W pułapce
Zasieki przy granicy polsko-białoruskiej zagrażają zwierzętom. "To może mieć dramatyczne konsekwencje"
Przy polsko-białoruskiej granicy zwierzęta walczą o życie. Zasieki to śmiertelna pułapka nie tylko dla żubrów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podobno trzyma rękę na pulsie, ale ekolodzy mają co do tego wątpliwości.
Kolejna pseudohodowla psów zlikwidowana, tym razem w niewielkiej wsi na Podlasiu. Inspektorzy...Blisko 20 psów uratowanych z pseudohodowli na Podlasiu. Wolontariusze szukają dla nich domów tymczasowych
"Według ekspertów żubr był w podeszłym wieku, a śmierć (nastąpiła - przyp. red.) z przyczyn naturalnych" - napisała Małgorzata Golińska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jednak według ekologa i dziennikarza Adama Wajraka odkąd uzbrojono polsko-białoruską granicę w zasieki, nic nie jest tam dla zwierząt naturalne.
Po białoruskiej stronie jest nadal około 20 polskich żubrów, które będą chciały wrócić do domu.
- Rząd powinien zrobić wszystko, żeby te zwierzęta próbować wywabić. To ogrodzenie rozgrodzić na dłuższy czas zapewne w wielu miejscach. Myśmy im to zrobili, powinniśmy się nimi zaopiekować - uważa Wajrak.
Bez względu na to, czy w zasieki wpadnie duże zwierzę, czy niewielka wydra, bóbr lub ptak - na pewno wygra strach i panika.
- Ten drut po prostu tnie ich mięśnie, ich skórę, ich ścięgna, w końcu one się zaplątują i powoli umierają: od ran odniesionych wykrwawiają się - wyjaśnia prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Sytuację poprawi pięciometrowy mur?
Bug oddziela Polskę od Białorusi i Ukrainy na odcinku około 400 kilometrów. Na jakiej dokładnie długości brzeg od wody oddziela drut kolczasty nie możemy sprawdzić, bo możemy zobaczyć tylko to, co Straż Graniczna chce nam pokazać.
Zasieki zaczną być szczególnie niebezpieczne, gdy nadejdą wiosenne roztopy. - Bug urośnie o dwa, może trzy metry. To wszystko znajdzie się pod wodą, to będzie już nawet niewidoczne dla zwierząt - zaznacza pan Dariusz, mieszkaniec strefy przygranicznej.
- Przecież ryby będą się tam zaplątywać. Strach pomyśleć, ile zwierząt wyginie przez to - dodaje pani Iwona, mieszkanka strefy przygranicznej.
Drut kolczasty ma docelowo zastąpić 5-metrowy mur. Teren pod jego budowę ma zostać wydany firmie budowlanej we wtorek. Jednak zdaniem ekspertów dla populacji zwierząt to niewiele zmieni.
- To może mieć dramatyczne konsekwencje dla struktury demograficznej i genetycznej szeregu gatunków zwierząt, w zasadzie wszystkich ssaków większych od lisa - uważa prof. Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Na przykład dla już nielicznej i izolowanej populacji rysia z kilkoma zaledwie rozmnażającymi się samicami, które partnerów poszukują po białoruskiej stronie. Również polskie wilki - zajmujące duże terytoria po obu stronach granicy - potrzebują migracji do wymiany genów, bez której żaden gatunek nie przetrwa.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że trzyma rękę na pulsie, a o zwierzęta, które wpadną w pułapkę, ma zadbać Straż Graniczna.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 maja
W nocy z poniedziałku na wtorek słychać było serię eksplozji w obwodzie lwowskim. Rosjanie uderzyli w cele wojskowe położone na terenie poligonu w okolicach Jaworowa. Tymczasem z oblężonego Azowstalu udało się ewakuować najciężej rannych żołnierzy. Prawie 300 osób trafiło do szpitali na terenach okupowanych przez Rosjan. W programie również o strzelaninie w Wielkopolsce, a także o naradzie w obozie rządzącym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Z Azowstalu ewakuowano rannych obrońców. "Mamy nadzieję, że uda się uratować życie wszystkich naszych chłopaków"
W nocy z poniedziałku na wtorek słychać było serię eksplozji w obwodzie lwowskim. Rosjanie uderzyli w cele wojskowe położone na terenie poligonu w okolicach Jaworowa. Tymczasem z oblężonego Azowstalu udało się ewakuować najciężej rannych żołnierzy. Prawie 300 osób trafiło do szpitali na terenach okupowanych przez Rosjan. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy żołnierze zostaną wymienieni na jeńców rosyjskich.
czytaj więcej »Szwecja podpisała wniosek o członkostwo w NATO. "To jest historyczny moment"
Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju - mówi szefowa dyplomacji Szwecjii Ann Linde i podpisuje wniosek o członkostwo w NATO. W Sztokholmie we wtorek z wizytą przebywał także prezydent Finlandii Sauli Niinisto, bo Szwedzi razem z Finami do NATO idą ramię w ramię.
czytaj więcej »Strzelanina w Wielkopolsce. Napastnik nie żyje, dwóch policjantów rannych
W miejscowości Gorzewo w województwie wielkopolskim we wtorek doszło do strzelaniny. Napastnik zginął, a dwóch policjantów zostało rannych. Funkcjonariusze chcieli zatrzymać do kontroli samochód dostawczy. Kierowca zaczął uciekać, a następnie otworzył ogień.
czytaj więcej »Posiedzenie Rady Koalicji. W spotkaniu wziął udział też Paweł Kukiz
We wtorek odbyło się spotkanie Rady Koalicji obozu rządzącego. W rozmowach, oprócz koalicjantów, wziął udział również Paweł Kukiz, lider Kukiz'15.
czytaj więcej »Donald Tusk znów rusza w Polskę i apeluje do opozycji. "Zjednoczeni na pewno wygramy"
Kampus Rafała Trzaskowskiego właśnie rusza, a Donald Tusk znowu wyrusza w Polskę. Na wybory w Platformie Obywatelskiej jest jeden wspólny pomysł - jedna opozycyjna lista. Czy reszta opozycji ma taki sam pomysł?
czytaj więcej »Prezydent Węgier spotkała się z Andrzejem Dudą
Prezydent Węgier Katalin Novak przebywa z wizytą w Warszawie, ale nawet tu stoi murem za premierem Viktorem Orbanem. Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą omawiała między sprawę sankcji na rosyjskie surowce.
czytaj więcej »14. emerytura coraz bliżej. Wypłaty świadczeń ruszą w sierpniu
To nasza odpowiedź na inflację - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i ogłasza wypłatę czternastej emerytury. Wypłaty mają rozpocząć się w sierpniu.
czytaj więcej »Potrącił wózek z 15-miesięczną Hanią, dziewczynka zmarła. 62-letni kierowca stanął przed sądem
Przyjechał zakład pogrzebowy i sam włożyłem córkę do worka - mówi tata 15-miesięcznej Hani, która zginęła podczas spaceru. W wózek, w którym była, uderzył samochód. Kierowca auta nawet się nie zatrzymał. Teraz stanął przed sądem.
czytaj więcej »Mieszkanie bez wkładu własnego. Zmiany w rządowym programie
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - rząd ogłasza zmiany w programie, ale nowy pomysł już tak nie cieszy. Rzeczywistość się szybko zmienia i wkład własny to teraz nie największy problem, bo większym jest dostanie kredytu.
czytaj więcej »Tragedii w kopalni Pniówek można było uniknąć? Związkowcy mówią o nieprawidłowościach
Kiedy doszło do wybuchu, nie powinni już pracować - mówią górnicy o kolegach, którzy zginęli w kopalni Pniówek. "Zagrożenie klimatyczne" to coś, co powinno wszystkich wstrzymać. Dlaczego więc tak się nie stało?
czytaj więcej »Wycieczkowiec Sky Princess wpłynął do Portu w Gdyni
Luksusowy wycieczkowiec wpłynął do Portu w Gdyni. Sky Princess ma prawie 330 metrów długości i jest najdłuższą jednostką tego typu, jaka do tej pory w Trójmieście się pojawiła.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 18 maja
W środę będzie na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ze zmieniających się kierunków.
czytaj więcej »Fakty z 16 maja
Inflacja już uderza w finanse Polaków, a do tego dochodzi widmo kolejnych wzrostów cen paliw i jedzenia - tego drugiego z powodu suszy. W programie powiemy również o sytuacji w Mariupolu, o zniesieniu stanu epidemii w Polsce, a także o oszustwie "na stłuczkę". Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
Ceny benzyny mocno poszły w górę i na wielu stacjach przekraczają już 7 złotych za litr. Optymizmem nie napawają też słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z których wynika, że w przyszłym roku wzrosną ceny energii.
czytaj więcej »