Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP | Video: Maciej Sokołowski / Fakty TVN
  • Tabletki "dzień po" mają działanie wczesnoporonne? "Świadome kłamstwo"
  • Prokuratura sprawdzi, czy sztuka "Klątwa" nie obraża uczuć religijnych
Teraz Komisja

Frans Timmermans idzie ze sprawą Polski do europejskich stolic

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie odpuszcza sprawy praworządności i Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Zamierza przedłożyć tę sprawę ministrom ds. europejskich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Frans Timmermans w środę oficjalnie nie zabrał głosu - za zamkniętymi drzwiami przyznał jednak komisarzom, że nie jest zadowolony z polskiej odpowiedzi na grudniowe zalecenia KE. - Personalne ataki i nic nowego - miał powiedzieć. Dlatego wiceszef Komisji Europejskiej chce porozmawiać o sytuacji w Polsce z europejskimi stolicami - na spotkaniu unijnych ministrów.

Jeśli holenderski komisarz uzyska poparcie 1/3 państw wspólnoty, to może je przekonać by to one, a nie Komisja Europejska, wszczęły procedury opisane w artykule 7. Traktatu o Unii Europejskiej - które mogą zakończyć się zawieszeniem praw Polski w UE, w tym prawa do głosu w Radzie UE. Tym samym Komisja może zdjąć z siebie odpowiedzialność i ryzyko przegranej w głosowaniu w tej sprawie.

- Dziś Frans Timmermans opowiedział nam o przesłanej przez Polskę odpowiedzi. Potrzebujemy więcej czasu, by zdecydować o kolejnych krokach - stwierdził Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro i dialogu społecznego.

Krytyczna analiza

Przed środowym spotkaniem komisarze dostali też raport przygotowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. To krytyczna analiza dotycząca zmian w polskim prawie. Opierając się na wypowiedziach między innymi przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa, przywołano opinię o zastraszaniu, aktach wandalizmu czy innych metodach wywierania wpływu na sędziów w Polsce. Zdaniem autorów tego wewnętrznego dokumentu Komisji, planowane zmiany dotyczące sądownictwa podważają demokratyczne reformy, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku.

Autor: Maciej Sokołowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix