Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają

28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważają
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.08.2018 | Grzechy oprawców i państwa. Statystyki znęcania się nad zwierzętami wciąż zatrważająMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Całe miesiące analizowali dane z sądów, zakładów karnych i ministerstwa sprawiedliwości. Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Ekostraż przygotowały raport na temat wykonania kar za znęcanie się nad zwierzętami. Procesy trwają, ale w końcu oprawcy są karani - także więzieniem.

Po raz pierwszy w Polsce ktoś wreszcie problem znęcania się nad zwierzętami wyliczył. Po pierwsze kara standardowa, nawet za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, to trzy miesiące. Surowsze, jeśli już są - to zbyt często - za przestępstwa zsumowane.

- Na przykład kradzież bielizny ze sklepu, kradzież z włamaniem, zabór pojazdu i do tego jeszcze dochodzi się znęcanie się nad psem - wylicza Dawid Karaś ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż we Wrocławiu.

Po drugie najczęściej do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami trafiają mężczyźni (kobiety stanowią 3,5 proc. skazanych, mężczyźni natomiast - 96,5 proc). Częściej mieszkańcy wsi niż miast. A jak już się znęcają to - nie do opisania.

- Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to najczęściej były one wyrzucane z okien, spalane w piecach, albo zabijane siekierą, natomiast jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie to najczęściej były głodzone - wyjaśnia Joanna Wydrych z Fundacji Czarna Owca Pana Kota.

Po trzecie - co zamiast resocjalizować, raczej sprawców demoralizuje - postępowania w tego typu sprawach trwają bardzo długo. Od wykrycia do osadzenia skazanego w celi mija nawet do 6 lat. Zdaniem Dawida Karasia z wrocławskiej Ekostraży do takich sytuacji prowadzi długotrwałość postępowania sądowego. Potem jeszcze zdarza się, że kara jest odraczana, oczekuje się na miejsce w zakładzie karnym.

Nadzieja na zmianę

W liczbach widać jednak nadzieję na zmianę. W ciągu czterech przeanalizowanych lat o 10 procent spadła liczba wyroków bezwzględnie skazujących na kary poniżej sześciu miesięcy więzienia na rzecz kar surowszych. Wyroki skazujące na ponad 2 lata - to już co piąty.

- Są też efekty zwiększenia górnej granicy kary z 3 do 5 lat. I w tym kierunku idziemy - mówi Jan Kanthak z ministerstwa sprawiedliwości.

W marcu za mężczyzną, który skatował szczeniaka Fijo po raz pierwszy prokuratura rozesłała listy gończe. Niespełna tydzień temu - bez żadnych dodatkowych wniosków - prokuratura po raz pierwszy, z urzędu - zaostrzyła zarzuty wobec matki i córki, które chciały utopić i ukamienować w worku pięciomiesięcznego Miśka.

A sąd w Kielcach na wniosek prokuratury - bez dyskusji - aresztował na dwa miesiące mężczyznę, który podczas imprezy wyrzucił dwa psy swojego kolegi przez okno. Z dziewiątego piętra.

- Do sprawy włączyli się policjanci z pionu kryminalnego, którzy dotarli do jednego z mieszkań, zamieszkiwanego przez 45-latka. Ten mężczyzna w chwili czynności był pod wpływem alkoholu - informuje sierż. szt. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach

Najtrudniej nadal wykryć przestępstwa w hodowlach zwierząt. Tak jak w Mokrosęku, gdzie chore, ranne, zagłodzone konie i krowy zaczęły gnić żywcem i przeszkadzać w okolicy zapachem. Do tego momentu hodowlą nie zainteresował się nikt.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS