Fakty - oglądaj online

Festiwal mimo wszystko

Festiwal "Malta" wystartował mimo braku dotacji. "Próba reanimacji dyktatury ciemniaków"

Minister kultury zrobił wiele, by znany i ceniony festiwal teatralny nie odbył się. Cofnął poznańskiej "Malcie" dotacje, a o jakimkolwiek patronacie nie było mowy. Powód? Kuratorem festiwalu był reżyser spektaklu "Klątwa", który bardzo nie podoba się PiS-owi. Festiwal odbędzie się dzięki publicznym zbiórkom.

Polityka ostatecznie festiwalowi "Malta" nie zaszkodziła. Spektakle się odbędą, choć bez obecności głównego kuratora - Olivier Friljić, główny kurator i reżyser osławionej "Klątwy", w proteście wybrał dla siebie inną rolę.

- Ten czas, który miał spędzić z nami w Poznaniu, spędzi w Europie na informowaniu środowisk artystycznych, naukowych i politycznych o tym, co się przytrafiło festiwalowi "Malta" - tłumaczy Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

"Próba reanimacji dyktatury ciemniaków"

Paradoksalnie minister Gliński postawił na swoim i niechcianego kuratora w Poznaniu nie będzie. Do końca jednak nie wiadomo, czy wygrał.

"Mimo, że często byłem poddawany rożnym formom presji politycznej i cenzury, nigdy nie było to działanie tak jawne i nie pochodziło od członka rządu. Gratuluję panu tego niechlubnego sukcesu!" - napisał w oświadczeniu Olivier Friljić zwracając się do Piotra Glińskiego.

- Gdybym miał powiedzieć, jak ja to w tej chwili odczuwam, to dla mnie to jest taka próba reanimacji dyktatury ciemniaków - skomentował postawę MKiDN prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Do sprawy odniósł się metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - W Polsce następuje także otrzeźwienie. Oto minister kultury cofa, całkiem słusznie, dotację dla obrazoburczego chorwackiego reżysera - mówił w kwietniu, kiedy kwestia dotacji teoretycznie wciąż była otwarta.

"Nadużycie władzy i arogancja"

Ministerstwo kultury zobowiązało się co roku wspierać festiwal "Malta" kwotą 300 tysięcy złotych. Minister Piotr Gliński niemal do końca trzymał jego organizatorów w szachu i stawiał warunki. Organizatorzy nie ulegli presji. Prowadzą zbiórki i aukcje, by każdy mógł zostać "ministrem kultury".

- Przekroczyliśmy kwotę 100 tysięcy złotych, mamy nadzieję, że do końca festiwalu, do 25 czerwca, uda nam się zebrać pełną sumę, czyli 300 tysięcy - mówi Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa festiwalu "Malta".

- Minister zapomina, że nie decyduje o swoich pieniądzach, tylko o pieniądzach wszystkich Polaków, a Polacy są różni - uważa reżyser i aktor Krzysztof Materna - Zabranie dotacji według własnego widzimisię jest po prostu nadużyciem władzy i arogancją - dodaje.

- Będziemy dochodzili swoich racji na drodze prawnej. Co to będzie oznaczać, nie wiem, natomiast byłoby grzechem zaniechania, gdybyśmy przeszli nad tą sprawą do porządku dziennego - zapowiada dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

Festiwal "Malta" odbędzie po raz 27. W programie niemal 300 przedstawień i wydarzeń kulturalnych.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
baQban
baQban

Dyktatura ciemniaków panuje od października 2015 roku. A dlaczego? bo ciemniaków jest wśród nas w bród.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Aderon

   Jestem poznaniakiem i mieszkam 400m od Malty. Ten festiwal to tandeta i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dobra decyzja ministra.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Josephblt4
     Josephblt4

     Kultura sama się obroni .

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 23 stycznia

        Fakty z 23 stycznia

        Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W programie powiemy również o wystąpieniach przywódców na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, o sprawie Ewy Tylman, którą - zdaniem sądu apelacyjnego - należy zbadać od nowa oraz o wizycie Grety Thunberg w polskich kopalniach. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

        Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

        Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

        czytaj więcej »
       • "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

        "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

        Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

        czytaj więcej »
       • Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

        Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

        Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

        Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

        W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 22 stycznia

        Fakty z 22 stycznia

        Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego ma w czwartek odpowiedzieć na pytanie, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane. Do akcji wkroczyli jednak marszałek Sejmu i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także raporcie NIK w sprawie afery GetBack, a także o coraz gorętszej walce o fotel szefa PO. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

        Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

        Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

        czytaj więcej »
       • Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

        Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

        To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

        czytaj więcej »
       • Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

        Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

        Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

        czytaj więcej »
       • Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

        Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

        W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

        czytaj więcej »
       tvnpix