Fakty - oglądaj online

Hubert z Centrum Zdrowia Dziecka. Pięciolatek, którego nie miał kto przytulić

Pięcioletni Hubert został porzucony przez rodziców zaraz po urodzeniu. Odkąd leczy się w Warszawie, kradnie serce każdemu, kto go zobaczy, ale wciąż nie spotkał nikogo, kto by mu zastąpił rodziców i pokochał na całe życie. Wyjątkowo oddana jest mu matka innej małej pacjentki. Ciągle się o niego troszczy i bardzo się martwi, bo Hubert zasługuje na lepszy los.

"To jest nasz księciunio". Słoneczko, księciunio, a nie "roślina" - choć wielu taki los osieroconemu Hubertowi pisało. Nie pomylili się o tyle, że właśnie rozkwita, odkąd trafił do Centrum Zdrowia Dziecka, odkąd poznał panią Agnieszkę, która leczyła tu swoją córkę.

- Jedna z sióstr poprosiła (...) o pożyczenie zabawki mojej córeczki. I jak go zobaczyłam, to od tej pory jestem z nim. Jest mi bardzo bliski. Bardzo - wspomina pani Agnieszka.

Pani Agnieszka prosi o anonimowość. Nie przyjeżdża do pięciolatka dla poklasku. - To mi dodaje skrzydeł i cieszę się, że mogę spowodować, że Huber się uśmiecha. Inne dzieci też są biedne, ale mają koło siebie kogoś, kto przytuli, a Hubert nie - mówi.

"Po to, by po prostu z nimi być". Dziennikarze TVN w Centrum Zdrowia Dziecka

Miejsce, które rzadko kojarzy się z bombkami, świętami i prezentami, a dzieci w nim mnóstwo. Chodzi o Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" wpadła tam w środę z wizytą.

"Dotyka twarzy, szuka kontaktu"

Porzucony po przedwczesnym urodzeniu Hubert ma liczne zaburzenia i niedorozwoje. Nigdy nie będzie w pełni sprawny, zawsze będzie wymagał opieki.

- Te jego rurki, to proszę się nie zniechęcać, bo to do usunięcia. Najważniejsze, że ma szansę, że będzie chodził i mówił, i jadł normalnie - podkreśla pani Agnieszka.

Takie postawili sobie w Centrum Zdrowia Dziecka zadania. Hubert już nie leży cały czas w łóżku, nie bije się po głowie, jak wcześniej. Przybrał na wadze, chętnie ćwiczy.

- Dotyka twarzy, szuka kontaktu. Takie fajne dziecko, które tu ściąga inne dzieci z oddziału - mówi prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji CZD. - To jest niezwykłe, jak to dziecko dostaje tę miłość, ono prowokuje wręcz, żeby mu ją dawać - dodaje.

Świąteczne przygotowania dziennikarzy i dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka

Wielkie przygotowanie do świąt z inicjatywy Fundacji TVN "Nie jesteś sam". Do chorych dzieci przyszły dziś gwiazdy i dziennikarze TVN i TVN24. Było wspólne przygotowywanie bombek, innych ozdób choinkowych i czytanie bajek.

Z kochaniem trzeba się śpieszyć

Rehabilitacja z Pediatrią wręcz wyrywają sobie Huberta. Na którykolwiek oddział trafia, jest przy nim pani Agnieszka. Pierze ubranka, organizuje urodziny. A przecież ma swoją pracę i swoje chore dziecko. Postępy Huberta w krótkim czasie to także jej zasługa. - Wstaję o 5 rano, żeby się wyrobić - tłumaczy.

- Jeżeli tylko da się serce, da się opiekę, to te dzieci są w stanie wstać, pójść do przodu - mówi pediatra Mirela Wadecka z CZD.

Córka pani Agnieszki chciałaby mieć takiego brata, ale to niemożliwe. Pani Agnieszka musi się skupić na ratowaniu jej zdrowia. - Moim marzeniem jest, żeby adoptował go ktoś z okolic Warszawy, chociaż pewnie i mnie dostanie w pakiecie - śmieje się.

Niedawno roczny kolega Huberta, także sierota, mimo wysiłków lekarzy, zmarł. Nie doczekał, by go ktoś pokochał.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "nie stosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 24 października

  Prognoza pogody na czwartek 24 października

  W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
tvnpix