Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
  • "To jest chwila, kiedy możemy być razem". Uroczyste procesje w całym kraju
  • Do Polski nadciąga fala afrykańskich upałów
Jeszcze drożej

Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"

Rząd przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 roku. Zakłada on, że inflacja będzie wynosić 7,8 procent. Zdaniem ekonomistów takie prognozy są elementem strategii rządu, a nie realnym obrazem gospodarki.

Im drożej, im mniej pieniędzy w portfelach, im wyższa inflacja i kolejne jej rekordy - tym więcej zapewnień, że nie jest źle, a przynajmniej, że za chwilę będzie dobrze. Jeszcze niedawno Adam Glapiński - prezes NBP - obiecywał, że nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych.

GUS potwierdza: w maju inflacja wyniosła 13,9 procent rok do roku

Główny Urząd Statystyczny w środę podał finalne dane dotyczące majowej inflacji. Wynika z nich,...

Teraz prezes NBP obiecuje, że inflacja - z obecnych 14 procent - spadnie w przyszłym roku do nawet sześciu procent.

Podobnie zapewnia rząd, który przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 rok. Prognozowana inflacja na poziomie 7,8 procent to - według ekonomistów - raczej element strategii i polityki pieniężnej rządu, a nie obraz realnej sytuacji gospodarki.

- Gdyby rząd zakładał 15 albo 20 procent, to obawiam się, że większość obywateli pognałaby do sklepów i zwiększyłaby tę inflację na zasadzie samospełniającej się przepowiedni - uważa Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Domu Inwestycyjnego "Xelion".

Inflacja - zdaniem ekspertów - może zbliżyć się do poziomu 20 procent w 2023 roku, ale uśredniona - w skali całego 2023 roku - ma być niższa od obecnych 14 procent. Jednak wyższa od założeń rządu. - Prognozowany jest spadek inflacji do poziomu ośmiu procent, a w przyszłym roku do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego. Myślę, że wszyscy sobie byśmy tego życzyli, ale na razie jest przejawem myślenia życzeniowego - mówi doktor Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Inflacja wciąż przyspiesza

Mimo dziewięciu z rzędu podwyżek stóp inflacja rośnie, bo - jak tłumaczą ekonomiści - rząd cały czas pompuje puste pieniądze w rynek. - Tarcze antyinflacyjne, mamy wakacje kredytowe, mamy pomysły zwaloryzowania 500 plus do 700 plus - wylicza Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju .

- Priorytetem rządu jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, utrzymanie zatrudnienia, utrzymanie wzrostu płac i emerytur i jednocześnie - na ile się da - łagodzenie ogólnoświatowej inflacji - odpowiada Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

Inflację napędza droga ropa i coraz wyższe ceny na stacjach benzynowych. One przekładają się na ceny konkretnych produktów. Mięso drobiowe podrożało niemal o połowę, o jedną trzecią cukier, mąka, olej oraz masło. Droższe jest też pieczywo.

- Inflacja, która może i miała dla rządu pewne korzyści miesiące temu, dzisiaj zamienia się w szkodliwą truciznę. I dla społeczeństwa, i dla gospodarki - mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum imienia Adama Smitha.

Polska gospodarka jest uzależniona od czynników zewnętrznych. Nie chodzi o samą wojnę w Ukrainie. Szwajcarski Bank Narodowy podniósł - pierwszy raz od 15 lat - główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Frank błyskawicznie podrożał o niemal trzy procent. Podobnie Euro. - Gdybyśmy mieli euro, to jeden z czynników proinflacyjnych, by nie zaistniał. Mianowicie osłabienie złotego - zauważa Marek Belka, były premier i były prezes NBP.

Efektem tego wszystkiego jest drożyzna.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix