Fakty - oglądaj online

  • Foto: Reuters TV
  • Policja wydobyła z rzek i jezior skradzione sejfy. Podejrzani zostali aresztowani
  • Prognoza pogody na środę 8 września
Razem i osobno

Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami. "Wszystko poszło zgodnie z planem"

Zrośnięte głowami bliźniaczki urodziły się w sierpniu ubiegłego roku. 50-osobowy zespół przez 12 godzin pracował, by pierwszy raz w życiu dziewczynki mogły na siebie spojrzeć. Operacja rozdzielenia syjamskich bliźniaczek przeprowadzona w Izraelu udała się.

Po wypadku nie mógł samodzielnie oddychać i mówić. Profesor Szydłowski pomógł 6-latkowi z Lwowa

6-letni Mykhailo z Zakarpacia doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez samochód....

Bliźniaczki syjamskie przez 13-miesięcy były zrośnięte głowami. Izraelscy lekarze nie mogli od razu pomóc dziewczynkom, ponieważ do zabiegu ich rozdzielenia musieli się dobrze przygotować.

- Przygotowaliśmy nie tylko specjalne modele 3D odwzorowujące głowy, ale też musieliśmy nauczyć się wirtualnego programu do operacji i odpowiednio wyposażyliśmy salę - wyjaśnia Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Potrzebna była podwójna sala hybrydowa, gdzie w trakcie rozdzielania, dwóm małym pacjentkom wykonywano jednocześnie rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie.

Operacja rozdzielenia przebiegła pomyślnie. Dziewczynki, których imion nie podano, po raz pierwszy mogły na siebie popatrzeć. W zabiegu Izraelczykom pomagali lekarze z Wielkiej Brytanii.

- Wszystko poszło zgodnie z planem. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze poradził sobie cały zespół. To świetna ekipa, z którą współpraca była prawdziwą przyjemnością - podkreślił dr Owase Jeelani, neurochirurg pediatryczny w Szpitalu Great Ormind Street w Londynie.

Przebieg zabiegu

Nikoś mógł stracić nóżkę, z pomocą przyszli widzowie TVN24. "Zawsze znajdą się anioły"

Nikoś urodził się z poważną deformacją stopy. W Polsce jedynym rozwiązaniem była amputacja nogi....

Dziewczynki urodziły się zrośnięte tylną częścią czaszki, czyli miały wspólną potylicę. Do tego miały wspólne naczynia krwionośne i opony mózgowe, które u każdego człowieka odpowiadają za ochronę tkanki mózgowej. Na szczęście w sam mózg neurochirurdzy nie musieli ingerować.

- Wykonaliśmy rekonstrukcję opon rdzeniowo-mózgowych i rekonstrukcję czaszki, a teraz chirurdzy plastyczni uzupełniają ubytki skóry. Ku naszej radości wszystko poszło tak, jak się spodziewaliśmy - przekazał Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Skórę dla dziewczynek wcześniej trzeba było wyhodować.

Przypadki w Polsce

W Polsce siedem lat temu lekarzom z Warszawy udało się rozdzielić zrośniętych brzuchami Jasia i Dawida.

- Nawet nie miałem takiej świadomości, że to siedem lat minęło. Czas biegnie nieubłaganie, ale niedawno widziałem zdjęcia naszych dzielnych bliźniaków już jako uczniów. Z tego co wiemy od mamy, to dzieci rozwijają się dobrze - mówi prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zrośnięte bliźnięta rodzą się rzadko. To wada rozwojowa, którą współczesna medycyna próbuje likwidować operacyjnie w pierwszy latach życia dzieci.

W Polsce najsłynniejsze siostry syjamskie Olga i Daria z Janikowa, zrośnięte dolną częścią kręgosłupa, zoperował lekarz z Arabii Saudyjskiej, z którym dziewczynki utrzymują systematyczny kontakt. Jednemu z takich spotkań dwa lata temu w Warszawie towarzyszyliśmy z kamerą "Faktów" TVN.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix