Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"

05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"
05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent w orędziu mówił o nowej konstytucji i silnej armii - i wyraźnie chciałby w tej armii mieć silniejszą pozycję. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość ministra Antoniego Macierewicza.

To na wniosek Antoniego Macierewicza pułkownik Jarosław Kraszewski został generałem. W tamtym czasie prezydent nie robił ministrowi wymówek, gdy ten pozbywał się z armii najlepiej wyszkolonych i najbardziej doświadczonych dowódców. A teraz wszystko się zmieniło.

- Generałowie odeszli, konflikt z prezydentem i ogromny znak zapytania w koalicji rządzącej, czy Macierewicz dalej będzie ministrem - wymienia były minister ON Tomasz Siemoniak (PO). - Nie wydaje mi się, żeby zmiany zaszły dotyczące tego właśnie ministra - uważa z kolei Wojciech Surkiewicz (PiS).

Do niedawna także opozycja była pewna, że Antoni Macierewicz - smoleńska wyrocznia w PiS - nie ma się czego obawiać. Ale teraz tak nie jest.

Wątpliwości wobec Kraszewskiego

Andrzej Duda gorąco gratulował Jarosławowi Kraszewskiemu awansu, bo generał stał się jego wyrocznią w sprawach awansów innych generałów i systemu dowodzenia, który chce zmienić Antoni Macierewicz.

Gdy doradca prezydenta skrytykował generalskie kandydatury ministra, to zaczął mieć problemy z kontrwywiadem podległym Antoniemu Macierewiczowi. Ktoś, kto zawdzięcza awans szefowi MON, we wtorek trzeci raz składał wyjaśnienia kontrwywiadowi. I ciągle nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy dostanie wgląd do materiałów tajnych. Bez tego, nie może doradzać Andrzejowi Dudzie, także w sprawie systemu dowodzenia.

- Liczę na to, że prezydent okaże się poważnym politykiem, a nie naiwniakiem - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna). - Państwo dziennikarze zapominacie, że Antoni Macierewicz jest także wiceprezesem PiS - zauważa Surkiewicz.

Okazało się, że wątpliwości SKW wobec generała dotyczą butelki alkoholu przyjętej od Ukraińców. Gdy prezydent zablokował wszystkie awanse generalskie, Antoni Macierewicz zaczął mówić o kolejnych planach dozbrajania armii.

Prezydent nie chce ministra

W PiS zaczęło się mówić, że prezydent, w ramach porozumienia z Jarosławem Kaczyńskim, chciałby odejścia Macierewicza z rządu. Ostatnie oświadczenie MON-u o nowych propozycjach w sprawie systemu dowodzenia - zdaniem ministerstwa - ma usunąć punkty sporne z prezydenckim BBN-em.

- To nie jest ustępstwo, tylko gra, którą prowadzi szef MON - uważa gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes fundacji "STRATPOINTS" i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał Różański zarzuca ministrowi budowanie obrony terytorialnej kosztem zawodowych wojsk operacyjnych. W oczach ministra Macierewicza, Różański jest kolegą Kraszewskiego. Szef MON zarzucił Różańskiemu także to, że "zachęca państwo polskie do realizowania polityki suflowanej przez Federację Rosyjską".

- Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa i w taki sposób podchodzę do jego deklaracji na temat mojej osoby. Na temat spraw poważnych powinno się oceniać z osobami poważnymi - ocenia Różański.

W obronę Antoniego Macierewicza zaangażowały się prorządowe media. Minister brał także udział w urodzinach Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS