Fakty - oglądaj online

Próba sił

"Grillowanie Gowina" i "grupa niepewnych". Wicepremier na cenzurowanym?

Jarosław Gowin był pierwszy na starcie, ale do wyścigu włącza się PiS. Wicepremier chce, żeby to Jadwiga Emilewicz kandydowała na prezydenta Krakowa z poparciem Zjednoczonej Prawicy. Jednak usłyszał, że partia rządząca wystawi Małgorzatę Wasserman.

"Grillowanie Gowina" - tak prześmiewczo politycy PiS mają nazywać ostatnie uszczypliwości w kierunku wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

"Nie jest możliwe, byśmy przyjęli projekt, który nazywany jest w naszym środowisku "Kudrycka, tylko trochę gorzej". To jest niemożliwe" - powiedział dla portalu wPolityce.pl Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS o reformie przygotowanej w resorcie wicepremiera.

Barbara Kudrycka była ministrem nauki w rządzie Platformy. W środowisku PiS porównanie czyichś dokonań do dokonań kogokolwiek z Platformy to wyraz największej możliwej dezaprobaty.

- Nie będę dyskutował za pośrednictwem mediów. To jest bardzo zła praktyka i ja się do niej nie będę przyłączał - odpowiada Gowin.

Dla szefa klubu PiS nie ma znaczenia to, że reformę Gowina popiera spora część środowiska akademickiego. Nie ma znaczenia to, że krytykuje wicepremiera własnego rządu. Dla reszty polityków PiS to też bez znaczenia.

Krakowski kandydat

Kolejnym etapem "grillowania Gowina" jest to, jak ważni politycy PiS-u zareagowali na ostatnią konferencję wicepremiera, na której przedstawił Jadwigę Emilewicz - swoją bliską współpracowniczkę oraz dobrze ocenianą wiceminister rozwoju - jako kandydatkę na prezydenta Krakowa. Na szybką reakcję Ryszarda Terleckiego nie trzeba było długo czekać.

Szef klubu parlamentarnego PiS napisał na Twitterze, co myśli tej kandydaturze: "Podobno J. Gowin ogłosił wiceminister Emilewicz kandydatką na prezydenta Krakowa. Nie jest to kandydatura uzgodniona z PiS". To ostatnie potwierdził sam Gowin. - To jest kandydatura nieuzgodniona. Nigdy nie twierdziłem, że to jest kandydatura uzgodniona - mówi wicepremier.

Jarosław Gowin zamierzał dyskutować z PiS-em o poparciu wspólnego kandydata. Ale PiS nie zamierza. W czwartek  Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, zasugerował na antenie "Radia Zet", że kandydatką PiS na fotel prezydenta Krakowa będzie Małgorzata Wassermann.

Gowin w gronie "niepewnych"

Co więcej - prezes PiS Jarosław Kaczyński zaliczył już Gowina do tak zwanej "grupy niepewnych". Tym mianem określa się w partii rządzącej ludzi podejrzewanych o współpracę z prezydentem. Wicepremier zasłużył sobie na takie miano, gdy zamanifestował swój brak zadowolenia po przyjęciu forsowanej przez PiS ustawy o sądach.

Potem Gowin został uznany za kluczową postać w "grupie niepewnych", gdy poparł w lipcu prezydenckie weta. Teraz Jarosław Kaczyński uważa ministra nauki wręcz za lidera "grupy niepewnych", bo wspierał Andrzeja Dudę przy pracach nad prezydenckimi projektami ustaw w sprawie reformy sądownictwa. I nadal je wspiera.

- Zaczął się proces przywoływania do porządku Jarosława Gowina - komentyjeł Marcin Kierwiński, poseł PO.

Testem dla Jarosława Gowina będzie moment głosowania nad najważniejszymi dla niego ustawami - o reformie szkolnictwa wyższego.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 18 grudnia

  Fakty z 18 grudnia

  Bonifikata do opłaty za zmianę użytkowania wieczystego we własność ma jednak w przypadku nieruchomości miasta Warszawy wynieść 98 procent - PO i Trzaskowski wycofali się z pomysłu, by obniżyć ją do 60 procent. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN, ale skrytykował sędziów za "anarchię". W programie powiemy tez o masowych protestach na Węgrzech, które z dnia na dzień przybierają na sile, o brazylijskim uzdrowicielu "Janie od Boga", znanym również w Polsce, który został aresztowany w związku z gwałtami, których miał dokonać oraz o niezwykłej akcji beskidzkiej grupy GOPR, której ratownicy musieli udać się na pomoc psu. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

  Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

  Deklaracja zabrzmiała wiążąco i uspokajająco. - Nie będzie podwyżek cen prądu - mówił premier w sobotę. Tyle, że państwowe elektrownie dalej wnioskują o podwyższenie cen. Na podwyższenie cen nie zgadza się Urząd Regulacji Energetyki. Według naszych informacji minister Tchórzewski ma czas do środy na przedstawienie pomysłu, jak zablokować "podwyżki dla Kowalskiego". We wtorek minister spotkał się w tej sprawie nawet z prezydentem Dudą.

  czytaj więcej »
 • Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

  Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

  Rząd tego protestu nie przeczeka - jest coraz liczniejszy, a gniew Węgrów coraz większy. Są przeciwni zmianom w kodeksie pracy. Policja użyła gazu łzawiącego, aresztowała 50 osób, a z gmachu telewizji państwowej siłą wyrzucono opozycyjnych posłów, którzy w nim protestowali. Protestujący wciąż czekają na decyzję węgierskiego prezydenta i zapowiadają strajk generalny, jeśli w piątek podpisze on kontrowersyjną nowelizację kodeksu pracy.

  czytaj więcej »
 • Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

  Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

  Uzdrawiał, wspierał, dodawał wiary i otuchy - Brazylijczyk nazywany Janem od Boga został w końcu zatrzymany. Jest podejrzewany o zgwałcenie lub wykorzystanie seksualne ponad 300 kobiet. Mówią, że robił to pod pretekstem "przekazania uzdrawiających mocy". Hochsztapler to 76-letni João Teixeira de Faria. Od lat 70. pielgrzymowały do niego miliony ludzi. Wśród nich było także wielu Polaków, bo wyjazdy do niego organizowano także w naszym kraju.

  czytaj więcej »
 • Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

  Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

  Gdyby nie szybka akcja GOPR-owców, pies mógłby nie przeżyć wycieczki w góry. Dwójka skiturowców poszła z psem na spacer - za długi i zbyt wyczerpujący dla niego. Pies osłabł, wyziębił się i nie był w stanie się ruszać. - Był dysonans między ludźmi, którzy szli na nartach skiturowych, a psem, który musiał przedzierać się przez zaspy - tłumaczy jeden z GOPR-owców.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 19 grudnia

  Prognoza pogody na środę 19 grudnia

  W środę pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu słaby śnieg do 1 cm. Ślisko. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1015 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 17 grudnia

  Fakty z 17 grudnia

  Do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować co dalej z siódmą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W programie powiemy także o 48. rocznicy Grudnia '70, o zarzutach w sprawie makabrycznej zbrodni pod Kluczborkiem a także o zapowiedzi odejścia z polityki Krystyny Pawłowicz. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

  Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

  Prezydentowi pozostało niewiele czasu na decyzję, czy podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda ma problem, bo niedawno sam napisał zupełnie inną ustawę o Sądzie Najwyższym, ale PiS zmieniło zdanie i chce, by prezydent zmienił teraz swoje.

  czytaj więcej »
tvnpix