Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
 • Wójt kandyduje z aresztu. "Jest podejrzany o popełnienie 92 przestępstw"
 • Prognoza pogody na czwartek 4 października
Marsz do sądu

Wojewoda przed Marszem Równości o "zboczeniach". Będzie się tłumaczył w sądzie

Wojewoda lubelski będzie tłumaczył się w sądzie za "zboczenia, dewiacje i wynaturzenia". Znieważeni czują się organizatorzy Marszu Równości, który ma przejść ulicami miasta w przyszły weekend. Prawicowi politycy chcą go zakazać - używając wszelkich metod.

- Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń, bo to jest po prostu działanie przeciwko naszemu społeczeństwu - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, mówiąc o planowanym w Lublinie Marszu Równości.

Ale to nie koniec jego wypowiedzi. - Obnoszenie się z nią (orientacją homoseksualną - przyp. red.) na zewnątrz, na różnego rodzaju manifestacjach, jest po prostu obrzydliwe i świadczy o braku kultury tych, którzy na te marsze chodzą - przekonywał.

Za te stwierdzenia do sądu w Lublinie trafił prywatny akt oskarżenia. - Chciałbym, żeby w przestrzeni publicznej nie pojawiały się homofobiczne oskarżenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - oświadczył Bartosz Staszewski, organizator Marszu Równości w Lublinie.

"Wyp…" na tęczowym pikniku. Kilku mężczyzn zakłóciło imprezę LGBT

Mówili: nie chcemy was w Szczecinie, niszczyli dekoracje i obrażali uczestników imprezy zorganizowanej w centrum Szczecina przez stowarzyszenia LGBT. Mamy nagranie, które zarejestrowali świadkowie.

Nie tylko wojewoda

Bartosz Staszewski poczuł się zniesławiony nie tylko przez wojewodę, także przez lubelskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Pituchę, który napisał, że Marsz Równości promuje homoseksualizm i pedofilię. - Zestawianie homoseksualizmu z pedofilią jest całkowicie niedopuszczalne. Pedofilia to obrzydliwa zbrodnia, z którą nie mamy nic wspólnego - twierdzi Bartosz Staszewski.

Wypowiedzi działaczy PiS-u krytykuje też matka osoby ze środowiska LGBT. - Nasze dzieci nie są dewiantami. To są osoby takie same jak każdy inny obywatel tego miasta - przekonuje Joanna Marzec ze Stowarzyszenia "My, rodzice".

Wojewoda nie boi się aktu oskarżenia i przepraszać nie zamierza. - Ja nikogo nie obraziłem. Ja stwierdzam: nie promujmy zboczeń, dewiacji i wynaturzeń, promujmy zdrową rodzinę. (...) Zboczenie, jak pan sobie spojrzy do słownika języka polskiego PWN-owskiego, to jest zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych w sposób odmienny od przyjętej normy - broni się Przemysław Czarnek.

Marsz Równości i narodowcy. Jedni spisani za kolorowe godło, drudzy za wulgaryzmy

Przez dziesięć lat przygotowywali się, by powtórzyć w Katowicach ten "trudny marsz". W czwartek i piątek ważyły się losy, czy nie spotkają się na ulicy z przeciwnikami. Prezydent Katowic nie dopuścił do tego, chociaż sprawa skończyła się w sądzie....

Obawy o bezpieczeństwo

Te opinie wojewody pojawiły się w związku z planowanym na 13 października pierwszym w Lublinie marszem osób LGBT. Radni PiS-u chcą zablokować to wydarzenie, ale prezydent miasta marszu nie odwoła. - Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli wydałby w tym momencie zakaz, to złamałby prawo - tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Lublin.

Wiadomo, że w mieście zmobilizowane zostaną duże siły policji. Swoją obecność i kontrmanifestację  zadeklarowały środowiska narodowe. Ma się też pojawić blisko pięciuset kibiców klubu Jagiellonia Białystok - tego scenariusza boją się organizatorzy.

- Niestety, słowa naszego wojewody i radnego to bezpieczeństwo nam zabierają - uważa Joanna Marzec. - Wojewoda jako polityk i radni miejscowi, którzy dają przyzwolenie na takie postawy, to jakby tę atmosferę jeszcze podniecają bardziej - dodaje Vyacheslav Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii.

Rada Miasta Lublina w piątek będzie debatować na temat planowanego marszu, może też podjąć próbę jego zablokowania.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lewart
lewart

Homoseksualizm to droga donikąd .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix