Fakty - oglądaj online

Jak wyglądają bezpieczne escape roomy? Ekipa "Faktów" TVN przetestowała takie miejsce

Nie ma żadnych szczegółowych przepisów bezpieczeństwa, nie były dotąd kontrolowane i nie każdy da się otworzyć od środka. Czym są escape roomy i jak wyglądają te bezpieczne?

Areszt po tragedii w escape roomie

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S. Mężczyzna miał przygotowywać wyposażenie...

- Idziecie za chwilę do Planety Małp. Drzwi, przez które wejdziecie, będą cały czas otwarte. Nie stosujemy żadnego klucza, to nie jest waszym celem - opisuje grę Rafał Świątkowski z Escape Room "Locked Up".

Po koniecznym przeszkoleniu z zasad i bezpieczeństwa celem naszej ekipy "Faktów" TVN było rozwiązanie kolejnych zadań i dotarcie do medalionu. Pierwsza zagadka: od czego zacząć? Znaleźliśmy: to napis przy podłodze.

Escape room to zabawa. Po polsku można powiedzieć, że to pokój zagadek. Często ważniejsze niż samo wyjście z niego jest wypełnienie określonego zadania.

- Chcemy nauczyć zachowania się w sposób nietypowy. Mówimy im tak: słuchajcie, w środku nie znajdziecie jasnej instrukcji. (...) Wymaga od nas kombinowania, myślenia, takiej spostrzegawczości - tłumaczy Rafał Świątkowski. - Zamiast siedzieć przed komputerem, przyjdź tu i spróbuj na żywo. Spróbuj pewnych rozwiązań. Nie będą to strzelanki - dodaje.

Zadania do wykonania

Uczestnicy, wchodząc do pomieszczenia, muszą je przeszukać. Wszystko może być wskazówką, która pozwoli rozwiązać kolejne łamigłówki, aż do szczęśliwego finału. Mają na to zwykle godzinę. Presja czasu zwiększa adrenalinę.

Escape roomy to często pułapki bez wyjść ewakuacyjnych. Kontrole w toku

Ponad tysiąc sto escape roomów w Polsce. Wszystkie do prześwietlenia przez strażaków. Kontrole...

- Gra planszowa czy komputerowa przeniesiona w taki świat realny. Grasz, poruszasz się po pokoju, który myśmy przygotowali, można go nazwać taką planszą. Masz za zadanie wykonać jakiś cel - mówi Piotr Rożek z Escape Room "Combinator".

- Zamiast biernie oglądać jakąś historię, możemy być tym Indianą Jonesem, który rozwiązuje zagadki - twierdzi Bartosz Idzikowski z platformy Lockme.pl. - Niektórzy wolą chodzić na horrory, inni wolą przygodowe, ponieważ boją się horrorów. Dlatego w tej branży wytworzyła się szeroka gama tematyki, kategorii pokojów, które można sobie wybierać - dodaje.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ma być bezpiecznie. Nasza ekipa "Faktów" TVN wiedziała, że drzwi są otwarte, że organizator ma nas na oku, że możemy liczyć na wsparcie.

Ponad tysiąc nieprawidłowości. Zamknięto 26 escape roomów

Strażacy przeprowadzili 325 kontroli escape roomów, stwierdzili ponad tysiąc uchybień. 26...

Są escape roomy, w których drzwi się zamyka. Wtedy uczestnik musi być poinformowany, jak je natychmiast otworzyć. Gdzie znaleźć przycisk je otwierający, czasem tylko po to, by móc wyjść do toalety.

W razie awarii organizator otwiera wszystko jednym przyciskiem. W dobrych escape roomach droga ewakuacyjna musi być oznaczona. Bo jeśli mamy się bać, to tylko wtedy, gdy wybierzemy pokój w stylistyce horroru.

Integracja i zabawa dla wszystkich

Escape roomy to coś dla młodzieży i dla starszych. - Mieliśmy grupy 70 plus i też się świetnie bawiły, wychodząc na czworaka z pokoju - mówi Rafał Świątkowski

- Gra jest o tyle fajna, że wymaga integracji ze znajomymi, z rodziną. Jak idziemy do kina, to każdy   ogląda sobie film, ale ogląda sam. Tutaj musimy się integrować, musimy rozmawiać, ta gra wymusza na nas współdziałanie - tłumaczy Piotr Rożek.

Każdy może wpaść na właściwy kod. - Po prostu, żeby to pokonać wspólnymi siłami, całą rodziną - mówi Joanna, klientka escape roomu. - Nie było miejsca na wypadek tak naprawdę - mówi inna klientka, Elżbieta.

Odwiedzane przez nasze kamery escape roomy były już po kontroli. Przeszły ją pomyślnie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix