Fakty - oglądaj online

"To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe". ECS to ukochane dzieło Pawła Adamowicza

Gdańsk chce być miastem solidarności - mówił przed śmiercią Paweł Adamowicz. Odwoływał się nie tylko do słynnych wydarzeń sierpniowych, upadku komunizmu, odzyskania wolności i wywalczenia demokracji. Dla niego, z historii "Solidarności" wynika przesłanie na przyszłość.

Przez całą dobę oddawali hołd prezydentowi. Policzono, ile osób przyszło do ECS

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku poinformowało w piątek, że w czasie, gdy wystawiona...

Wolność i Gdańsk - z tego połączenia powstało ukochane dzieło Pawła Adamowicza - Europejskie Centrum Solidarności. Nie przypadkiem, to właśnie tam została na widok publiczny wystawiona trumna z ciałem prezydenta.

Centrum stało się najmocniejszym głosem w opowiadaniu o Polsce i jej niedawnej drodze. Jego bryła wygląda jak zardzewiały statek. - Ma przypominać, gdzie "Solidarność" się narodziła - tłumaczył Adamowicz.

- Pamiętajmy jednak. Nim upadł mur berliński w listopadową noc 1989 roku, to wszystko zaczęło się w Gdańsku - mówi dyplomata i historyk Jacek Sibora.

Pomysł na takie miejsce jak Europejskie Centrum Solidarności zrodził się w głowie Pawła Adamowicza w 1997 roku, kiedy był jeszcze przewodniczącym rady miasta.

- To nie tylko muzeum, bo muzea bywają martwe. To jest miejsce edukacji, to jest miejsce integracji - ocenia Jacek Taylor, przyjaciel Pawła Adamowicza.

W Europejskim Centrum Solidarności historia jest nauczycielką,  ale tu przede wszystkim prowadzi się dialog o współczesnej Polsce.

Dwa kilogramy słoniny na początek. Tak wszystko się zaczęło

Był nieśmiały. Typ prymusa, grzecznego ucznia – opowiada Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc....

Miejsce inspiracji

W Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności to też obowiązkowy punkt wizyt zagranicznych delegacji.

- Gdańsk i ECS jest takim miejscem, gdzie można by równie dobrze zaprosić i "żółte kamizelki", i Macrona, i oni też powinni tu szukać inspiracji, punktu wyjścia do rozmowy o Francji - twierdzi historyk i dyplomata dr Janusz Sibora.

Paweł Adamowicz zbudował Europejskie Centrum Solidarności, ale sam miał tylko jedną prośbę: chciał tam przedstawić swoją książkę. - Bibliotekę kochał, bo był kolporterem, zaczynał od dystrybucji słowa zakazanego, wierzył w siłę słowa - opisuje Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Pewnych słów w tej historii jednak zabrakło.

- Ja mam osobiście taki jakiś smutek i żal, że ja nigdy nie powiedziałam mu, że jestem za to wszystko bardzo wdzięczna. (...) Wiem, że nas bardzo lubił i bardzo wspierał, i był bardzo często w tym miejscu, uśmiechał się, witał ze wszystkimi i widać było, że to była więź. I on tego ode mnie nie usłyszał - wyznaje Patrycja Medowska, pracowniczka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 lutego

  Fakty z 21 lutego

  W Sejmie podczas debaty o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry na tapecie niespodziewanie znalazł się Roman Giertych. Minister sprawiedliwości zaatakował adwokata, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. W programie powiemy również o obalonym pomniku ks. Henryka Jankowskiego a także o szczycie dotyczącym pedofilii w Kościele, który właśnie odbywa się w Watykanie, luce w zabezpieczeniach systemu "e-PIT", a także o byłej premier Beacie Szydło, która znów pojawiła się w mediach. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

  Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

  Pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku został w nocy ze środy na czwartek obalony. Wiadomo, kto go powalił i wiadomo dlaczego. Trzech mężczyzn znalazło się w rękach policji, zaś pomnik w rękach służb władz miasta. Ratusz chciał wywieźć go do magazynu, ale ostatecznie wydały go Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego, który jest jego właścicielem. Komitet zatrzymał pomnik, bo uważa, że wciąż powinien stać na placu.

  czytaj więcej »
 • Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

  Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

  Po podpisaniu deklaracji, że Warszawa będzie walczyć o tolerancję dla osób o różnych orientacjach seksualnych, małopolska kurator oświaty nie klaskała. Barbara Nowak alarmowała. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował, czym LGBT jest naprawdę? Czy wspominał, że to propagowanie między innymi pedofilii?" - napisała.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 22 lutego

  Prognoza pogody na piątek 22 lutego

  W piątek słaby przelotny śnieg, początkowo na południu kraju. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1024 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 lutego

  Fakty z 20 lutego

  Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Politycy PiS zapewniają: obronimy ministra. W programie także o wyroku dla stalkerów pani Bożeny, o zaskakujących jedynkach na listach PiS-u, a także o zawiadomieniu, które do prokuratury złożył Jarosław Kaczyński. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix