Mój syn Electrolux. Urzędnicy muszą powstrzymywać pomysły niektórych rodziców

03.01.2020 | Mój syn Electrolux. Urzędnicy muszą powstrzymywać pomysły niektórych rodziców
03.01.2020 | Mój syn Electrolux. Urzędnicy muszą powstrzymywać pomysły niektórych rodziców
Maciej Mazur | Fakty TVN
03.01.2020 | Mój syn Electrolux. Urzędnicy muszą powstrzymywać pomysły niektórych rodzicówMaciej Mazur | Fakty TVN

Nawet jeżeli syn od dziecka wygląda na walecznego, to imię Rambo nie przejdzie. Merida ma większe szanse. Polscy urzędnicy stoją na straży polskich imion. Dzięki nim nie ma nad Wisłą chłopca o imieniu Electrolux.

Jak nazwać małe szczęście? Trudny wybór. Z reguły na przemyślenia jest dziewięć miesięcy. Świetny pomysł na imię muszą jeszcze zaakceptować urzędnicy.

- Odpadł Batman, odpadł Rambo również, których być może lubimy na takich kinowych ekranach - informuje Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Rambo, niestety, się nie załapał, ale już Merida - owszem. Nie wiadomo jednak, czy inspiracją rodziców była disneyowska Merida Waleczna.

- Zdarzała się na przykład chęć nadania imienia Belfegor - mówi Edmund Olczak z Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

Belfegora urząd wysłał do piekła, Kokę i Jointa również. Wiedźmina za to przyjął, ale w wersji Wiedzimin, z trzema literami "i". Nadanych imion, które mogłyby się pojawić w polskim fantasy, jest więcej.

- Ziemko, Radomir, Cieszko, Gwido, Bastian, Tolek, Faust, Siemowit i swojsko brzmiące imię Zdzisław - wymienia Kamil Dąbrowa z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Mój syn Electrolux

Lata temu Zdzisiek rządził, dziś ustępuje innym wybrańcom, z krainy AGD. - Były takie próby, żeby nadać dziecku na przykład imię Electrolux. No, proszę sobie wyobrazić takie dziecko z takim imieniem - mówi Edmund Olczak.

- Widzimy tutaj nazwę, za przeproszeniem, Pipa. No, ktoś by naraził naprawdę swoje dziecko na nieszczęście - mówi dr hab. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Być może inspiracją była Pippa Middleton, siostra księżnej Cambridge. Tradycja angielskich imion jest u nas długa.

Codziennie jakaś Zuzia

Mody na imiona zmieniają się mniej więcej co dziesięć lat. - W pierwszej dekadzie XXI wieku nagle nastąpił wysyp Amelii - informuje dr hab. Katarzyna Kłosińska.

- Brajanowie i Dżesiki... nie wiem, jak się dzisiaj czują - komentuje językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Osoby z takimi imionami mają dziś pewnie po kilkanaście lat.

- Położna zapytała, jak będzie miała na imię. Więc jak powiedziałam, że nie wiem, może Ania, a może Zuzia, to w tym momencie położna powiedziała: "nie, tu się codziennie rodzi jakaś Zuzia!" No i w ten sposób ułatwiła nam decyzję, że będzie Ania - twierdzi Agnieszka Wyszyńska, mama Ani i Grzesia.

To może mała rada dla przyszłych rodziców, jakich imion nie dawać. - Śmiesznych nie dawać. Bardzo obcych nie dawać. Trudnych w wymówieniu i odmianie nie dawać - radzi prof. Jerzy Bralczyk.

- Może być potem dziecku rzeczywiście przykro - twierdzi Edmund Olczak.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS