Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN
  • Prognoza pogody na czwartek 5 maja
  • Franciszek w wywiadzie mówi o "szczekaniu NATO u drzwi Rosji" i "zrozumiałej eskalacji"

Niemal całą wieś uwięzili w piwnicy. "Wygnali nas z domów pod lufami karabinów"

Mieszkańcy wsi Jahidne przez blisko miesiąc przetrzymywani byli przez Rosjan w piwnicy. 11 osób zmarło tam z głodu i braku braku pomocy. Ci, który przetrwali ten horror, opowiadają teraz o swojej traumie.

Na ścianach piwnicy w Jahidne wyryty jest koszmar. - W tym pomieszczeniu było 39 dzieci i 136 dorosłych - opowiada jeden z nastolatków.

Dramat mieszkańców Jahydne. Byli przetrzymywani przez Rosjan w piwnicy

Kilkaset Ukraińców więzionych było w szkolnej piwnicy przez Rosjan w miejscowości Jahydne,...

Łącznie kilkaset osób zostało na miesiąc zamkniętych przez Rosjan w piwnicy. 17-letni Wład swój telefon zakopał, dzięki temu uratował zdjęcia - świadectwo horroru, jaki przeżył w piwnicy ze swoją rodziną.

Do wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim w północno-wschodniej Ukrainie rosyjskie wojska weszły na początku marca. Zajęły budynek szkoły, w którego piwnicy zamknęli cywilów.

- Oni nas wygnali z domów pod lufami karabinów, pod przymusem. Tych, co nie mogli chodzić, ładowali na taczki. Sadzali starszych, schorowanych i wszystkich zwozili do piwnicy - relacjonuje jedna ze starszych kobiet.

Mieszkańcy Jahidnego próbowali uciekać, ale nie dało się. - Rosjanie zaczęli zabierać dzieci, ja padłam przed nimi na kolana i krzyczę do męża: "zabieraj dzieci, uciekaj, mnie zabiją, ale uratuj dzieci", ale oni stali już na każdym rogu - opowiada jedna z kobiet.

Koszmar mieszkańców

Rosjanie z piwnicy pozwalali wychodzić na godzinę, dwie dziennie. Załatwiać się trzeba było przy wszystkich do wiadra. Kolejne dni zamknięcia ludzie skreślali na ścianach, ale nie tylko to.

- (Na ścianie - przyp. red.) są wypisani ci, których zabili Rosjanie, i ci, którzy umarli w piwnicy. (...) Pani Alina krzyczała, że jest duszno, że nie ma już czym oddychać i w końcu umarła - opowiada Wład.

Gdy Rosjanie nie pozwalali wynieść ciał, żywi siedzieli z umarłymi. Na wszystko patrzyły dzieci - najmłodsze miało półtora miesiąca.

Na ścianach piwnicy są też rysunki dzieci. - Ludzi rysowałem i samochody - opowiada mały Liosza.

"Strzelali z gradów i czołgów w to miejsce. Tu byli tylko cywile"

Charków, Borodzianka, Bucza - to tragiczne symbole okrucieństwa rosyjskiego ataku na Ukrainę,...

Ludzie na obrazkach Lioszy strzelają z karabinów, są czołgi i hymn Ukrainy.

Kobiety w piwnicy żyły w ciągłym strachu.

- Zakładałam na głowę chustkę, inne kobiety też. Ci Buriaci ze skośnymi oczami przychodzili i szukali kobiet na seks. To siedziałyśmy w chustkach zgarbione, żeby oni myśleli, że jesteśmy starymi babciami - mówi jedna z kobiet.

Szkoła w Jahidnem, o którą dbała cała wieś, do niczego się już nie nadaje. Rosjanie zostawili po sobie smród, chlew i swoje gazety - a w nich artykuły o tym, że przyszli ratować i wyzwalać. - W tych gazetach wszystko jest na odwrót - mówi Wład.

Pod koniec marca, po miesiącu, mieszkańcy wsi Jahidne wyszli z piwnicy, ale dzieci nie mają już szkoły, a ludzie nie mają gdzie mieszkać.

- Wszystko z domu wynieśli. Wszystko. Muszle klozetowe, pralki. Chyba nigdy tego nie widzieli. To są zwierzęta, zwierzęta - podkreśla starszy mężczyzna.

Mieszkańcy wsi Jahidne wodę mają teraz ze studni, prądu nie mają wcale. A ich domy nie mają dachów i ścian. Sami sobie z odbudową nie poradzą.

- Proszę, pomóżcie nam. Mamy dzieci, nie mamy okien, nie mamy drzwi, potrzebujemy pomocy - apeluje jedna z kobiet.

Ich domy są zrujnowane, ich życia złamane, a wspomnienia wyryte w pamięci jak napisy w piwnicy z koszmaru, który naprawdę się wydarzył.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix