Podwyżki kością niezgody. "Fakty" dotarły do protokołu ze środowego spotkania rząd-nauczyciele


Nauczyciele łagodzą żądania, rząd je analizuje. Rozmowy zostały przerwane do piątku. Najnowszy nauczycielski postulat to 30-procentowy wzrost pensji rozłożony na dwie raty. "Fakty" dotarły do protokoły ze środowego spotkania.

Sto trzydzieści siedem szkół i przedszkoli przygotowuje się do strajku na warszawskim Mokotowie. Białystok też jest gotowy do strajku.

- Zajęcia opiekuńcze przede wszystkim w świetlicy - zapowiada Piotr Górski, dyrektor szkoły podstawowej.

Egzaminy

W Warszawie w trakcie sejmowej komisji padło pytanie: jak będą zorganizowane egzaminy?

- Egzamin na terenie innej szkoły. Uczniowie mają być przewożeni autokarami - mówi Krzysztof Baszczyński z ZNP i dodaje, że rząd chwyta się każdej metody, by egzaminy przeprowadzić - także zatrudniając ludzi spoza szkół.

- Mówimy o milionie uczniów, ich rodzicach i ich przyszłości - przypomina Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej.

Kość niezgody

Mało kto liczy jeszcze na porozumienie. "Fakty" dotarły do projektu protokołu ustaleń między rządem a związkami z środy.

Wszyscy zgadzają się na skrócenie ścieżki awansu zawodowego, na tysiąc złotych dodatku dla młodych na start, na ograniczenie biurokracji. Pod punktem podwyżki jest akceptacja tylko Solidarności.

Pozostałe związki negują zarówno podwyżkę piętnaście procent, jak i wyliczenia rządu. ZNP składa propozycję trzydziestoprocentowej podwyżki o godzinie piętnastej, a o osiemnastej - składa wersję korzystniejszą dla rządu - rozłożenie tych trzydziestu procent na dwie raty. Podpisów jednak brak.

- Rząd ma czas, rząd się nie przejmuje - tak sprawę komentuje Urszula Augustyn, członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Nowa propozycja?

Rząd obiecuje, że w piątek będzie nowa propozycja dla nauczycieli.

- Absolutnie nie będziemy państwu upubliczniać tych informacji - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Związkowców interesuje już tylko propozycja finansowa.

- Wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty, a nie kolejnego pakietu nie wiadomo czego - mówił w środę Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Chodzi o politykę?

W odpowiedzi z obozu władzy padają oskarżenia: nie chodzi o pieniądze a o politykę.

- Bardzo znaczna część tej akcji, którą pan Broniarz organizuje już od wielu miesięcy była zaplanowana już w zeszłym roku w gabinecie Grzegorza Schetyny i jego współpracowników - stwierdził w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, wzbudzając tym samym wielkie oburzenie wśród nauczycieli i opozycji.

- Jak można w taki sposób traktować blisko siedemset tysięcy nauczycieli? - pytał wzburzony Grzegorz Schetyna.

- Ten facet w życiu ze mną nie zamienił zdania - tak słowa wicemarszałka komentuje szef ZNP i dodaje, że protest nie jest polityczny, a "tylko i wyłącznie ekonomiczny".

Chodzi o pieniądze

Na kilka dni przed strajkiem ważniejsza wydaje się rozmowa o pieniądzach.

- Pieniądze naliczone za czas strajku w danej szkole, zostają w tej szkole - deklaruje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Politycy PiS-u pomysł krytykują i zniechęcają, by płacić nauczycielom. - Myślę, że to jest presja na to, żeby strajk utrzymać - uważa minister Rafalska.

Wiadomo, że Łódź, Wrocław czy Lublin zapłacą, ale nie wszędzie tak będzie. Fatalnie zarabiający nauczyciele strajkując mogą tracić pieniądze, co ma zniechęcić ich do protestu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS