Chciał poddać się eutanazji. Teraz skończył studia, zamierza pomagać innym ofiarom wypadków
Mało kto dziś pamięta, dlaczego jego historia lata temu stała się głośna. I dobrze - tak naprawdę liczy się to, co stało się później. Janusz Świtaj został sparaliżowany po wypadku i przykuty do wózka. Pomimo tego właśnie skończył studia. Pracuje, ma swoje pasje i plany na przyszłość.
Dla tych zwierząt nie ma rzeczy niemożliwych. Mogą otwierać torebki, ściągać ubrania, otwierać...Tak szkoli się psich asystentów. "Dzięki Amber jestem praktycznie samodzielna"
Janusz Świtaj nie lubi wracać do czasów, gdy miał zupełnie inne plany. Po wypadku na motocyklu cierpiał tak, że prosił, by odłączono go od aparatury. - Kiedy? To jest najtrudniejsze pytanie z tych najbardziej trudnych - mówił w 2007 roku.
Anna Dymna pomogła Januszowi Świtajowi natychmiast. Porozmawiała z nim, dała mu pracę i sprzęt, który wyrwał Janusza z domu.
- Samotność jest najgorszym cierpieniem. A jak ludzie są obok, to nagle Janusz Świtaj staje się królem życia - tak Anna Dymna, prezes fundacji Mimo Wszystko, opisała pana Janusza Świtaja.
Janusz Świtaj został psychologiem, którego kiedyś mu zabrakło. Teraz wie, co by sobie powiedział, gdyby był swoim pierwszym pacjentem: "że przede wszystkim trzeba walczyć o każdy dzień i też nie wstydzić się prosić o pomoc". Na przykład o pomoc w zdobyciu wykształcenia.
- Chciał się pożegnać z życiem, ale podjął decyzję o studiowaniu, czyli ten wektor życia zmienił się o 180 stopni. I to była największa radość - mówi Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.
Wiemy, że jest potrzebne dla nich takie wsparcie i takie wsparcie będzie - powiedział w "Faktach...500 złotych dla niepełnosprawnych? Karczewski: przed wyborami "chyba nie"
Jak każdy student
Janusz Świtaj był pilnym studentem, ale jednak "zawalił" jeden semestr. I dobrze - jak się okazało.
- Powiedział, że dopiero wtedy, jak zaliczył powtarzanie semestru, poczuł się jak prawdziwy student, to znaczy jak ktoś, wobec kogo stosuje się te same wymagania, jak wobec każdego studenta - wspomina Ryszard Koziołek.
- Ja widziałem, ile się Janusz uczył. Dzień i noc, ciągle, w jakimś stopniu z nim przeżywałem - mówi Benedykt Strzempek, jeden z asystentów Janusza Świtaja.
Pan Benedykt kiedyś był górnikiem, teraz zawodowo pomaga Januszowi. Przy okazji dokształca się. - Tyle się uczyłem, co tam czasami Januszowi czytałem, takie rzeczy, co mnie poprosił - mówi.
Janusz Świtaj zamierza ciężko pracować, pomagać. Gabinet mógłby być wirtualny, rozmowy mogłyby odbywać się przez komunikatory. - Rozmawiałbym przede wszystkim z osobami po ciężkich wypadkach komunikacyjnych - mówi.
- Mam taką cichą nadzieję, że jak on spróbuje z tym gabinetem, to może przyjdzie na studia doktoranckie - wyznaje prorektor Koziołek.
Magister Janusz Świtaj ma taki właśnie plan.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (2)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Ten gość niejednego zawstydzi.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Brawo Janusz!
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 kwietnia
W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ruszyły kolejne punkty szczepień, premier zapowiedział zmiany w programie
Duże zmiany w programie szczepień. Do 10 maja wszyscy dorośli mają dostać skierowanie, a wtedy będą mogli od razu się na nie zarejestrować. W tempie szczepień wyprzedza nas teraz większość państw Unii. Premier zapowiada luzowanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, ale kluczem do tego są właśnie szczepienia.
czytaj więcej »Maciej Nawacki nie dopuścił sędziego Juszczyszyna do orzekania
Sąd uznał, że sędzia Paweł Juszczyszyn powinien wrócić do pracy. Sędzia Juszczyszyn w poniedziałek się do niej udał, ale jego przełożony pracować mu nie pozwolił. Wyrok sądu powinien być wykonany natychmiast. Wydany jest w imieniu Rzeczypospolitej.
czytaj więcej »78. rocznica powstania w getcie warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.
czytaj więcej »Przedszkola i żłobki ponownie otwarte. Kiedy do szkół wrócą uczniowie?
Zazwyczaj pierwszy dzień szkoły oznaczał koniec wakacji i nie kojarzył się z euforią. Teraz młodzi ludzie mają już tak dość izolacji i nauki online, że chyba nawet zazdrościli przedszkolakom, że ci mogą już wrócić do normalnych zajęć. Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół?
czytaj więcej »Ukraina apeluje o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję
Walki na wschodzie Ukrainy trwają już siedem lat. Podpisywano zawieszenia broni, jednak tam wciąż giną ludzie. Teraz Rosja gromadzi ogromne siły tuż przy granicy. NATO i Waszyngton zapewniają Kijów o wsparciu, ale Unia ostrzej mówi o sprawie Nawalnego niż o tym konflikcie.
czytaj więcej »Pierwszy lot drona na Marsie. "Historyczne wydarzenie"
Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.
czytaj więcej »Wielkie kluby planują powołanie Superligi. UEFA grozi konsekwencjami
12 wielkich klubów piłkarskich Europy poinformowała o stworzeniu Superligi. UEFA i FIFA są tak oburzone, że grożą piłkarzom, którzy zagrają w nowych rozgrywkach, że nie będą mieli prawa do gry w kadrach narodowych.
czytaj więcej »Prezydent Krakowa został ukarany za palenie cygar w gabinecie
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został ukarany mandatem za to, że palił cygaro w swoim gabinecie. Strażników miejskich powiadomił mieszkaniec Krakowa. Jako dowód załączył zdjęcia i film.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia
W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.
czytaj więcej »Fakty z 18 kwietnia
Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych
W tę niedzielę rząd odnotował o ponad 9 tysięcy mniej nowych zakażeń koronawirusem niż tydzień temu - dokładnie 12153. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek otwartych zostanie kilkanaście pilotażowych punktów szczepień powszechnych.
czytaj więcej »Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu
Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.
czytaj więcej »"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.
czytaj więcej »"Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"
W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".
czytaj więcej »