Fakty - oglądaj online

Jak chronić dzieci?

Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?

Jak zabezpieczyć dzieci przed poparzeniem słonecznym i jak uniknąć czerniaka? Rodzice stosują kremy, które mogą przestać działać. To samo z koszulkami, które też nie zawsze chronią. Zabezpieczać trzeba się z głową. Czyli jak?

Zakładanie synowi czapki, smarowanie go kremem z filtrem UV i rozstawianie parasola to dla rodziców półtorarocznego Leona plażowy rytuał. W tak słoneczne dni, z tak małym dzieckiem, cień na plaży to podstawa.

- Maksymalnie 2-3 godziny jesteśmy z dzieckiem na plaży. Po prostu powinno być chronione przed słońcem, bo przy takiej temperaturze jest możliwość poparzeń słonecznych - tłumaczy pan Adam Birosz.

Wypoczynek z dzieckiem na słońcu to nie musi być żadna ekwilibrystyka o ile bawimy się z głową. I to zakrytą przed słońcem.

Konieczne jest też stosowanie kilku innych zasad. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy nad morzem, czy w głębi lądu.

Krem to nie wszytko

Producenci akcesoriów dla dzieci mają w ofercie mnóstwo słonecznych propozycji. Coraz większą popularność zdobywa odzież uszyta z materiałów, które nie przepuszczają promieni UV.

- Jeśli chodzi o noworodki, raczej nie zaleca się smarowania czymkolwiek, tylko zdecydowane po prostu zakrywanie ciała przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem - mówi Marta Urbańska, właścicielka sklepu Bébé Concept i matka dwojga dzieci.

"Krem z filtrem 50 SPF chroni tylko teoretycznie". Dermatolog o mitach związanych z opalaniem

U osób, które przesadzają z opalaniem się, może dochodzić do nowotworów. Zwłaszcza u osób, które...

- Ubranka przeciwsłoneczne. One chronią dzieci przed słońcem w tych miejscach, gdzie dochodzi do największej ekspozycji, czyli na plecach, na ramionach. Jednocześnie umilają życie rodzicom, bo mniej trzeba dzieciaki smarować - dodaje doktor Kamila Skrętowicz-Szarmach, dermatolog.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia w ogóle nie powinny się opalać, bo w ich przypadku zwykłe poparzenie słoneczne może mieć bardzo tragiczne skutki.

- Są to choroby bardzo niebezpieczne, czerniak jest najgroźniejszym i najbardziej agresywnym nowotworem skóry. Poparzenia w dzieciństwie są jednym z czynników ryzyka wystąpienia tego nowotworu w późniejszym wieku - dodaje podkreśla Skrętowicz-Szarmach.

Dla wielu rodziców podstawą jest krem z filtrem UV. By rzeczywiście chronił, trzeba stosować go często, najlepiej co półtorej godziny, a pierwszy raz jeszcze przed wyjściem z domu.

Jednak stosowanie choćby najlepszego kremu nie wystarcza. Równie ważne jest jego odpowiednie przechowywanie.

Trzymanie kremu na plaży grozi przegrzaniem i utratą jego właściwości. Ten sam zły skutek będzie miało przechowywanie go w zbyt niskiej temperaturze, choćby w lodówce.

Niedziela znowu będzie upalna. Nie obejdzie się więc bez odpowiednich zabezpieczeń.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 7 grudnia

  Fakty z 7 grudnia

  Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak starli się w debacie prawyborczej zorganizowanej w Platformie Obywatelskiej. Bratobójczej walki nie było. W programie także o noblowskim wykładzie Olgi Tokarczuk, o "weekendzie cudów" Szlachetnej Paczki, a także o niezwykłym prezencie dla 10-letniego Maksa. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

  Debata kandydatów PO. Bratobójczej walki nie było

  W sobotę odbyła się prawyborcza debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Oboje chcą kandydować na prezydenta. Ona mówi, że w trudnych czasach to właśnie kobieta lepiej da sobie radę. On siebie przedstawia jako twardego mężczyznę, który odniósł sukces w biznesie i samorządzie.

  czytaj więcej »
 • "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

  "Świat umiera, a my tego nie zauważamy". Wykład Olgi Tokarczuk

  - Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani cudzymi decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku - powiedziała podczas wykładu noblowskiego w Sztokholmie Olga Tokarczuk. Nagroda zostanie wręczona polskiej pisarce za trzy dni.

  czytaj więcej »
 • Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

  Co z NATO-wskim planem obrony Polski? Turcja znów grozi wetem

  Wydawało się, że na szczycie NATO osiągnięto pełną zgodę w sprawie planu obrony Polski i krajów bałtyckich, ale Turcja znowu domaga się uznania kurdyjskich organizacji zbrojnych w Syrii za ugrupowania terrorystyczne. - Ten plan nie zostanie opublikowany, dopóki nasz plan również nie zostanie opublikowany - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

  czytaj więcej »
 • Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

  Spotkanie Putin-Łukaszenka. "Chcemy tylko równego traktowania"

  Czy Rosja połknie Białoruś? Demokratyczna białoruska opozycja tego właśnie się boi. Władimir Putin przypiera Aleksandra Łukaszenkę do ściany, podobno traci cierpliwość, naciska i uzależnia gospodarczo. Z drugiej strony autokratyczny prezydent Białorusi nadal chce być u siebie gospodarzem i przed wyjazdem na szczyt w Soczi zapowiadał twardą walkę.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

  Prognoza pogody na niedzielę 8 grudnia

  W niedzielę przeważnie będzie pochmurno. Wystąpią niewielkie opady deszczu - do południa na wschodzie kraju, po południu na zachodzie. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 50-70 km/h, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru osiągające prędkość 60-80 km/h. Ciśnienie spada. W południe, w Warszawie, ciśnienie wyniesie 994 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 6 grudnia

  Fakty z 6 grudnia

  Stanisław Karczewski jako senator, a potem wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł, odbywając płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora - ustalił portal tvn24.pl. W programie również o planach Senatu w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie KRS, o śledztwie w sprawie tragedii w Szczyrku, a także o sporze o historyczne tablice z Gdańska. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
tvnpix