Fakty - oglądaj online

  • Video: Dariusz Łapiński / Fakty TVN
  • Zwycięska perspektywa z lotu ptaka. Polacy wygrali międzynarodowy konkurs
  • Biało-czerwone przejście dla pieszych - czy godzi się po nim deptać? Radny ma wątpliwości
Iskrzy w policji

Fotoradar, któremu nie ufają nawet policjanci. Co dalej z Iskrą?

To jasne, że kierowcy nie lubią radarów. Ale na radary Iskra skarżą się nawet policjanci. To stare, nieprecyzyjne suszarki - policyjni związkowcy apelują, by je wycofać. Jak często i jak bardzo radar Iskra się myli?

Policyjni związkowcy zwrócili się z niespotykanym dotąd apelem do swoich szefów z komendy głównej. Chcą "wycofać w trybie natychmiastowym wszystkie urządzenia Iskra 1, bo one nie spełniają żadnych wymogów".

Wspomniane urządzenie to najpopularniejszy policyjny radar, za pomocą którego funkcjonariusze mierzą prędkość samochodów. Znany jest także z tego, że rzadko pokazuje prawidłowy pomiar.

Za duża wiązka

Według niezależnych ekspertów - wiązka fal wysyłanych przez radar jest na tyle duża, że nie ma pewności, któremu samochodowi zmierzono prędkość. Iskra 1 nie wykonuje żadnych zdjęć ani filmów.

Pomiar odbywa się na słowo honoru policjanta, w które coraz więcej kierowców nie wierzy. Odwołują się więc do sądów i wygrywają, a policjanci? Niepotrzebnie tracą czas. Ponadto - tego urządzenia nie można używać na wszystkich drogach. Między innymi pomiar nie może być dokonywany w pobliżu linii energetycznych.

Od kilku lat kierowcy i eksperci apelują, żeby wycofać Iskry 1 z użytku i wprowadzić urządzenia nowocześniejsze i dokładniejsze.

Ale od lat, mimo kolejnych przegranych spraw w sądach, stanowisko szefów policji się nie zmienia. - Te urządzenia spełniają wszelkie wymogi techniczne, co 12 miesięcy są poddawane legalizacji przez okręgowe urzędy miar - twierdzi Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Policja co roku kupuje nowsze urządzenia, w całym kraju mając do dyspozycji ponad 600 sztuk Iskier 1. W ubiegłym roku za przekroczenie prędkości ukarano ponad milion kierowców.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix