Fakty - oglądaj online

PiS narzuca nową przedwyborczą narrację. "Takie strachy na Lachy"

Ani słowa o strajku nauczycieli w przemówieniach Jarosława Kaczyńskiego. Ten temat nie istnieje dla prezesa PiS-u, za to co tydzień zgłasza własne. Ostrzega, oskarża. Mobilizuje wyborców. Opozycja mówi, że prezes nieustannie straszy i wprowadza w błąd.

- Oczekuję, że Koalicja Europejska opowie się jednoznacznie za utrzymaniem złotówki lub przeciw - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Po weekendowych wypowiedziach polityków PiS wyborca lub potencjalny wyborca tej partii ma zapamiętać, że Platforma i Nowoczesna chcą wprowadzać europejską walutę.

- W listopadzie ubiegłego roku, pięć miesięcy temu, Grzegorz Schetyna powiedział wyraźnie - natychmiast jak przejmiemy władzę, wprowadzimy euro - mówi wicemarszałek Senatu Adam Bielan z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

By być precyzyjnym, należy sięgnąć po pełen cytat, na który powołują się politycy PiS-u. Te słowa z ust lidera Platformy padły na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej, czyli frakcji, do której należy Platforma w europarlamencie.

"Ważny cel"

- Dla Platformy Obywatelskiej dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem. Po tym, jak odsuniemy od władzy populistów, zaoferujemy polskim obywatelom plan dołączenia do obszaru wspólnej waluty. Uruchomimy narodową debatę, której celem będzie uzyskanie szerokiej społecznej akceptacji tej decyzji - mówił wtedy Grzegorz Schetyna.

Euro, strajk i taśmy. Trwa przedwyborcza bitwa na pytania

PiS pyta Koalicję Europejską dlaczego chce zmiany złotówki na euro, opozycja zadaje prezesowi PiS...

- PiS traktuje kwestię euro nie jak temat poważnej debaty, tylko jako takie strachy na Lachy. Ponieważ wie z sondaży, że Polacy boją się euro, więc wrzuca temat euro - ocenia Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Mówimy: europejskie płace, a nie europejskie ceny - tak ten temat wywołał Jarosław Kaczyński.

Będzie drożej?

Wielu Polakom euro cały czas kojarzy się z drożyzną. Z tym, że w Polsce małą butelkę wody mineralnej kupi się za dwa złote, a na wakacjach za granicą za jeden euro.

Na wyobraźnię działa też wspomnienie przez polityków PiS-u o groźbie realizacji greckiego scenariusza, gdy tylko wprowadzi się euro w Polsce.

Tyle tylko, że Grecję na skraj bankructwa doprowadziło nie to, że weszła do strefy euro, a to, że przyjęła tę walutę, zafałszowując swoją kondycję finansów, budżetu i gospodarki. Greccy politycy udawali, że jest lepiej, niż było w rzeczywistości. Tego scenariusza już nikt nie powtórzy.

PiS o euro, opozycja o strajku nauczycieli. Sobota konwencji wyborczych

Grzegorz Schetyna wzywa premiera do zdymisjonowania minister edukacji, a premier i prezes PiS-u...

- Kiedy Polacy będą zarabiali na poziomie europejskim, wówczas będziemy mogli zastanawiać się nad przystąpieniem do strefy euro - mówi wicepremier Beata Szydło.

Zmiana tematu debaty

- Nie ma tematu euro. Jest temat 600 tysięcy protestujących nauczycieli i milionów Polaków, którzy wychodzą na ulice, żeby ten protest poprzeć - mówi Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Kaczyński nie poświęcił strajkowi nauczycieli nawet minuty w długim przemówieniu. Całe poświęcił euro i temu, że Platforma chciałaby rzekomo euro wprowadzić.

Tyle tylko, że dziś ciężko byłoby nawet nakreślić jakąkolwiek realną perspektywę, w której Polska mogłaby wejść na ścieżkę do euro. To projekt na długie lata. Choć w wielopartyjnej Koalicji Europejskiej są i takie głosy.

- To byłoby korzystne dla gospodarki. Można dyskutować o momencie, ale nie o epoce. Czyli gdybyśmy to zrobili za trzy lata, za pięć lat - rozumiałbym, że to jest racjonalne. Jeśli to odkładać na dwa pokolenia, to nie ma to sensu - ocenia Włodzimierz Cimoszewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Wchodząc do Unii, Polska zadeklarowała przyjęcie euro, ale nie deklarowała, kiedy to zrobi. To będzie suwerenna polska decyzja.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
nero21
nero21

Europa bez serca....... ale z Wujkiem

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21
   nero21

   Polska Sercem Europy bez pisu,yarka,grzyba.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Szpilka1
     Szpilka1

     I kto nam to mówi - specjalista od krów i świń wyznający dewizę: ciemny naród wszystko przyjmie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 3 grudnia

        Fakty z 3 grudnia

        Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

        Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

        Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

        czytaj więcej »
       • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

        Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

        Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

        czytaj więcej »
       • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

        "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

        Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

        czytaj więcej »
       • "Teleporada to jest taki substytut"

        "Teleporada to jest taki substytut"

        Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

        Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

        Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 2 grudnia

        Fakty z 2 grudnia

        Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

        czytaj więcej »
       • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

        Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

        W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

        czytaj więcej »
       tvnpix