Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"

07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"
07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"
Michał Tracz | Fakty TVN
07.06.2022 | Tak źle nie było od 15 lat. "Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej"Michał Tracz | Fakty TVN

W Polsce jest coraz mniej chętnych na kredyt mieszkaniowy. Choć tak naprawdę nie chodzi o brak ochoty, a o brak zdolności kredytowej. Tak źle nie było od 15 lat. Dodatkowo dobijają drożyzna i podwyżki stóp procentowych.

Artur Górski planował wziąć kredyt i kupić mieszkanie w Warszawie. Te plany musi odłożyć na później.

- Nigdy nie spodziewałbym się, że stopy procentowe mogą tak szybko rosnąć - mówi pan Artur.

Młody mężczyzna na razie nie weźmie kredytu i w takiej decyzji nie jest odosobniony. - Rekordowo niska jest miesięczna liczba osób, które wnioskują o kredyt mieszkaniowy - informuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, Szkoła Główna Handlowa.

Tak źle nie było 15 lat, gdy Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło badania. Rok do roku liczba osób, które starają się o kredyt mieszkaniowy, spadła o ponad połowę. Spada liczba chętnych na kredyty i liczba tych, którzy kredyt hipoteczny dostali.

- Tym czynnikiem, który powoduje spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, jest spadek zdolności kredytowej osób fizycznych - wyjaśnia prof. Rogowski.

Zdolność kredytową bank określa, biorąc pod uwagę dochody i wydatki. Szalejąca drożyzna i rosnąca inflacja powodują, że Polacy więcej wydają, a wartość ich dochodów spada. Z kolei wyższe stopy procentowe to coraz wyższe raty.

- Ludzie nie mają dzisiaj zdolności kredytowej, absolutnie - ocenia Tomasz Narkun, analityk rynku nieruchomości. Czyli po prostu nie mogą pozwolić sobie na kredyt i dlatego coraz mniej Polaków w ogóle się o niego stara i odkłada na przyszłość marzenie o własnym mieszkaniu.

- Ludzie zaczynają powoli "biednieć" z tego względu, że na coraz mniej ich stać, a budżety domowe nie są z gumy - dodaje Narkun.

Mniejsza zdolność kredytowa

Jeszcze kilka miesięcy temu zdolność kredytowa pana Artura była zdecydowanie wyższa niż obecnie. Z kolei trzyosobowa rodzina z dochodem 6400 złotych miesięcznie jeszcze dwa lata temu mogła się starać o kredyt na prawie pół miliona złotych. Dziś - przy takich samych warunkach - dostanie najwyżej nieco ponad 200 tysięcy złotych.

- Postępowanie Polaków jest racjonalne ekonomicznie. Boimy się brać kredyt, ponieważ wiemy, że może nam się dziać gorzej. Więcej wydajemy na żywność, na paliwo, więcej wydajemy na życie, a to może spowodować, że będziemy mieli mniej pieniędzy dodatkowych. Pieniądze dodatkowe to są pieniądze, z których właśnie spłacamy raty kredytowe - wyjaśnia dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

To z kolei przełoży się na rynek nieruchomości. Mniejszy popyt może w krótkim okresie spowodować lekkie obniżki cen, ale spowoduje też kłopoty pośredników i deweloperów. Wtedy ceny znów mogą wzrosnąć.

- Inflacja rośnie, jest rekordowa od lat i perspektywy są nie najlepsze. Spodziewamy się, że stopy procentowe wciąż będą rosły - mówi prof. Dariusz Zarzecki, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W środę znów spodziewana jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS