Fakty - oglądaj online

Jak chronić dzieci?

Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?

Jak zabezpieczyć dzieci przed poparzeniem słonecznym i jak uniknąć czerniaka? Rodzice stosują kremy, które mogą przestać działać. To samo z koszulkami, które też nie zawsze chronią. Zabezpieczać trzeba się z głową. Czyli jak?

Zakładanie synowi czapki, smarowanie go kremem z filtrem UV i rozstawianie parasola to dla rodziców półtorarocznego Leona plażowy rytuał. W tak słoneczne dni, z tak małym dzieckiem, cień na plaży to podstawa.

- Maksymalnie 2-3 godziny jesteśmy z dzieckiem na plaży. Po prostu powinno być chronione przed słońcem, bo przy takiej temperaturze jest możliwość poparzeń słonecznych - tłumaczy pan Adam Birosz.

Wypoczynek z dzieckiem na słońcu to nie musi być żadna ekwilibrystyka o ile bawimy się z głową. I to zakrytą przed słońcem.

Konieczne jest też stosowanie kilku innych zasad. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy nad morzem, czy w głębi lądu.

Krem to nie wszytko

Producenci akcesoriów dla dzieci mają w ofercie mnóstwo słonecznych propozycji. Coraz większą popularność zdobywa odzież uszyta z materiałów, które nie przepuszczają promieni UV.

- Jeśli chodzi o noworodki, raczej nie zaleca się smarowania czymkolwiek, tylko zdecydowane po prostu zakrywanie ciała przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem - mówi Marta Urbańska, właścicielka sklepu Bébé Concept i matka dwojga dzieci.

"Krem z filtrem 50 SPF chroni tylko teoretycznie". Dermatolog o mitach związanych z opalaniem

U osób, które przesadzają z opalaniem się, może dochodzić do nowotworów. Zwłaszcza u osób, które...

- Ubranka przeciwsłoneczne. One chronią dzieci przed słońcem w tych miejscach, gdzie dochodzi do największej ekspozycji, czyli na plecach, na ramionach. Jednocześnie umilają życie rodzicom, bo mniej trzeba dzieciaki smarować - dodaje doktor Kamila Skrętowicz-Szarmach, dermatolog.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia w ogóle nie powinny się opalać, bo w ich przypadku zwykłe poparzenie słoneczne może mieć bardzo tragiczne skutki.

- Są to choroby bardzo niebezpieczne, czerniak jest najgroźniejszym i najbardziej agresywnym nowotworem skóry. Poparzenia w dzieciństwie są jednym z czynników ryzyka wystąpienia tego nowotworu w późniejszym wieku - dodaje podkreśla Skrętowicz-Szarmach.

Dla wielu rodziców podstawą jest krem z filtrem UV. By rzeczywiście chronił, trzeba stosować go często, najlepiej co półtorej godziny, a pierwszy raz jeszcze przed wyjściem z domu.

Jednak stosowanie choćby najlepszego kremu nie wystarcza. Równie ważne jest jego odpowiednie przechowywanie.

Trzymanie kremu na plaży grozi przegrzaniem i utratą jego właściwości. Ten sam zły skutek będzie miało przechowywanie go w zbyt niskiej temperaturze, choćby w lodówce.

Niedziela znowu będzie upalna. Nie obejdzie się więc bez odpowiednich zabezpieczeń.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix