Fakty - oglądaj online

Chwile grozy

Awaria wyciągu narciarskiego w Gruzji. Eksperci: w Polsce taki wypadek jest niemożliwy

W gruzińskim kurorcie wystarczyła chwilowa awaria i narciarski wyciąg zmienił się w śmiertelnie groźną pułapkę. Takie sytuacje powodują, że rodzą się pytania o bezpieczeństwo na polskich stokach. A co jeśli u nas sprzęt odmówiłby posłuszeństwa?

Awaria sprzętu wzbudziła przerażenie i chaos. Nie wszyscy wiedzieli jak się ratować. Zimowy wypoczynek zamienił się w coś niewyobrażalnego. I coś co nie powinno się zdarzyć. Znawcy gór podobnego wypadku nigdy jeszcze nie widzieli na oczy.

- To splot nieszczęśliwych zdarzeń, jakiś brak komunikacji międzyludzkiej. Dzięki Bogu, że to tak się skończyło - mówi Andrzej Zając ze stacji narciarskiej Suche.

Trudno w to uwierzyć, ale nikt nie zginął. Skończyło się na złamaniach i wielkim szoku. Wśród rannych są obywatele Rosji, Ukrainy i Szwecji. Na stoku byli też Polacy.

- Wyglądało strasznie. Myśleliśmy że będą ofiary. Faktycznie było tak, że wybuchła panika w pewnym momencie - opowiada Natalia Rybczyńska, turystka z Poznania.

Wyciąg narciarski w popularnym gruzińskim kurorcie Gudauri ostatni przegląd miał mieć w grudniu. Po dłuższej przerwie, spowodowanej złymi warunkami, uruchomiono go w dniu wypadku.

Dzieci po przeszczepach razem na nartach. "Nareszcie tutaj mogę się poczuć normalnie"

Dostały drugie życie i chcą się nim cieszyć. Znowu być po prostu dziećmi. a nie pacjentami. Dzieciaki po przeszczepach z całej Polski przyjechały na narty do Małego Cichego. One na stoku. Ich rodzice - na terapii. Bo strach o to, co dalej, nie...

Rusza śledztwo

- Rząd gruziński podjął decyzję, żeby w tym śledztwie i w tej ocenie przyczyn, wzięli udział niezależni eksperci. Jak jest włączany ten wyciąg, to jest pewnego rodzaju wydarzenie - mówi Maja Lindner, rezydent w Gruzji i organizator wyjazdów.

Kiedy ruszył, skutek był potworny.

- Czysta mechanika. Jeżeli jeden tor zapełnimy ludźmi i jest koło napędowe, które napędza, no to jedzie. Natomiast w momencie, kiedy odłączymy napęd, czyli silnik, no to siłą rzeczy jeden tor jest bardziej obciążony i jeżeli nie zadziała coś, co tutaj nie zadziałało, czyli hamulce, no to wtedy kolej zaczyna się cofać i rozpędzać - tłumaczy Janusz Rutka, instruktor ratownictwa górskiego.

Eksperci twierdzą, że w Polsce taki wypadek jest niemożliwy. Wyciągnięto wnioski po podobnym zdarzeniu jak w Gruzji z nieczynnym już wyciągiem na Szrenicę 24 lata temu. Wtedy rannych zostało 16 osób.

- Ciężko się do czegoś takiego przygotować, czy w ogóle wyobrazić sobie, że coś takiego może mieć miejsce - mówi Jacek Jawień z Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przede wszystkim należy zachować zimną krew.

- Widziałem że oni instynktownie wyskakiwali, ludzie sobie pomagali i krzyczeli żeby skakać, skakać, skakać, oni mimo tego krótkiego czasu szybko się zorganizowali - relacjonuje Aleksander Egielman, turysta z Katowic.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 22 września

  Fakty z 22 września

  Kampania się zaostrza, Jarosław Kaczyński mówi o ojkofobach wśród sędziów, ludziach, którzy czują chorobliwą nienawiść do własnej ojczyzny. Grzegorz Schetyna odpowiada, że mówienie przez prezesa PiS, kto jest dobrym sędzią, a kto nie - to "standardy dalekoazjatyckie". W "Faktach" również o proteście "budżetówki" i nagłym załamaniu pogody. W programie także o przerażającym policyjnym eksperymencie, który powinien wstrząsnąć rodzicami i opiekunami - pokazał bowiem, jak łatwo namówić dzieci do oddalenia się z kimś obcym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

  Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

  Nienawiść do własnej ojczyzny i narodu zarzucił części sędziów Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji wyborczej PiS-u. Mówił, że to także z powodu tej nienawiści konieczne są zmiany w sądownictwie. Schetyna odpowiedział, że mówienie, kto jest dobrym sędzią, a kto złym to "już nie są standardy nawet wschodnie, ale dalekoazjatyckie". W kampanii wyborczej dzisiaj kolejne konwencje - i PiS, i opozycji.

  czytaj więcej »
 • Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

  Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

  Zamach terrorystyczny w Iranie. 25 osób nie żyje, ponad 60 jest rannych - wśród nich kobiety i dzieci. Zamachowcy otworzyli ogień podczas parady wojskowej w Ahwazie. Do ataku przyznali się dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego, ale irańskie władze oskarżają wrogie im państwa w regionie i ich amerykańskich sojuszników.

  czytaj więcej »
 • Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

  Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

  Papież Franciszek przyleciał z pielgrzymką do krajów bałtyckich. Zaczął od Litwy. Nawiązywał do stulecia odzyskania przez nią niepodległości, a także do podziałów we współczesnym świecie. Wzywał, by nie budować nowych murów, lecz pomagać potrzebującym. Witali go także pielgrzymi z Polski. Pielgrzymka ma być hołdem dla wolności i sygnałem wsparcia dla krajów, które wciąż obawiają się rosyjskiej agresji. W niedzielę papież odprawi mszę w Kownie dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych. W poniedziałek odwiedzi Łotwę, a we wtorek Estonię.

  czytaj więcej »
 • Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

  Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

  W ramach szkolenia lekarzy - rekrutacja "pacjentów". Zdrowych ludzi, którzy poudają chorych. To nie jest żart, ani happening czy film, lecz próba nauczenia studentów medycyny, że aby być prawdziwym lekarzem, trzeba być wrażliwym człowiekiem, który potrafi rozmawiać z cierpiącym.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 23 września

  Prognoza pogody na niedzielę 23 września

  Niedziela będzie pochmurna. W pasie województw południowych i centralnych wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, okresami silniejszy. Na Wybrzeżu jego prędkość może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie spada, w południe barometry wskażą 1002 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 21 września

  Fakty z 21 września

  Spotkanie w Sądzie Najwyższym bez tajemnic. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że z premierem Morawieckim rozmawiała o przywróceniu do pracy sędziów przeniesionych w stan spoczynku i pozostawieniu jej na stanowisku pierwszego prezesa SN. W programie też o zarzutach pod adresem twórcy księdza Jacka Stryczka, o absurdach RODO w przychodni, a także o historii niezwykłej przyjaźni między psem i człowiekiem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

  Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

  Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła w piątek wniosku w sprawie wystąpienia Rady z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu. Ale prezes Europejskiej Sieci nie pozostawia złudzeń: niezależne od władzy sądownictwo to podstawa, a w Polsce tej podstawy teraz nie ma. Sędziowie w Polsce też o tym mówią i muszą się z tego tłumaczyć.

  czytaj więcej »
tvnpix