jest pytaniem politycznym. W środę doszło do poważnej i spektakularnej awarii instalacji ciepłowniczej. Ciepła woda parowała nad ulicami, zamiast trafiać do domów i mieszkań. W nocy przywrócono dostawy ciepła do większości osiedli, które dotknęła awaria, ale jednak nie wszystkich. Całkowita likwidacja skutków awarii magistrali ciepłowniczej może potrwać jeszcze wiele dni.

      czytaj więcej »
     • "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

      "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

      Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Poseł Arkadiusz Mularczyk napisał, że żałuje, iż członek Akademii Szwedzkiej, który wygłosił laudację na cześć noblistki, nie przeprosił przy tym za potop szwedzki. Z kolei Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", stwierdził, że nie przeczyta książek Olgi Tokarczuk, bo woli innych polskich noblistów: "Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa". Ten drugi akurat Nobla nie dostał.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

      Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

      W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na zachodzie Polski na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, w górach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północy i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach do 80-110 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 11 grudnia

      Fakty z 11 grudnia

      Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przychyla się do apelu Małgorzaty Gersdorf. Tomasz Przesławski mówi otwarcie, że Izba będzie dalej orzekać. W programie też o odwiedzinach Olgi Tokarczuk w szkole w dzielnicy imigrantów, o awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie oraz o kolizji rządowej limuzyny. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     tvnpix