"Gdy świat oczekuje głosu lidera duchowego, przychodzi w to miejsce marnej jakości dyplomata"


Po ponad roku od inwazji Rosji na Ukrainę papież Franciszek wyznaje, że nie może wybrać, po której ma być stronie. Już wcześniej zapewniał, że chętnie przyjąłby zaproszenie do Kijowa, gdyby jednocześnie Władimir Putin zaprosił go do Moskwy. Jednak zaproszenia od rosyjskiego przywódcy nie ma, ale za to papież Franciszek planuje podróż na Węgry - sojusznika Putina w Europie.

Papież Franciszek ostatni raz publicznie o wojnie w Ukrainie mówił dwa dni przed rocznicą jej wybuchu. Nazywał ją absurdalną i okrutną. Zaapelował też o szybki pokój.

- Apeluję do wszystkich sprawujących władzę nad narodami, aby zobowiązali się w konkretny sposób do zakończenia konfliktu - mówił papież.

To, na co większość osób zwróciło uwagę, to pominięcie Rosji w wystąpieniu Franciszka. W wywiadzie, który ukazał się teraz na stronie portalu belgijskiego episkopatu, papież znowu uciekał od potępienia agresora. Stwierdził, że "każda wojna jest porażką", i że nie może wybrać, po której ma być stronie.

- Gdy świat oczekuje głosu proroka i lidera duchowego, przychodzi w to miejsce marnej jakości dyplomata i polityk - ocenia słowa papieża Jarosław Makowski, teolog i filozof.

Wcześniej papież Franciszek sugerował, że do wojny mogło przyczynić się NATO, "szczekając u bram Rosji". W październiku ubiegłego roku duchowny wezwał Władimira Putina, by przerwał spiralę przemocy, a miesiąc później przyznał, że agresji dokonuje Rosja.

- Tutaj papież kluczy, dlatego że - w moim odczuciu - papież porusza się na granicy pewnych wypowiedzi politycznych - komentuje ksiądz Józef Augustyn, jezuita.

Podróż na Węgry

Za niewiele ponad tydzień minie 10. rocznica wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża. Grzegorz Polak napisał pierwszą polską biografię papieża z Argentyny. Jej tytuł brzmi: "Papież wielkiej nadziei". Jednak Polak po 10 lat przyznaje, że nadzieja okazała się płonna.

- Dyplomacja papieska zamiast, moim zdaniem, wzmacniać Kijów, stara się wzmacniać Moskwę - ocenia autor książki o papieżu Franciszku.

Jeszcze kilka miesięcy temu papież rozważał podróż do ogarniętego wojną Kijowa, ale zrezygnował. W Watykanie tłumaczono to względami zdrowotnymi duchownego, który jednak poleciał do Afryki, a w planach ma kolejną pielgrzymkę - już wzbudzającą kontrowersje.

- (Papież - przyp. red.) udaje się na Węgry, do Orbana, sojusznika Putina w Europie - wskazuje Jarosław Makowski, teolog i filozof.

To będzie już druga podróż papieża na Węgry. Tym razem szczególna, bo państwo Orbana jako jedyne w Europie utrzymuje relacje biznesowe z Rosją i jako jedyne w Unii Europejskiej blokuje rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię.

- Ta druga wizyta na Węgrzech jest w jakimś sensie rodzajem szczytu symetrystów w temacie wojny na Ukrainie - zwraca uwagę prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Nawet włoska, prawicowa prasa, która stała murem za Franciszkiem, zaczyna go krytykować, bo w sprawie wojny w Ukrainie nie jest trudno wskazać kata i ofiarę.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS