Dla osób z autyzmem to jedyny dom. Niepewny los Farmy Życia w Więckowicach

21.09.2019 | Dla osób z autyzmem to jedyny dom. Niepewny los Farmy Życia w Więckowicach
21.09.2019 | Dla osób z autyzmem to jedyny dom. Niepewny los Farmy Życia w Więckowicach
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.09.2019 | Dla osób z autyzmem to jedyny dom. Niepewny los Farmy Życia w WięckowicachRenata Kijowska | Fakty TVN

Podkrakowski ośrodek dla dorosłych osób z autyzmem to nie jest zwykła placówka, ale dom. Jedyny jaki mają i jaki mogą stracić. Pieniędzy od państwa jest tak mało, że właściwie nie wiadomo jak je dzielić. Mnożą się za to obawy, że Farmę trzeba będzie zamknąć.

Na Farmie Życia w Więckowicach mieszkają tylko osoby dorosłe. Adam ma 40 lat i autyzm. Mieszka na Farmie Życia, czyli jedynym w Polsce domu całodobowej pomocy dla osób z autyzmem. Mieszkańcy Farmy nie daliby sobie rady nigdzie indziej.

Dom rzeczywiście jest wszystkim i dla nich, i dla rodziców w wieku siedemdziesiąt plus, którzy chcieli zapewnić swoim dzieciom bezpieczne miejsce. Choć Farma Życia świetnie działa, to jednak bezpiecznie nie jest.

- My wszyscy to wiemy, że nam nie wolno umrzeć. Ja mówię, że my jesteśmy chyba jedynymi rodzicami, którzy gdzieś tam z tyłu myślą o tym, że byłoby może lepiej, żeby nasze dzieci przed nami odeszły - tłumaczy pani Bogusława Kandzia, mama Łukasza.

"To nie jest strach. To obsesja"

- Jeżeli to padnie, to nasze dzieci... no, czeka je, że tak powiem, straszny los - dodaje pani Alina Perzanowska, mama Michała i prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei".

Skąd ta obawa? Farma działa od 14 lat. Państwo dopłaca do zajęć w ciągu dnia, jednak za funkcjonowanie domu państwo nie płaci już nic. Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej dają, ile mogą. Mieszkańcy dają swoje renty, ale budżet nie może się domknąć, więc w miejscu, gdzie terapeuta powinien być na każde zawołanie, nie ma żadnego.

- Mamy pielęgniarkę raz na tydzień. Cztery godziny układa leki - mówi pani Alina Perzanowska.

Opiekunowie zatrudniani za najniższą pensję nie wytrzymują ciężkiej pracy i odchodzą. Jeśli odejdzie ktoś jeszcze, to Farmę Życia trzeba będzie zamknąć. Co się stanie z mieszkańcami?

- To nie jest strach. To obsesja. To, co tu jest, takie piękne, to wyrosło ze strachu naszego. Przecież my się starzejemy - tłumaczy pani Bogusława Kandzia.

Konieczne jest dodatkowe dofinansowanie, ale brakuje ustawy, która wyodrębniałaby specjalistyczne domy dla osób z autyzmem i pozwalała przeznaczać na nie konieczne, realne, wysokie fundusze.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS