Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Dariusz Łapiński / Fakty TVN
 • Prąd droższy nawet o 300 procent. Przez brak rozporządzenia
 • Skrajnie trudne warunki w górach. TOPR ostrzega
Wolna amerykanka

Ponad tysiąc escape roomów w Polsce. Zakładał je kto chciał, gdzie chciał i jak chciał

Jest ich w Polsce ponad 1000. Działają od lat i to bez żadnych regulacji. Totalna wolna amerykanka. Dopiero po tragedii w Koszalinie escape roomy znalazły się pod lupą służb. Kontrole już się zaczęły, a szef MSWiA zapowiada wniosek o zmianę przepisów.

Tragedia w koszalińskim escape roomie. Nie żyje pięć nastolatek

Koszalin w żałobie, choć ta formalna rozpocznie się dopiero w niedzielę. Pięć piętnastoletnich...

Każdy pokój jest inny. W każdym trzeba rozwiązać zagadki. Każdy escape room to pułapka.

- Zamykamy ich w środku i muszą pokonać szereg wyzwań, żeby odblokowywać kolejne etapy escape roomu, i na końcu wydostać się ze środka - opisuje Daniel, pracownik escape roomu w Warszawie.

Straż pożarna doliczyła się ich około tysiąca w całej Polsce. Choć nikt nie wie, ile dokładnie jest escape roomów w Polsce, bo nie ma żadnych przepisów ich dotyczących. Zakładał je, kto chciał, gdzie chciał i jak chciał.

- Podlegają pod przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej, i nie są wymagane do tego żadne zgody na otwarcie tego typu obiektów - mówi Waldemar Jiers, kapitan pożarnictwa w stanie spoczynku i biegły sądowy w zakresie pożarnictwa.

Nowe regulacje?

Zauważył to minister spraw wewnętrznych i administracji. W internecie Joachim Brudziński napisał, że będzie rekomendował zmianę przepisów.

W krajach Europy Zachodniej, skąd kilka lat temu przyszła moda na escape roomy, najczęściej podlegają one takim przepisom bezpieczeństwa jak w Polsce kina.

- Czyli automatyka otwierania wyjść ewakuacyjnych, awaryjne oświetlenie tych wyjść ewakuacyjnych, uruchomianie automatyki gaśniczej i uruchomienie automatyki powiadamiania służb ratowniczych - wymienia gen. Ryszard Grosset ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Pierwsze wyniki kontroli escape roomów. "Uchybienia, mandaty karne"

Już pierwsze kontrole escape roomów w Łódzkiem i Świętokrzyskiem wykazały nieprawidłowości. - W...

Niektóre escape roomy w Polsce to wszystko mają. Ale to tylko dobra wola ich właścicieli.

- Mamy pełen system monitoringu, jesteśmy w stanie każdą minutę rozgrywki obserwować, też reagować, bo mamy system awaryjnego otwierania drzwi - informuje Barbara Otulska z Mysterious Room w Łodzi.

Niektórzy, widząc zagrożenia, szybko wycofali się z tego interesu.

- Zrezygnowałem, bo po prostu się przestraszyłem. To jest taki biznes, w którym się bierze odpowiedzialność za ludzi, którzy przebywają w takim obiekcie - przyznaje Mirosław Milewski, były właściciel escape roomu.

Liczne kontrole

Czy właściciele escape roomów biorą odpowiedzialność za zdrowie i życie swoich klientów - to od soboty sprawdzają strażacy. W całej Polsce ruszyła akcja kontroli takich miejsc.

- Mamy pokoje o nazwie "prosektorium", bądź "pogrzeb arystokraty", czy "krypta", więc można sobie dopowiedzieć, czego można tam oczekiwać - mówi Katarzyna Kusz, menedżer escape roomu we Wrocławiu.

Strażacy spodziewają się przede wszystkim gaśnic przeciwpożarowych, odpowiedniej wentylacji i oznakowanych dróg ewakuacyjnych.

"Szok". Koszalin w żałobie po tragedii w escape roomie

W budynku było "wiele niedociągnięć". Instalacja elektryczna była prowizoryczna, ale to nie to...

- Istotnym będzie tutaj sprawdzenie, czy z takiego obiektu jesteśmy w stanie się w bezpieczny i szybki sposób ewakuować - tłumaczy Łukasz Górczyński z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi. Tyle można skontrolować na podstawie ogólnych przepisów o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Część klientów rezygnuje

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński obwieścił w internecie, że oczekuje od właścicieli escape roomów, że do czasu zakończenia kontroli powstrzymają się od prowadzenia tej działalności i przypomina o konsekwencjach prawnych za spowodowanie zagrożenia utraty zdrowia i życia.

- To nie jest w porządku wobec graczy. My tu mamy cały kalendarz rezerwacyjny zapełniony na dzisiaj, ponad 30 pokoi - mówi Barbara Otulska.

Część klientów odwołała rezerwacje, ale jest też wielu takich, którzy mimo tragedii w Koszalinie nie zamierzają rezygnować z tej atrakcji.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
aleksanderj43
aleksanderj43

juz wczesniej pisalem elity posolidarnosciowe nie dorostly aby rzadzic krajem Problem zauwarzaja dopiero po tragedi /smierc5 dziewczyn /

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marynarz47
   marynarz47

   Czy Państwo raczy brać podatki od tych działalności? Niewątpliwie tak. No to chyba za te pieniążki jakiś nadzór się należy. A może tylko chapiemy pieniądze ze wszystkiego co się da?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Xav_w
     Xav_w

     Z tego co się na razie dowiedziałem, problem nie polega na tym, że nie ma żadnych regulacji - to wciąż myślenie z systemu totalitarnego, ze państwo ma wszystko zrobić za obywatela - tylko totalna bezmyślność pana Kazia, który zamiast pilnować interesu i tego co się dzieje w pokoju wyszedł na papierosa, albo przysnął. I żadne regulacje rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Piotru70
       Piotru70

       Chodzi o to ze regulacje opodatkuja ta galaz rozrywki i na tym sie skonczy, najwyzej trzeba bedzie zaplacic koncesje na dzialalnosc tego typu. Zerowanie na tragedii.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Andrzej Wolski
         Andrzej Wolski

         A moze byscie tak zaczeli w koncu pisac po polsku a nie po polskiemu? To jakis totalny barani obled! Co to jest escape room bo w Slowniku Jezyka Polskiego nie znalazlem. Za to widzialem wiatrak w grobie Mikolaja Reja.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           tvnpix