Fakty - oglądaj online

Festiwal mimo wszystko

Festiwal "Malta" wystartował mimo braku dotacji. "Próba reanimacji dyktatury ciemniaków"

Minister kultury zrobił wiele, by znany i ceniony festiwal teatralny nie odbył się. Cofnął poznańskiej "Malcie" dotacje, a o jakimkolwiek patronacie nie było mowy. Powód? Kuratorem festiwalu był reżyser spektaklu "Klątwa", który bardzo nie podoba się PiS-owi. Festiwal odbędzie się dzięki publicznym zbiórkom.

Polityka ostatecznie festiwalowi "Malta" nie zaszkodziła. Spektakle się odbędą, choć bez obecności głównego kuratora - Olivier Friljić, główny kurator i reżyser osławionej "Klątwy", w proteście wybrał dla siebie inną rolę.

- Ten czas, który miał spędzić z nami w Poznaniu, spędzi w Europie na informowaniu środowisk artystycznych, naukowych i politycznych o tym, co się przytrafiło festiwalowi "Malta" - tłumaczy Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

"Próba reanimacji dyktatury ciemniaków"

Paradoksalnie minister Gliński postawił na swoim i niechcianego kuratora w Poznaniu nie będzie. Do końca jednak nie wiadomo, czy wygrał.

"Mimo, że często byłem poddawany rożnym formom presji politycznej i cenzury, nigdy nie było to działanie tak jawne i nie pochodziło od członka rządu. Gratuluję panu tego niechlubnego sukcesu!" - napisał w oświadczeniu Olivier Friljić zwracając się do Piotra Glińskiego.

- Gdybym miał powiedzieć, jak ja to w tej chwili odczuwam, to dla mnie to jest taka próba reanimacji dyktatury ciemniaków - skomentował postawę MKiDN prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Do sprawy odniósł się metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - W Polsce następuje także otrzeźwienie. Oto minister kultury cofa, całkiem słusznie, dotację dla obrazoburczego chorwackiego reżysera - mówił w kwietniu, kiedy kwestia dotacji teoretycznie wciąż była otwarta.

"Nadużycie władzy i arogancja"

Ministerstwo kultury zobowiązało się co roku wspierać festiwal "Malta" kwotą 300 tysięcy złotych. Minister Piotr Gliński niemal do końca trzymał jego organizatorów w szachu i stawiał warunki. Organizatorzy nie ulegli presji. Prowadzą zbiórki i aukcje, by każdy mógł zostać "ministrem kultury".

- Przekroczyliśmy kwotę 100 tysięcy złotych, mamy nadzieję, że do końca festiwalu, do 25 czerwca, uda nam się zebrać pełną sumę, czyli 300 tysięcy - mówi Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa festiwalu "Malta".

- Minister zapomina, że nie decyduje o swoich pieniądzach, tylko o pieniądzach wszystkich Polaków, a Polacy są różni - uważa reżyser i aktor Krzysztof Materna - Zabranie dotacji według własnego widzimisię jest po prostu nadużyciem władzy i arogancją - dodaje.

- Będziemy dochodzili swoich racji na drodze prawnej. Co to będzie oznaczać, nie wiem, natomiast byłoby grzechem zaniechania, gdybyśmy przeszli nad tą sprawą do porządku dziennego - zapowiada dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

Festiwal "Malta" odbędzie po raz 27. W programie niemal 300 przedstawień i wydarzeń kulturalnych.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
baQban
baQban

Dyktatura ciemniaków panuje od października 2015 roku. A dlaczego? bo ciemniaków jest wśród nas w bród.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Aderon

   Jestem poznaniakiem i mieszkam 400m od Malty. Ten festiwal to tandeta i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dobra decyzja ministra.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Josephblt4
     Josephblt4

     Kultura sama się obroni .

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix