Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy

24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmyMarek Nowicki | Fakty TVN

To wyjątkowa relacja z pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 - wyjątkowa, bo przygotowali ją ci, którzy na tej pierwszej linii walczą. Pracownicy medyczni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i problemach, o pacjentach, których uratowali, i o tych, którzy odeszli. Zdjęcia i rozmowy nagrali pracownicy medyczni z czterech szpitali.

Na zdjęciach z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu widać, jak co chwilę karetki przywożą zakażonych nowym koronawirusem. Obecnie w szpitalu jest 286 pacjentów z COVID-19, z czego 28 walczy o życie. Sa podłączeni do respiratorów.

Sławomir Buczek, lekarz chorób zakaźnych, stwierdza na nagraniu, że jest już w pracy 55. godzinę, czyli trzecią dobę non stop.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Szpitale zmieniły się nie do poznania. Przypominają oblężone twierdze i statki kosmiczne. Na zdjęciach lekarzy widać, jak skomplikowana jest procedura zakładania odzieży ochronnej. Dwie, trzy pary rękawiczek obowiązkowo, do tego kombinezon i maska.

- Przeszkadza nam to, że jest nam bardzo gorąco, niewygodnie, nieraz łatwiej byłoby te wszystkie czynności medyczne wykonać bez kombinezonów, bez tych trzech par rękawiczek - przyznaje Justyna Straszak-Trzeciak, lekarz oddziału covidowego ze szpitala w Bolesławcu.

W tym wszystkim nie ma mowy o łyku wody, choć jest większy wysiłek niż zwykle. Ciężko się też poruszać, co widać zwłaszcza na zdjęciach z zajęć rehabilitacyjnych.

- Staramy się za wszelką cenę w tych trudnych czasach pomagać pacjentom, bo to jest naszą misją - podkreśla Maciej Gołębiewski, fizjoterapeuta z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Czasami największy wysiłek nie pomaga

Pacjenci w ciężkich stanach, odizolowani od rodziny, bo wizyt nie ma, widzą codziennie tylko zamaskowane postacie. Trzeba ich nie tylko leczyć i rehabilitować, ale też podtrzymywać na duchu - i takie chwile również widać na zdjęciach lekarzy.

Organizm zaatakowany przez koronawirusa potrafi załamać się nagle. Jest tak wielu pacjentów, których natychmiast trzeba podłączać do ECMO, czyli maszyn natleniających krew, że Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu od czterech dni pomagają transportować pacjentów wojskowe śmigłowce.

ECMO, płucoserce, to ostatnia deska ratunku dla tych, którym nie pomaga już respirator. Przeżywa tylko co czwarta albo nawet co piąta osoba z COVID-19, której stan jest na tyle ciężki, że musi być podłączona do ECMO.

- To nie jest tak, że ci pacjenci na przykład czekają w szpitalach, aż ktoś pomyśli, żeby ich przekazać do ośrodków referencyjnych. Oni często przychodzą, mówiąc kolokwialnie, "uduszeni" z domu - twierdzi dr hab. Mirosław Czuczwar z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Coraz częściej są to młodzi ludzie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS