Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?

10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?
10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

Potwierdził, że nie ma wątpliwości co do tej decyzji podlegającej mu służby specjalnej, która utrudniła prezydentowi dostęp do informacji o tym, co się dzieje w wojsku. Do ostatniej chwili trwał konflikt na linii MON-prezydent.

- Minister Błaszczak powinien zasypać okopy, które wykopał minister Macierewicz pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Pałacem Prezydenckim - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Polityka kadrowa Macierewicza

- Armia nie może tracić doświadczonych dowódców po misjach w Iraku i Afganistanie, i to jeszcze w taki sposób, że się ich poniża, wyzywa od "ruskich agentów". Te szkody, które zostały poczynione, trzeba szybko naprawić - komentuje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odebrała dostęp do tajnych materiałów doradcy prezydenta, badała nawet jednego z generałów wariografem, chociaż nie miał żadnych zarzutów. Na czele SKW, teraz podlegającej Mariuszowi Błaszczakowi, stoi Piotr Bączek - jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza.

- Myślę, że dla Mariusza Błaszczaka jest to oczywiste, że w tym miejscu nie może mieć konia trojańskiego swojego poprzednika, i to niekompetentnego - ocenia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

Niespełnione obietnice

Pozbycie się z wojska kilkudziesięciu generałów i konflikt z generałem z otoczenia prezydenta utrudniał tworzenie nowego kierownictwa armii. Nie było następców tych zwolnionych, a wielu z tych zwolnionych dzisiaj tak się zwraca do następcy Antoniego Macierewicza jak gen. Drewniak.

- To nie jest tak, że jak ktoś zdejmuje mundur, to przestaje być żołnierzem. Żołnierzem jest się do śmierci. Powiem tak: ja mam 53 lata, za wcześnie na emeryturę - oświadcza gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych i ekspert fundacji "Stratpoints".

Jest też kwestia dozbrajania polskiej armii. Antoni Macierewicz obiecywał śmigłowce i system antyrakietowy - nie ma ich i nie wiadomo, kiedy będą.

- To były werbalne zapowiedzi i werbalne poprawianie sytuacji. Chodzi o kroki do przodu, o mniej słów, a więcej czynów - mówi gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO i ekspert fundacji "Stratpoints".

Nadmiar nowych obowiązków nie pozwolił w środę ministrowi Błaszczakowi na rozmowę.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS