Niemal całą wieś uwięzili w piwnicy. "Wygnali nas z domów pod lufami karabinów"
Mieszkańcy wsi Jahidne przez blisko miesiąc przetrzymywani byli przez Rosjan w piwnicy. 11 osób zmarło tam z głodu i braku braku pomocy. Ci, który przetrwali ten horror, opowiadają teraz o swojej traumie.
Na ścianach piwnicy w Jahidne wyryty jest koszmar. - W tym pomieszczeniu było 39 dzieci i 136 dorosłych - opowiada jeden z nastolatków.
Kilkaset Ukraińców więzionych było w szkolnej piwnicy przez Rosjan w miejscowości Jahydne,...Dramat mieszkańców Jahydne. Byli przetrzymywani przez Rosjan w piwnicy
Do wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim w północno-wschodniej Ukrainie rosyjskie wojska weszły na początku marca. Zajęły budynek szkoły, w którego piwnicy zamknęli cywilów.
- Oni nas wygnali z domów pod lufami karabinów, pod przymusem. Tych, co nie mogli chodzić, ładowali na taczki. Sadzali starszych, schorowanych i wszystkich zwozili do piwnicy - relacjonuje jedna ze starszych kobiet.
Mieszkańcy Jahidnego próbowali uciekać, ale nie dało się. - Rosjanie zaczęli zabierać dzieci, ja padłam przed nimi na kolana i krzyczę do męża: "zabieraj dzieci, uciekaj, mnie zabiją, ale uratuj dzieci", ale oni stali już na każdym rogu - opowiada jedna z kobiet.
Koszmar mieszkańców
Rosjanie z piwnicy pozwalali wychodzić na godzinę, dwie dziennie. Załatwiać się trzeba było przy wszystkich do wiadra. Kolejne dni zamknięcia ludzie skreślali na ścianach, ale nie tylko to.
- (Na ścianie - przyp. red.) są wypisani ci, których zabili Rosjanie, i ci, którzy umarli w piwnicy. (...) Pani Alina krzyczała, że jest duszno, że nie ma już czym oddychać i w końcu umarła - opowiada Wład.
Gdy Rosjanie nie pozwalali wynieść ciał, żywi siedzieli z umarłymi. Na wszystko patrzyły dzieci - najmłodsze miało półtora miesiąca.
Na ścianach piwnicy są też rysunki dzieci. - Ludzi rysowałem i samochody - opowiada mały Liosza.
Charków, Borodzianka, Bucza - to tragiczne symbole okrucieństwa rosyjskiego ataku na Ukrainę,..."Strzelali z gradów i czołgów w to miejsce. Tu byli tylko cywile"
Kobiety w piwnicy żyły w ciągłym strachu.
- Zakładałam na głowę chustkę, inne kobiety też. Ci Buriaci ze skośnymi oczami przychodzili i szukali kobiet na seks. To siedziałyśmy w chustkach zgarbione, żeby oni myśleli, że jesteśmy starymi babciami - mówi jedna z kobiet.
Szkoła w Jahidnem, o którą dbała cała wieś, do niczego się już nie nadaje. Rosjanie zostawili po sobie smród, chlew i swoje gazety - a w nich artykuły o tym, że przyszli ratować i wyzwalać. - W tych gazetach wszystko jest na odwrót - mówi Wład.
Pod koniec marca, po miesiącu, mieszkańcy wsi Jahidne wyszli z piwnicy, ale dzieci nie mają już szkoły, a ludzie nie mają gdzie mieszkać.
- Wszystko z domu wynieśli. Wszystko. Muszle klozetowe, pralki. Chyba nigdy tego nie widzieli. To są zwierzęta, zwierzęta - podkreśla starszy mężczyzna.
Mieszkańcy wsi Jahidne wodę mają teraz ze studni, prądu nie mają wcale. A ich domy nie mają dachów i ścian. Sami sobie z odbudową nie poradzą.
- Proszę, pomóżcie nam. Mamy dzieci, nie mamy okien, nie mamy drzwi, potrzebujemy pomocy - apeluje jedna z kobiet.
Ich domy są zrujnowane, ich życia złamane, a wspomnienia wyryte w pamięci jak napisy w piwnicy z koszmaru, który naprawdę się wydarzył.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL
RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY
JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Podział łupów w umowie koalicyjnej. Tak Kaczyński dogadał się z Adamem Bielanem
Jeden punkt dotyczy programów. 31 pozostałych punktów dotyczy podziału stanowisk i pieniędzy - tak opozycja komentuje ujawnioną przez TVN24 umowę koalicyjną między PiS-em a Partią Republikańską Adama Bielana. Zawarto ją w momencie, gdy Zjednoczona Prawica walczyła o utrzymanie większości sejmowej.
czytaj więcej »Dyrektor Lasów Państwowych otwarcie agituje na rzecz prawicy. "Jesteśmy gotowi, żeby wygrać"
Dyrektor generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Józef Kubica, przemawiając w mundurze leśnika, otwarcie agitował na rzecz Zjednoczonej Prawicy. - Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą - stwierdził. Co na to rządzący? Nabrali wody w usta.
czytaj więcej »Afera hejterska. Prokuratura umarza sprawę, bo nie wie, że "małą Emi" jest Emilia Szmydt
Na antenie TVN24 Emilia Szmydt pokazała twarz, podała nazwisko, przyznała, że na zlecenia hejtowała sędziów przeciwnych "dobrej zmianie" Zbigniewa Ziobry. Ale prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę, bo nie wie, kim jest "Mała Emi". Tak funkcjonuje dziś wymiar sprawiedliwości.
czytaj więcej »Macron się nie ugnie. Wiek emerytalny będzie podniesiony
Prezydent Emmanuel Macron nie ugnie się pod presją strajków i protestów. Wiek emerytalny zostanie we Francji podniesiony z 62. roku życia do 64. roku życia. Ustawa jest przyjęta, została jeszcze ocena jej zgodności z konstytucją.
czytaj więcej »Niedługo polskie MiG-i trafią na Ukrainę. "Łezka się w oku kręci"
Polska wkrótce przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Podobnie postąpi Słowacja. MiG-i, które zostały zmodernizowane, zostaną jednak w Polsce. Polscy lotnicy czekają na koreańskie samoloty szkolno-bojowe FA50 i zamówione w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowe F-35.
czytaj więcej »Włocławek: policja chciała zatrzymać kierowcę. Rozpoczął się szalony pościg
Policja chciała go zatrzymać, bo nie miał zapiętych pasów i nie miał wycieraczki. Wtedy zaczął się niebezpieczny pościg ulicami miasta - szczęśliwie zakończony zatrzymaniem kierowcy, który był pod wpływem amfetaminy. Dostał mandat na ponad 20 tysięcy. Okazało się, że jest poszukiwany za inne przestępstwo.
czytaj więcej »Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Czas bić na alarm
Skalę globalnego problemu najlepiej pokazać w liczbach. Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Do produkcji kilograma wołowiny potrzeba 15 tysięcy litrów wody. Pszenicy - półtora tysiąca. Rzeki wysychają, a lodowce topnieją. 22 marca to Światowy Dzień Wody.
czytaj więcej »Poznań likwiduje rowery miejskie. Władze mówią, że mieszkańcy przesiedli się na swoje
61 złotych - za taką cenę można kupić ostatnie rowery miejskie w Poznaniu. Blisko tysiąc idzie pod młotek, bo system wypożyczania idzie do likwidacji. Pięć lat temu wypożyczono milion siedemset tysięcy rowerów, w zeszłym roku już tylko niecałe trzysta tysięcy.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 23 marca
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami, lokalnie rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze kraju, poza Polską południowo-wschodnią, słabe opady deszczu do 2 mm. Jedynie na Wybrzeżu silniejszy opad (do 5 mm) - ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na północy do 20 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na zachodzie w porywach dość silny (do 50 km/h).
czytaj więcej »Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »