Fakty - oglądaj online

Zmiana warty

Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?

Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

Potwierdził, że nie ma wątpliwości co do tej decyzji podlegającej mu służby specjalnej, która utrudniła prezydentowi dostęp do informacji o tym, co się dzieje w wojsku. Do ostatniej chwili trwał konflikt na linii MON-prezydent.

- Minister Błaszczak powinien zasypać okopy, które wykopał minister Macierewicz pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Pałacem Prezydenckim - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Podkomisja smoleńska po raz kolejny o wybuchu

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to ma być jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego tzw....

Polityka kadrowa Macierewicza

- Armia nie może tracić doświadczonych dowódców po misjach w Iraku i Afganistanie, i to jeszcze w taki sposób, że się ich poniża, wyzywa od "ruskich agentów". Te szkody, które zostały poczynione, trzeba szybko naprawić - komentuje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odebrała dostęp do tajnych materiałów doradcy prezydenta, badała nawet jednego z generałów wariografem, chociaż nie miał żadnych zarzutów. Na czele SKW, teraz podlegającej Mariuszowi Błaszczakowi, stoi Piotr Bączek - jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza.

- Myślę, że dla Mariusza Błaszczaka jest to oczywiste, że w tym miejscu nie może mieć konia trojańskiego swojego poprzednika, i to niekompetentnego - ocenia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

"Nieuprawnione tezy o szantażu", "wspólna decyzja". Po dymisji szefa MON

Dymisja Macierewicza to była wspólna decyzja prezydenta, premiera i prezesa PiS-u - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta. - Każda zmiana w rządzie następuje w porozumieniu i w zgodzie - przekonywał. Jak...

Niespełnione obietnice

Pozbycie się z wojska kilkudziesięciu generałów i konflikt z generałem z otoczenia prezydenta utrudniał tworzenie nowego kierownictwa armii. Nie było następców tych zwolnionych, a wielu z tych zwolnionych dzisiaj tak się zwraca do następcy Antoniego Macierewicza jak gen. Drewniak.

- To nie jest tak, że jak ktoś zdejmuje mundur, to przestaje być żołnierzem. Żołnierzem jest się do śmierci. Powiem tak: ja mam 53 lata, za wcześnie na emeryturę - oświadcza gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych i ekspert fundacji "Stratpoints".

Jest też kwestia dozbrajania polskiej armii. Antoni Macierewicz obiecywał śmigłowce i system antyrakietowy - nie ma ich i nie wiadomo, kiedy będą.

- To były werbalne zapowiedzi i werbalne poprawianie sytuacji. Chodzi o kroki do przodu, o mniej słów, a więcej czynów - mówi gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO i ekspert fundacji "Stratpoints".

Nadmiar nowych obowiązków nie pozwolił w środę ministrowi Błaszczakowi na rozmowę.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
PistolStar

Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka (http://www.tvn24.pl)

Armia jest pod dowództwem Prezydenta RP, Minister ON jest od kontroli budżetu spraw wojskowych i zakupów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdzichkom1
   zdzichkom1

   otk do likwidacji, strzelnic nie budować, armia wróci do służby zasadniczej, obowiązkowej bo potrzeba nam rezerwistów

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     yogi47
     yogi47

     Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON? (http://www.tvn24.pl) - Lepsza?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jakby śmieszne

       parapetówka u Błaszczaka )))

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 19 maja

          Fakty z 19 maja

          Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 18 maja

          Fakty z 18 maja

          Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

          czytaj więcej »
         • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

          czytaj więcej »
         tvnpix