Fakty - oglądaj online

Zmiana warty

Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?

Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

Potwierdził, że nie ma wątpliwości co do tej decyzji podlegającej mu służby specjalnej, która utrudniła prezydentowi dostęp do informacji o tym, co się dzieje w wojsku. Do ostatniej chwili trwał konflikt na linii MON-prezydent.

- Minister Błaszczak powinien zasypać okopy, które wykopał minister Macierewicz pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Pałacem Prezydenckim - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Podkomisja smoleńska po raz kolejny o wybuchu

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to ma być jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego tzw....

Polityka kadrowa Macierewicza

- Armia nie może tracić doświadczonych dowódców po misjach w Iraku i Afganistanie, i to jeszcze w taki sposób, że się ich poniża, wyzywa od "ruskich agentów". Te szkody, które zostały poczynione, trzeba szybko naprawić - komentuje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odebrała dostęp do tajnych materiałów doradcy prezydenta, badała nawet jednego z generałów wariografem, chociaż nie miał żadnych zarzutów. Na czele SKW, teraz podlegającej Mariuszowi Błaszczakowi, stoi Piotr Bączek - jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza.

- Myślę, że dla Mariusza Błaszczaka jest to oczywiste, że w tym miejscu nie może mieć konia trojańskiego swojego poprzednika, i to niekompetentnego - ocenia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

"Nieuprawnione tezy o szantażu", "wspólna decyzja". Po dymisji szefa MON

Dymisja Macierewicza to była wspólna decyzja prezydenta, premiera i prezesa PiS-u - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta. - Każda zmiana w rządzie następuje w porozumieniu i w zgodzie - przekonywał. Jak...

Niespełnione obietnice

Pozbycie się z wojska kilkudziesięciu generałów i konflikt z generałem z otoczenia prezydenta utrudniał tworzenie nowego kierownictwa armii. Nie było następców tych zwolnionych, a wielu z tych zwolnionych dzisiaj tak się zwraca do następcy Antoniego Macierewicza jak gen. Drewniak.

- To nie jest tak, że jak ktoś zdejmuje mundur, to przestaje być żołnierzem. Żołnierzem jest się do śmierci. Powiem tak: ja mam 53 lata, za wcześnie na emeryturę - oświadcza gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych i ekspert fundacji "Stratpoints".

Jest też kwestia dozbrajania polskiej armii. Antoni Macierewicz obiecywał śmigłowce i system antyrakietowy - nie ma ich i nie wiadomo, kiedy będą.

- To były werbalne zapowiedzi i werbalne poprawianie sytuacji. Chodzi o kroki do przodu, o mniej słów, a więcej czynów - mówi gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO i ekspert fundacji "Stratpoints".

Nadmiar nowych obowiązków nie pozwolił w środę ministrowi Błaszczakowi na rozmowę.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
PistolStar

Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka (http://www.tvn24.pl)

Armia jest pod dowództwem Prezydenta RP, Minister ON jest od kontroli budżetu spraw wojskowych i zakupów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdzichkom1
   zdzichkom1

   otk do likwidacji, strzelnic nie budować, armia wróci do służby zasadniczej, obowiązkowej bo potrzeba nam rezerwistów

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     yogi47
     yogi47

     Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON? (http://www.tvn24.pl) - Lepsza?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jakby śmieszne

       parapetówka u Błaszczaka )))

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 23 października

          Fakty z 23 października

          PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

          NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

          Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "nie stosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

          czytaj więcej »
         • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

          Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

          To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na czwartek 24 października

          Prognoza pogody na czwartek 24 października

          W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

          czytaj więcej »
         • Fakty z 22 października

          Fakty z 22 października

          Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

          Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

          Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

          czytaj więcej »
         tvnpix