Fakty - oglądaj online

W tył zwrot?

Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"

Prezydent w orędziu mówił o nowej konstytucji i silnej armii - i wyraźnie chciałby w tej armii mieć silniejszą pozycję. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość ministra Antoniego Macierewicza.

To na wniosek Antoniego Macierewicza pułkownik Jarosław Kraszewski został generałem. W tamtym czasie prezydent nie robił ministrowi wymówek, gdy ten pozbywał się z armii najlepiej wyszkolonych i najbardziej doświadczonych dowódców. A teraz wszystko się zmieniło.

- Generałowie odeszli, konflikt z prezydentem i ogromny znak zapytania w koalicji rządzącej, czy Macierewicz dalej będzie ministrem - wymienia były minister ON Tomasz Siemoniak (PO). - Nie wydaje mi się, żeby zmiany zaszły dotyczące tego właśnie ministra - uważa z kolei Wojciech Surkiewicz (PiS).

Do niedawna także opozycja była pewna, że Antoni Macierewicz - smoleńska wyrocznia w PiS - nie ma się czego obawiać. Ale teraz tak nie jest.

Wniosek PO o wotum nieufności. Sejm zajmie się nim w czwartek

Zgłoszonym kandydatem na premiera jest lider PO Grzegorz Schetyna. Wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło ma już numer druku sejmowego. Parlament zajmie się nim w czwartek o godzinie 9.

Wątpliwości wobec Kraszewskiego

Andrzej Duda gorąco gratulował Jarosławowi Kraszewskiemu awansu, bo generał stał się jego wyrocznią w sprawach awansów innych generałów i systemu dowodzenia, który chce zmienić Antoni Macierewicz.

Gdy doradca prezydenta skrytykował generalskie kandydatury ministra, to zaczął mieć problemy z kontrwywiadem podległym Antoniemu Macierewiczowi. Ktoś, kto zawdzięcza awans szefowi MON, we wtorek trzeci raz składał wyjaśnienia kontrwywiadowi. I ciągle nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy dostanie wgląd do materiałów tajnych. Bez tego, nie może doradzać Andrzejowi Dudzie, także w sprawie systemu dowodzenia.

- Liczę na to, że prezydent okaże się poważnym politykiem, a nie naiwniakiem - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna). - Państwo dziennikarze zapominacie, że Antoni Macierewicz jest także wiceprezesem PiS - zauważa Surkiewicz.

Okazało się, że wątpliwości SKW wobec generała dotyczą butelki alkoholu przyjętej od Ukraińców. Gdy prezydent zablokował wszystkie awanse generalskie, Antoni Macierewicz zaczął mówić o kolejnych planach dozbrajania armii.

Generał Kraszewski po raz trzeci wezwany do centrali kontrwywiadu

Generał Jarosław Kraszewski, najbliższy wojskowy doradca prezydenta Andrzeja Dudy został ponownie wezwany do Służby Kontrwywiadu Wojskowego - dowiedział się portal tvn24.pl w dwóch niezależnych źródłach.

Prezydent nie chce ministra

W PiS zaczęło się mówić, że prezydent, w ramach porozumienia z Jarosławem Kaczyńskim, chciałby odejścia Macierewicza z rządu. Ostatnie oświadczenie MON-u o nowych propozycjach w sprawie systemu dowodzenia - zdaniem ministerstwa - ma usunąć punkty sporne z prezydenckim BBN-em.

- To nie jest ustępstwo, tylko gra, którą prowadzi szef MON - uważa gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes fundacji "STRATPOINTS" i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał Różański zarzuca ministrowi budowanie obrony terytorialnej kosztem zawodowych wojsk operacyjnych. W oczach ministra Macierewicza, Różański jest kolegą Kraszewskiego. Szef MON zarzucił Różańskiemu także to, że "zachęca państwo polskie do realizowania polityki suflowanej przez Federację Rosyjską".

- Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa i w taki sposób podchodzę do jego deklaracji na temat mojej osoby. Na temat spraw poważnych powinno się oceniać z osobami poważnymi - ocenia Różański.

W obronę Antoniego Macierewicza zaangażowały się prorządowe media. Minister brał także udział w urodzinach Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
oskar3f2h

komentarz ukryty - pokaż

Antoni Macierewicz to doskonały i uczciwy polityk i najlepszy minister MON w wolnej Polsce. Nakręcanie fake newsów to pożywka dla czerwonej ciemnoty. Standardowe działania służb PRL, niestety bardzo prymitywne i naiwne, Koniec koryta, dotacji nie będzie :)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   t58
   t58

   komentarz ukryty - pokaż

   ...a wy towarzyszu razem z macierewiczem u tego samego psychiatry się leczycie..? Oj słabo was leczy...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 21 listopada

      Fakty z 21 listopada

      Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

      "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

      Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

      czytaj więcej »
     • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

      "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

      Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

      Prognoza pogody na piątek 22 listopada

      W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 20 listopada

      Fakty z 20 listopada

      Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

      czytaj więcej »
     • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

      Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

      Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

      czytaj więcej »
     tvnpix