Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza

16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza
16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędzaPaweł Płuska | Fakty TVN

Mamy najwyższą od lat inflację, która - zdaniem analityków - będzie jeszcze rosła w najbliższych miesiącach. Drożeje między innymi wywóz śmieci, żywność, prąd, transport i usługi. Dwucyfrowych wzrostów cen nie da się nie zauważyć.

Wystarczy spojrzeć na ceny w sklepach, by zobaczyć to, co właśnie potwierdziły GUS i NBP - ceny wzrosły. Inflacja w grudniu wyniosła 3,4 procent - najwięcej od lat.

Ten wskaźnik to średnia tego, o ile wzrosły ceny. Ale ceny niektórych towarów wzrosły o więcej niż trzy procent - na przykład żywność.

Wieprzowina i cukier podrożały przez rok o ponad dwadzieścia procent. Koszty wywozu śmieci wzrosły o ponad trzydzieści procent. Te zmiany są zauważalne i bolesne. Jak wskazują analitycy, nie wynikają one z większego popytu.

- Mieliśmy anomalie pogodowe i też trendy światowe. W przypadku mięsa na przykład ASF (afrykański pomór świń - przyp. red.), to taki czynnik globalny - tłumaczy Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Do tego dochodzą decyzje administracyjne: wzrost płacy minimalnej, cen prądu, akcyzy. Każda taka podwyżka przekłada się na ceny innych produktów i usług.

Andrzej Duda tłumaczy wzrost cen

Ceny rosną, a patrząc na nie, można się zdziwić, że inflacja według GUS wyniosła tylko 3,4 procent.

- Nie każdy wzrost ceny towaru lub usługi ma taki sam wpływ na wskaźnik ogółem. Jest to uzależnione od tego, ile konsumenci czy też gospodarstwa domowe wydają na dany produkt lub usługę - tłumaczy Ewa Adach-Stankiewicz, Dyrektor Departament Handlu i Usług GUS.

Jak sobie z tym wszystkim radzić? Tu zawsze można liczyć na polityków.

- Tak, ceny, proszę państwa, rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną, ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to, niestety, rosną też i ceny - mówił w grudniu prezydent Andrzej Duda.

- Wzrost wynagrodzeń, jaki obserwujemy w ostatnich miesiącach w Polsce, jest bardzo dynamiczny, natomiast w dużej mierze zaczyna on być zjadany przez rosnące ceny - tłumaczy dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Z tego błędnego koła powstaje presja inflacyjna.

To dopiero początek

Według ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza.

- Inflacja wzrośnie. Na początku tego roku najprawdopodobniej dobijemy do 4,5 procent. To będzie związane z podwyżką akcyzy na tytoń i alkohole, podwyżką cen wywozu nieczystości i cen energii - twierdzi Ernest Pytlarczyk.

Inflacja już zjada nasze oszczędności. Jest wyższa od bankowych stóp procentowych. Bank centralny i Rada Polityki Pieniężnej nie reagują.

- Tu wystarczyłoby nawet ostrzeżenie, komunikat, coś, co by sugerowało, że bank (centralny - przyp. red.) jest w stanie w razie konieczności podnieść stopy procentowe. Niczego takiego nie ma - komentuje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Cel inflacyjny RPP na 2020 rok to maksymalnie 3,5 procent.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS