Wielka przygoda, ale też terapia. Grupa ukraińskich dzieci żegluje na jeziorze Mamry
Grupa niemal sześćdziesięciorga ukraińskich dzieci wypoczywa nad jeziorem Mamry. Obóz to dla nich wielka przygoda, ale też terapia. Wielu uczestników przez wojnę wywołaną przez Władimira Putina straciło bliskich, dlatego organizatorzy chcą im pomóc uporać się z traumą.
Fundacja Happy Kids sprowadziła prawie półtora tysiąca dzieci z ukraińskich domów dziecka. Połowa...Dzieci z ukraińskich domów dziecka otoczone opieką w Polsce. Można pomóc wolontariuszom
Nad jeziorem nie mają czasu na myślenie o rakietach. Uczą się, na czym polega żeglarstwo. Bariery językowej prawie nie ma, bo większość dzieci w Polsce już się zadomowiła. Przyjechały z Ukrainy na początku wojny - niemal każde z własną, tragiczną historią.
- Z mamą przyjechałam i już. Babcia została w Ukrainie, tam pracuje, a tata walczy - opowiada Inna Kołomyjec, uczestniczka obozu.
Najmłodsze dziecko z grupy ma 6 lat, a najstarsze - 17. Niektóre przeżyły rosyjski ostrzał. Na Mazurach są pod ciągłą opieką psychologa.
- Teraz one myślą o swoich ojcach, którzy są w Ukrainie. To bardzo trudna sprawa, bo kiedyś mama i tata byli razem, a teraz oni są w niebezpieczeństwie - tłumaczy Natalia Wojciechowska-Kondracka, psycholożka z Zaporoża.
Organizator obozu dla ukraińskich dzieci sam jeździł do Ukrainy z pomocą humanitarną. Już na początku wojny był pewny, że setki tysięcy dzieci, które przyjechały do Polski, będą potrzebowały normalnych wakacji. Swój pomysł nazywa "terapią na wodzie".
- Wojna jest taką sytuacją, kiedy naprawdę, w przypadku zwłaszcza dziecka, jest ciężko. Mamy dzieci, które straciły rodziców i dziadków, i mieszkają tylko z prababcią. Mamy dziewczynkę, która ma 8 czy 9 lat i mieszka z prababcią w Polsce, bo rodzice zginęli, a dziadkowie po prostu umarli - opowiada kpt. Mariusz Kaczmarczyk, komandor obozu.
Zbierają środki na kolejne turnusy
Dom, spokój i pokój. To wszystko jest w Szamocinie. Tego potrzebują ukraińskie rodziny. W nowym...Wolontariusze wyremontowali dom dziecka w Szamocinie. Pomoże Ukraińcom
- To, że wszystko kosztuje, to wszyscy wiemy od dawna. Nawet gdybym miał zbankrutować do końca roku, to nie zmieniłbym zdania. To jest w naszym interesie pomóc tym ludziom. I żebyśmy my tego nie musieli tego przeżywać - podkreśla Krzysztof Ciszewski, który prowadzi czarter jachtów żaglowych Mix Czarter.
Organizatorzy zbierają pieniądze na kolejne turnusy, a także na kamizelki ochronne i kaski dla walczącej Ukrainy. Zbierają też na operację dla Andrija, jednego z uczestników obozu. Opuchlizna na twarzy chłopaka, chociaż ma podłoże genetyczne, znacznie się nasiliła po wpływem wojennego stresu. Zabieg można przeprowadzić w Wiedniu.
Wszyscy wierzą, że będzie dobrze. Po czterech dniach pod żaglami widać dużą zmianę w zachowaniu dzieci. Jak mówi Natalia Wojciechowska-Kondracka, uczestnicy wreszcie zaczęli się uśmiechać. - Pierwszego dnia mieli łzy w oczach - dodaje psycholożka.
Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Rodzina dwa razy musiała uciekać przed rosyjską agresją. Trafili teraz do Polski
- Starał się o nie osiem lat. Bogdan nigdy nie zobaczył swoich dzieci, bo został zabity przez snajpera
- Dzieci z Ukrainy, ranne w wyniku działań wojennych, otrzymują pomoc w Polsce
- Rząd chce ułatwić zatrudnianie Ukraińców. Dzieci uchodźców pójdą do szkół
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Restauracja za mało straciła przez pandemię. Teraz musi oddać pieniądze, których nie ma
Tarcza covidowa pomogła im przetrwać pandemię. Nie zamknęli restauracji, nie zwolnili pracowników, ale z perspektywy czasu wychodzi na to, że za bardzo się starali. Wegańska restauracja z Krakowa straciła za mało i musi oddać państwu 235 tysięcy złotych. To oznacza bankructwo.
czytaj więcej »Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało. TOPR-owcy apelują jednak o ostrożność
Tatry są znów otwarte dla turystów i narciarzy - z wyjątkiem czterech szlaków. Między innymi tego z Palenicy do Morskiego Oka. Zagrożenie lawinowe nie minęło, ale jest mniejsze niż kilka dni temu. TOPR-owcy apelują do turystów o ostrożność.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 8 lutego
W środę pochmurno z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, szczególnie na zachodzie. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »