Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie

10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie
10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Nie będzie pytań przed drzwiami prezesa, nie będzie kamer przed drzwiami samochodów. Przed siedzibą PiS rośnie brama i bez kodu nikt jej nie pokona. Opozycja zarzuca PiS-owi, że partia chce się odgrodzić od społeczeństwa, bo ogrodzony ma zostać też Sejm.

Już wkrótce krajobraz wokół siedziby rządzącej partii nieco się zmieni. Metalowa brama na pilota, która jest w budowie, ma oddzielić parking przed siedzibą PiS od nieproszonych gości. Niewykluczone, że głównie od dziennikarzy, którzy sprawiają, że to miejsce znane jest z wielu medialnych relacji.

Do tej pory dziennikarze mogli próbować rozmawiać z politykami, którzy opuszczali siedzibę partii przy Nowogrodzkiej. Ale już wkrótce ten kontakt będzie niemożliwy. Parking zostanie odgrodzony. Bedzie zamontowana specjalna furtka na kod. A politycy, którzy będą wychodzili, będą mogli swobodnie, unikając kontaktu z dziennikarzami, przejść i wsiąść do rządowych limuzyn.

- Cały czas widać, że im dalej od społeczeństwa, tym lepiej czuje się PiS. Mieli być bliżej społeczeństwa. Rozumiem, że to blisko oznacza przez płot - komentuje Katarzyna Lubnauer.

Posesja jest prywatna, brama nie będzie wyższa niż dwa metry. Dlatego budowa jest legalna i nie wymaga zgody miejskich urzędników.

Niektórych polityków PiS najwyraźniej też nikt nie pytał o zdanie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o budowę płotu, stwierdził, że "to żart".myślał, że to żart, kiedy został zapytany o ogrodzenie. Sprawę niechętnie komentuje też Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Tak bardzo boją się suwerena"

Metalowy płot stał się już symbolem miesięcznic smoleńskich. Na październikową miesięcznicę wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, podobnie jak przed poprzednimi miesięcznicami, rozstawiono barierki. Tak, by rano nikt nie zakłócał członkom rządu i politykom PiS-u przejścia z Placu Zamkowego przed Pałac Prezydencki, gdzie składano kwiaty.

- PiS ma jakąś manię budowania ogrodzeń i płotów. Przecież Sejm też ma być teraz ogrodzony. Tak chce marszałek. Tak bardzo boją się suwerena - ocenia poseł Marcin Kierwiński (PO).

Kancelaria Sejmu chce zbudować wokół budynku trzymetrowy płot. Koszt inwestycji to ponad sześćset tysięcy złotych. Na razie na budowę nie zgodził się stołeczny konserwator zabytków. Jednak za trzy tygodnie jego urząd praktycznie przestanie istnieć, a jego obowiązki przejmie życzliwy idei płotu wojewódzki konserwator.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS