Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Sejm chce wprowadzić podatek denny. "Będą pływali ci bogatsi, ci biedniejsi zostaną z wody wyeliminowani"
 • Policja broni dobrego imienia. Chce nas chronić, bronić i pomagać w przychodzeniu na świat
Trzeci wymiar

Innowacyjna operacja na Mazowszu. Lekarz w okularach 3D ratuje wzrok pacjenta

Lekarz w okularach 3D ratuje pacjenta, który traci wzrok. Trudna operacja, w której chirurg patrzy nie bezpośrednio na pacjenta, lecz na trójwymiarowy ekran, by z maksymalną precyzją usunąć wielki guz, wypychający gałkę oczną. Ta technika ratuje życie!

Ogromny guz w głowie pana Eugeniusza Świecarza, zlokalizowany u podstawy czaszki, coraz bardziej napiera, psując wzrok pacjenta. - On mi w niczym nie przeszkadzał, nie było go widać, od sześciu tygodni widać to, co mi wypchało gałkę oczną - mówi Eugeniusz Świecarz.

Choremu zgodził się pomóc doktor Rafał Górski ze Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Lekarz postanowił zoperować pacjenta, wykorzystując do tego celu, bezpieczniejszą dla pacjenta, technikę 3D.

Ekipa, przygotowana do odbioru superdokładnego przestrzennego obrazu z egzoskopu, spoglądała w monitor, a nie w pole operacyjne.

3D przyszłością medycyny

Nie wszystkim lekarzom jednak odpowiada noszenie w trakcie operacji takich okularów, dlatego powstają już monitory, na których obraz 3D można oglądać bez specjalnych nakładek na oczy. Tak czy inaczej do przestrzennego obrazowania należy przyszłość medycyny - jest o tym przekonany profesor Dariusz Dudek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Obrazy przestrzenne będą towarzyszyć nie tylko operacjom, ale także diagnozom. Już teraz przygotowany do operacji organ można wcześniej wydrukować w 3D. W przyszłości będzie go można obejrzeć na hologramie - przed i trakcie operacji. Lekarze chcą po prostu być lepiej przygotowani na radzenie sobie z takimi trudnymi sytuacjami, jak ta pana Eugeniusza.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andre_valenducq
andre_valenducq

komentarz ukryty - pokaż

Spotkalme ostatnio araba znajomego ,teraz ma 40 cm brode i mowil ze ma duzo znajomych arabow w polsce ,on sam sie zajmuje edukacja religijna na swoim osiedlu mlodziezy .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix