Strategia na papierze
Strategia jest, ćwiczeń nie ma. "Cykl przygotowania został zerwany"
System kierowania obroną państwa funkcjonuje tylko na papierze - ostrzega były Inspektor Wojsk Lądowych generał Janusz Bronowicz. Mówi, że miał być on sprawdzany na ćwiczeniach. Ale ćwiczenia się nie odbyły. Chodzi o współdziałanie służb mundurowych i cywilnych. I zachowanie kontroli przez centra decyzyjne państwa.
Tylko podczas ćwiczeń można sprawdzić skuteczność działania armii. Każde takie ćwiczenie to test dla żołnierzy, sprzętu i procedur, które mają obowiązywać na wypadek wojny. Ale taki sprawdzian muszą przechodzić nie tylko wojskowi. Również wszystkie służby cywilne odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. A z tym jest problem.
Strategia na papierze
- Drugi element tego systemu obrony państwa, czyli system kierowania, nie funkcjonuje. Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością to powiedzieć - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Janusz Bronowicz, były Inspektor Wojsk Lądowych dowództwie generalnym rodzajów sił zbrojnych . Według niego przyjęta trzy lata temu strategia obronna funkcjonuje tylko na papierze.
Chodzi m.in o współdziałanie wojska z pozostałymi służbami - cywilnymi i mundurowymi oraz o współpracę dowódców armii z najważniejszymi osobami w państwie w sytuacji kryzysowej.
Zasady takiego współdziałania zapisano właśnie w strategii obronnej. Ale jak dotąd nie przećwiczono jak funkcjonuje to w praktyce.
Brak tych ćwiczeń miał być też jednym z powodów odejścia z armii dowódcy generalnego rodzajów Sił Zbrojnych. - Pan generał Różański publicznie oświadcza, że zrezygnował z powodu braku możliwości przygotowania żołnierzy do działań wojennych - przypomina gen. Bronowicz.
Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej, współautor wspomnianej strategii obronnej, dodaje, że w przypadku konfliktu współdziałanie wojska ze służbami cywilnymi to podstawa.
"Kraj 15/16"
Dlatego powstała koncepcja ćwiczeń "Kraj 15/16", która zakładała, że pierwszej fazie pod kryptonimem "Jesień" i "Dragon" będą ćwiczyć sami żołnierze. I to zostało zrealizowane.
Ale najważniejsze były kolejne etapy. W ćwiczeniach pod hasłem "Kierownictwo" mieli wziąć udział premier, prezydent, ministrowie i wojewodowie. Mieli sprawdzić, jak przygotowane są cywilne struktury państwa. Ostatnim testem miała być gra wojenna "Stolica" z udziałem prezydenta, rządu i dowódców Sił Zbrojnych. Ale zarówno w 2015, jak i 2016 roku rząd tych ćwiczeń nie zorganizował.
- Ta część narodowa, polityczna i cywilna nie została dokończona. Cykl strategiczny przygotowania państwa do działania na wypadek wojny został zerwany - ocenia gen. Stanisław Koziej były szef BBN.
Tę opinię podziela również były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - Budzi to obawę, czy ten system jest w ogóle zdolny by w sytuacji zagrożenia państwa funkcjonować. W mojej ocenie nie - twierdzi.
MON milczy
Nie wiadomo dlaczego do tej pory, przez dwa lata, nie zorganizowano ćwiczeń. Resort obrony nie odpowiada na pytania w tej sprawie.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego utrzymuje, że ćwiczenia się odbędą. - Ministerstwo w niedługim czasie przedłoży zwierzchnikowi sił zbrojnych plan ćwiczenia do zatwierdzenia - zapewnia gen. Jarosław Kraszewski z BBN.
Prawdopodobnie ćwiczenie odbędzie się dopiero pod koniec roku.
Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Unieważnienie przetargów na zakupy sprzętu - śmigłowce, brak zainteresowania modernizacją – F-16, Leopardy 2A4, brak zakupów nowego sprzętu – śmigłowce, samoloty, systemy opl; przesunięcie z zachodniej granicy związków pancernych i rozbicie już sformowanych pełnowartościowych jednostek bojowych polskiej armii wyposażonych nomen-omen rozwiń
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Unieważnienie przetargów na zakupy sprzętu - śmigłowce, brak zainteresowania modernizacją – F-16, Leopardy 2A4, brak zakupów nowego sprzętu – śmigłowce, samoloty, systemy opl; przesunięcie z zachodniej granicy związków pancernych i rozbicie już sformowanych pełnowartościowych jednostek bojowych polskiej armii wyposażonych nomen-omen rozwiń
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Bronowicz- wyksztalcony w Moskwie general wypowiada sie o strategii NATO, zarty...
- 1Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
To nie jest czasami działanie na szkodę państwa? niech mnie ktoś oświeci...
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 maja
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna traci nazwę, minister Ziobro zachowuje urząd
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednocześnie obóz władzy zachował większość, a Zbigniew Ziobro i urząd, i twarz, bo poprawki Solidarnej Polski jednak wróciły do prezydenckiej ustawy.
czytaj więcej »"To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"
Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
czytaj więcej »Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.
czytaj więcej »USA: policja w ogniu krytyki po strzelaninie w podstawówce w Teksasie
W Uvalde mnożą się pytania o bezczynność policji w trakcie strzelaniny w podstawówce. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce pierwsi, wycofali się, gdy zostali ostrzelani przez napastnika. W strzelaninie zginęło 19 dzieci i dwie nauczycielki.
czytaj więcej »Prezes NBP ma zastrzeżenia do wakacji kredytowych dla wszystkich
Prezes NBP Adam Glapiński studzi rządowe zapędy dotyczące pomocy dla kredytobiorców. Jego zdaniem wakacje kredytowe dla wszystkich nie obniżą inflacji, a banki narażają na wielomiliardowe straty.
czytaj więcej »Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry
Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.
czytaj więcej »Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. Eksperci: to zajmie dekady
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. - Wystarczy tylko trochę czasu - zapewnia polityk. Kiedy obietnica wicepremiera ma szansę się spełnić? Zdaniem ekspertów za 20-30 lat.
czytaj więcej »Proces Johnny Depp kontra Amber Heard zbliża się do końca
Proces o zniesławienie wytoczony przez Johnny'ego Deppa byłej żonie Amber Heard zbliża się do końca. Depp twierdzi, ze oskarżenia Heard zniszczyły mu karierę, a Heard - że jest nie tylko ofiarą przemocy domowej, ale i kampanii nienawiści fanów aktora.
czytaj więcej »Kontrola trzeźwości pracownika nawet w jego domu? Rząd szykuje zmiany w prawie
Po doświadczeniach z czasu pandemii rząd chce zmian w Kodeksie pracy odnośnie pracy zdalnej. Planowane przepisy przewidują między innymi możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników zdalnych w miejscu wykonywania pracy, czyli także w domu.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 28 maja
W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 26 maja
Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.
czytaj więcej »Debata o zmianie konstytucji przy pustych ławach. Posłowie PiS nie byli zainteresowani swoim projektem
W Sejmie w czwartek odbyła się debata nad projektem PiS dotyczącym zmiany w konstytucji. Sala plenarna była jednak niemal pusta. Nie było ani prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ani premiera Mateusza Morawieckiego. PiS twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję, by móc skonfiskować majątki rosyjskich oligarchów.
czytaj więcej »Strzelanina w szkole w Teksasie. Prezydent Biden odwiedzi miejsce tragedii
Wciąż nie są znane motywy działania 18-letniego zabójcy, który w szkole podstawowej w Teksasie zastrzelił 19 uczniów i dwoje nauczycieli. Prezydent Joe Biden ponownie zaapelował o zaostrzenie przepisów dotyczących dostępu do broni. W czwartek ma pojawić się też na miejscu masakry.
czytaj więcej »