Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Rusza proces Marcina Dubienieckiego. Grozi mu do 10 lat więzienia
  • Specjalista prawa kanonicznego kolejnym kandydatem PiS na Rzecznika Praw Dziecka
Lekcja historii

"Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera

To nie była przypadkowa, korytarzowa wypowiedź. To był prasowy wywiad dla tygodnika "Wprost". Wicepremier Piotr Gliński mówił, że PiS jest traktowany przez opozycję tak, "jak Żydzi przez Goebbelsa". Jego wypowiedź musiała wywołać oburzenie, krytykę i pytania o intencje.

Wydawało się, że po kryzysie w relacjach polsko-żydowskich wywołanych ustawą o IPN zwiększyła się wrażliwość na wypowiadane słowa. Jednak słowa, które wypowiedział polski minister kultury w wywiadzie prasowym dla "Wprost", znów wywołały kontrowersje.

"Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa" - powiedział Piotr Gliński.

Te słowa wywołały reakcję ambasady Izraela.

- Jesteśmy wrażliwi na to wszystko. Myślę, że to banalizacja strasznej, okropnej historii i nie trzeba tego robić. Nawet jeśli idzie się w polityczny spór - mówi Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Wydane przez ambasadę Izraela oświadczenie sugeruje, że wicepremier powinien odwiedzić Instytut Yad Vashem.

Azari o słowach Glińskiego: to bardzo nas boli, jesteśmy wrażliwi na takie porównania

To bardzo nas, boli, kiedy ktoś używa porównań z nazizmem - powiedziała w rozmowie z TVN24 ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, odnosząc się do słów wicepremiera Piotra Glińskiego z wywiadu dla tygodnika "Wprost". Powiedział tam, że PiS jest...

"Krzywdzące dla ofiar"

Minister Gliński sprawia wrażenie zaskoczonego ostrą reakcją środowisk żydowskich i oświadczeniem ambasady. Jak napisał na Twitterze, przyjął je ze smutkiem i zapewnia, że nie chciał nikogo urazić. Swoje słowa tłumaczy tym, że fraza "goebbelsowski język" jest powszechnie używana na opisywanie wrogiej propagandy, a on mówił wyłącznie o języku.

- Chodzi o figurę porównania. Ktoś poczuł się jakoś prześladowany i chciał ten swój stan i sytuację, w której się znalazł, porównać do jakiegoś stanu, sytuacji znanej z historii. Ale wydaje mi się, że ten przykład jest zbyt daleko idący - ocenia wypowiedź Glińskiego literaturoznawca Michał Rusinek. - Takie porównania są krzywdzące dla ofiar polityki III Rzeszy - dodaje Jonathan Ornstein z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Józef Goebbels był ministrem propagandy u Adolfa Hitlera. Był fanatycznym nazistą. Podsycał nienawiść wobec Żydów, a to ułatwiło przeprowadzenie Zagłady. - Słowa są sprawcze. Od słów bardzo niedaleko jest do czynów nienawiści - przypomina Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

Alexander Ben Cwi ma zostać ambasadorem Izraela w Polsce

Nowy ambasadorem Izraela w Polsce będzie Alexander Ben Cwi - poinformował we wtorek ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski i izraelskie media. Na czele misji dyplomatycznej w Warszawie ma stanąć latem przyszłego roku.

"Zdecydowanie antysemickie"

Środowiska żydowskie są niezwykle poruszone, bo w wywiadzie ministra kultury i wicepremiera polskiego rządu padły jednak konkretne słowa: "mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa".

- Kiedy osoba publiczna publicznie wyraża jakieś zdanie, to to, co ona miała na myśli, jest nieistotne. Ważne jest to, jak to jest odebrane. I to jest zdecydowanie antysemicka wypowiedź - uważa przyjaciółka Marka Edelmana Paula Sawicka.

Na początku roku stosunki polsko-izraelskie bardzo się pogorszyły. Wszystko z powodu ustawy o IPN, którą za granicą interpretowano jako cenzurę na badania historyczne. Sytuacji nie poprawiały niefortunne wypowiedzi przedstawicieli władzy jak te Mateusza Morawieckiego o "żydowskich sprawcach". W końcu PiS z ustawy się wycofał w ciągu jednego dnia.

Teraz znów niefortunne wypowiedzi wicepremiera Glińskiego znalazły się natychmiast w mediach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej z tytułem "Przyjaciela Izraela". "Jedna osoba w danym państwie"

Twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ) w Krakowie Janusz Makuch otrzymał tytuł "Przyjaciela Izraela". Makuch jest jedyną osobą z Polski, której Izrael w 70-lecie powstania państwa przyznał to wyróżnienie.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix