Ormianin mieszkający w Polsce chce przyjąć rodzinę z Syrii. "Nie ma takiej procedury"

02.07.2017 | Ormianin mieszkający w Polsce chce przyjąć rodzinę z Syrii. "Nie ma takiej procedury"
02.07.2017 | Ormianin mieszkający w Polsce chce przyjąć rodzinę z Syrii. "Nie ma takiej procedury"
Magda Łucyan | Fakty TVN
02.07.2017 | Ormianin mieszkający w Polsce chce przyjąć rodzinę z Syrii. "Nie ma takiej procedury"Magda Łucyan | Fakty TVN

Grigor Szaginian 26 lat temu wyjechał z Armenii, teraz w Polsce leczy ludzi i pracuje w samorządzie. Gdy przyjechał do naszego kraju, spotkał się z życzliwością i pomocą, a teraz chce je okazać tym, którzy przyjeżdżają z Syrii. Trafił jednak na problemy. Ministerstwo okazuje niechęć, a w internecie nie brakuje nienawistnych komentarzy.

Grigor Szaginian przyjechał z Armenii do Polski 26 lat temu. Polacy ciepło go tu przyjęli, więc szybko poczuł się jak w domu.

- Trudno mi mówić, bo jestem zawsze wzruszony w takich chwilach. Tak dużo ludzi mi pomagało z takim otwartym sercem. Nikt nie pytał, czy jestem chrześcijaninem czy muzułmaninem - mówi Grigor.

Grigor Szaginian jest radnym województwa świętokrzyskiego i jednocześnie pracuje jako psychiatra. Jak mówi, ma do spłacenia duży dług wdzięczności, dlatego zadeklarował, że chce na własny koszt przyjąć do swojego domu syryjską rodzinę. W tym celu napisał do MSWiA list z prośbą o zgodę. Minister jeszcze nie odpisał, ale odpowiedział na pytanie "Faktów" w tej sprawie na konferencji prasowej.

- Nie ma takiej procedury. Proponuję, żeby pan radny przyjął do siebie rodzinę Czeczenów z Góry Kalwarii. Też mają status uchodźcy - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Kiedyś było inaczej

- Atmosfera w roku 1990 czy 1991 co do uchodźców była zupełnie odmienna! Ludzie mówili: przyjedź! Pomożemy! - wspomina Grigor Szaginian.

W latach 90. do Polski przyjechało wielu Ormian. - Gdyby nie życzliwość polska, to byłby ogromny problem z załatwieniem podstawowych spraw bytowych - przypomina przewodniczący Fundacji Ormiańskiej Armenian Foundation Maciej Bohosiewicz.

Dlatego właśnie Grigor Szaginian nie spodziewał się takiej fali nienawiści ze strony społeczeństwa, które wcześniej było tak pomocne. - Niech wy****dala do Armenii razem z uchodźcami, a nie robi tu syfu w Polsce! - to tylko jeden z internetowych komentarzy, które pojawiły się po tym, jak ogłosił, że zamierza przyjąć do siebie rodzinę z Syrii.

Zdaniem Anny Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej" można odnotować ogromny wzrost zachowań ksenofobicznych. - Jest łatwość, przesunięcie norm. Już nie ma hamulców, kulturowych moralnych i społecznych, żeby tego nie robić - ocenia działaczka.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kierowca z własnym samochodem potrzebny do wożenia turystów w południowej Europie - brzmi jak atrakcyjna, dobrze płatna oferta pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że nie chodzi o przewozy turystów, ale przemyt migrantów z Bałkanów do Europy Zachodniej. Szczegóły tego przestępczego procederu pokazali w "Superwizjerze" Jakub Stachowiak i Sebastian Klauziński.

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS