Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"

16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Pierwsze tygodnie wakacji psuje je drożyzna. Wielu Polaków skraca wyjazdy, szuka tańszych miejsc albo zostaje w domach. Tłok na plażach i w restauracjach jest mniejszy niż zwykle. Do Polski przyjeżdża też mniej gości z zagranicy.

Nie takich wakacji spodziewali się hotelarze i restauratorzy. Początek sezonu rozczarował - nie tylko z powodu pogody.

Zagranicznych turystów jest jak na lekarstwo, bo dla nich Polska jest za blisko Rosji i zaatakowanej przez Władimira Putina Ukrainy. Turysta krajowy ma znacznie mniej w portfelu, więc jeśli w ogóle gdzieś się wybiera, to na krótko, bo drożyzna.

- Jeżeli mamy inflację w granicach 15 procent to mniej więcej w takim samym stopniu, czyli też o 15 procent odczuliśmy spadek obłożenia - mówi Robert Werewski z hotelu "Zakopane" w Zakopanem.

- Jeśli chodzi o pobyty długoterminowe takie jak dwutygodniowe, to w tym roku zauważalne jest, że Polacy jednak skracają do pobytów 10-dniowych i 7-dniowych - dodaje Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy.

Rezerwacje z wielomiesięcznym wyprzedzeniem to też historia. Turysta sprawdza, liczy i decyduje się w ostatnim momencie. Cena jest najważniejsza.

W czterogwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem dziś za jedną noc dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci zapłacą około 1400 złotych - w cenie śniadanie i obiadokolacja.

- Ten weekend zapełnił nam się przedwczoraj, więc goście rezerwują na ostatnią chwilę, może liczą na to, że będzie jakiś last (minute - przyp. red) - mówi Michał Frątczak z hotelu Tristan" w Kątach Rybackich.

"Lastów" brak to i turystów mniej - także w restauracjach. Jak mówi współwłaściciel restauracji w Gdańsku, o 30-40 procent wzrosły ceny mięsa, ryb czy oleju, więc i cena w karcie też musiała ulec zmianie.

- To, co się dzieje z cenami, to przechodzi ludzkie pojęcie i to jest największy czynnik tego, że ruchu jest dużo, dużo mniej - uważa Paweł Czerepacha z restauracji "Restauracja nad Potokiem" w Gdańsku.

Prezes PiS o inflacji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek usiłował tłumaczyć, skąd wzięła się inflacja. - W mniej więcej w jednej czwartej to jest COVID-19 i to są tarcze antycovidowe - mówił polityk.

Jednak, gdy tarcze wpływały na rynek i wielu ekonomistów ostrzegało przed skutkami, prezes Narodowego Banku Polskiego mówił, że "nie grozi nam inflacja, grozi nam zbyt niska inflacja".

Teraz prezes Glapiński, kiedy przypomni mu się o jego prognozach, mówi o ataku. - Cytowanie moich wypowiedzi z tamtego okresu jest nie tylko demagogiczne, jest jakby całkowicie wyrwanym z kontekstów złośliwym atakiem - dodaje.

W piątek prezes Kaczyński mówi też o "impulsie inflacyjnym". - 200 miliardów złotych dało państwo na te programy (rządowe - przyp. red.) no i oczywiście, jak takie sumy wpływają na rynek, tak jakby znikąd, z niczego, to oczywiście jest pewien impuls inflacyjny - przekonywał.

Impuls uderza w każdego z nas, a że turystyka i wypoczynek to nie są dobra pierwszej potrzeby - zaczynamy z nich rezygnować.

- Polaków zaczyna być nie nie stać na to by wypocząć, nas nie stać na to, żeby skorzystanie z wielu atrakcji. Już w tej chwili widzimy, że każdy klient ogląda tę złotówkę po kilka razy - podkreśla Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS