Fakty - oglądaj online

  • Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • "Sześćdziesiąt osób bawiło się za sto dwadzieścia". Znów można robić wesela
  • Prognoza pogody na poniedziałek 8 czerwca
Pompki dla Wojtka

Strażak rozpalił płomień pomocy. Tysiące osób pompowało dla Wojtusia

Pompki dla Wojtusia wszędzie, gdzie się da. Za robienie pompek wzięli się i strażacy, i żołnierze, i wiele innych osób, także za granicą. Wojtuś Howis ma półtora roku. Cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki zbiórce ma szansę na lek za ponad 9 milionów złotych. Gaszyn Challenge okazał się takim sukcesem, że teraz może pomóc innym chorym dzieciom.

Dwa tysiące kilometrów w osiem dni. Niezwykła zbiórka na rzecz niepełnosprawnych dzieci

Niepełnosprawny kolarz, reprezentant Polski i zawodnik ŁKS Krzysztof Jarzębski na swoim...

Zbiórka na lek dla Wojtusia Howisa zaczęła się cztery miesiące temu, jeszcze przed pandemią, i prawie ustała. Rodzice już niemal stracili nadzieję, że uda się uzbierać ponad dziewięć milionów złotych, a jednak się udało.

- Dziękujemy każdej jednej osobie, która przyczyniła się, która dołożyła swoją cegiełkę, żeby po prostu uratować nasze dziecko, i to jest, uwierzcie mi państwo, szczere, płynące z serca - mówi Izabela Howis, matka Wojtka.

Finisz zbiórki odbył się w imponującym tempie dzięki strażakowi z Gaszyna.

- Wyszedłem przed dom, postanowiłem nagrać krótki film, wpłaciłem, oczywiście, pieniążki na Wojtusia, po czym wykonałem 10 pompek i nominowałem kolejnych 5 osób - tłumaczy Marcin Topór z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszynie.

Efekt kuli śnieżnej

Ruszyła lawina pompek. Do "pompowania dla Wojtusia" zapalili się nie tylko strażacy, ale też policjanci, strażnicy więzienni, radni gmin i powiatów, bankowcy, handlowcy, producenci mebli. Pompowali wszyscy - w miarę możliwości. Liczyła się dobra wola, zabawa, a przede wszystkim cel: zbiórka dla chorego Wojtusia. W końcu do akcji wkroczyło wojsko. Bardzo szybko Gaszyn Challenge przekroczył granice i dotarł do Berlina.

W ten sposób znalazły się pieniądze na lek dla Wojtusia. - Jest to jednorazowy wlew dożylny tego leku, który powoduje, że organizm Wojtka będzie w stanie produkować sam białko odpowiedzialne za neurony ruchowe - mówi Izabela Howis.

Gaszyn Challenge jednak wciąż trwa. Pieniądze są zbierane na rzecz innych chorych dzieci.

Zbiórka na rzecz Wojtusia Howisa jest prowadzona na platformie SiePomaga.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix