"Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta

23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta
23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Reformy sądownictwa w wymiarze personalnym domaga się od prezydenta PiS. Tuż przed ogłoszeniem przez prezydenta jego propozycji, swoje przyniósł mu na piśmie prezes Jarosław Kaczyński. Partia oczekuje, że projekty nie będą się bardzo różnić od ustaw, które Andrzej Duda zawetował. Demonstrujący przed Pałacem prezydenckim liczą, że wprost przeciwnie.

Stanowiska prezesa PiS i prezydenta w sprawie dalszej reformy sądownictwa wciąż się różnicą. Swoje propozycje Jarosław Kaczyński przyniósł Andrzejowi Dudzie na piśmie.

- To była rozmowa w cztery oczy. One zostały przekazane osobiście prezydentowi. Nie jestem upoważniony do relacjonowania, co w nich było - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

Wiedzą to już prezydenccy prawnicy, bo to oni pracują teraz nad ostatecznym kształtem projektów ustaw. Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty", propozycje prezesa PiS mają zostać w projektach uwzględnione. I to w znacznym stopniu.

- Będą prowadzone analizy prawne co do propozycji zgłoszonych przez lidera Zjednoczonej Prawicy - mówi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Strategia polityków PiS od piątku wydaje się jasna. Deklarując gotowość i wolę porozumienia, chcą wywrzeć na prezydenta presję, by ten, w punktach spornych, przystał na ich propozycje.

- Droga do porozumienia jest otwarta i nie wydaje się, żeby była to droga jakaś szczególnie trudna do przebycia - mówił w piątek prezes PiS w TVP Info.

Dwie kwestie sporne

- Te metody ubeckie zastraszania prezydenta i Michała Królikowskiego mają spowodować, żeby znowu była całkowita jedność w obozie PiS i chyba tak się chyba stanie - ocenił lider .Nowoczesnej Ryszard Petru.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów", spór na linii prezydent - PiS dotyczyć ma między innymi dwóch kwestii: skrócenia kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego, czego ma domagać się PiS oraz powstania nowej izby dyscyplinarnej w SN, na co godzi się prezydent. Różnica dotyczy jednak jej kształtu oraz roli w niej ministra sprawiedliwości.

- Może ta izba powinna być. Ludzie tego chcą, chociaż u nas jest wydział dyscyplinarny - mówi pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Kwestia zgodności z konstytucją

Prof. Gersdorf przyznaje, że o swojej przyszłości z prezydentem nie rozmawiała. Nie ma jednak wątpliwości, że skrócenie jej 6-letniej kadencji, poprzez obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla sędziów Sądu Najwyższego, byłoby z konstytucją sprzeczne.

- To porozumienie będzie skutkowało tym, że reforma wymiaru sprawiedliwości będzie realna. Również w wymiarze personalnym - podkreśla z kolei Joachim Brudziński z PiS.

Presję na prezydencie chcieli wywrzeć też demonstrujący, którzy w symboliczny sposób apelowali, by Andrzej Duda, kończąc pracę nad projektami ustaw, pamiętał o zapisach konstytucji.

- Gdyby chociaż jedno zdanie zmienił pod wpływem tego, że tutaj się tego domagamy, to już nasze spotkanie byłoby sensowne. Ale czy to zrobi, tego nie wiem - mówi były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Prezydent Andrzej Duda ma świadomość, że jego projekty ustaw muszą realnie różnić się od tych autorstwa PiS, bo, dwa miesiące po ogłoszeniu podwójnego weta, to treść projektów zdefiniuje jego polityczną pozycję.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN