Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punktyRenata Kijowska | Fakty TVN

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

W autobusie przed katedrą we Wrocławiu, a także przed kilkoma kościołami na Podhalu, gdzie stanęły mobilne punkty szczepień, mieszkańcy mogli przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson przeciwko COVID-19.

"Zapraszam, kto chętny, nie trzeba daleko iść, jest na miejscu. Kto przekonany, niech szuka zdrowia swojego i innych" - taki komunikat z głośnika mogli usłyszeć między innymi wierni z parafii w Czarnym Dunajcu, gdzie do namiotu wpuszczano wszystkich chętnych.

W statystykach szczepień w Polsce prowadzi Podkowa Leśna, tuż za nią jest Warszawa. Na końcu rankingu znalazło się kilka podhalańskich gmin, ale zestawienie zamyka Czarny Dunajec, w którym do niedzieli zaszczepiło się tylko 14 procent mieszkańców.

Może część górali myśli, że pandemia zwolniła, albo że wirus jest gdzieś poza nimi, jak przypuszcza Jerzy Toczek, koordynator do spraw szczepień w powiecie tatrzańskim. - Czujemy się bardzo mocni, bo żyjemy w górach, niejedno żeśmy przeżyli, i wydaje nam się, że to też przeżyjemy. Czwarta rzecz, której też bym nie marginalizował, to jest kwestia działania antyszczepionkowców - stwierdził.

Apel arcybiskupa Gądeckiego

Zapytaliśmy księdza Jana Dolasińskiego, dlaczego zdecydował się zaszczepić. - Ze względu na to, że jestem w szkole, w kościele, ciągle z ludźmi. Uważałem, że bezwzględne się muszę zaszczepić - odpowiedział proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.

Trudno jednak nie pamiętać, jak trzy miesiące temu episkopat wysyłał inny sygnał. Wskazując na rzekomo nieetyczne pochodzenie dwóch szczepionek, zniechęcał do szczepień.

Teraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by wierni mieli na uwadze dobro wspólne. Podkreśla również, że szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania zakażeń i powołuje się na przykład zaszczepionego papieża Franciszka.

"Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw" - napisał w oświadczeniu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Z tego, czy innego powodu namiot na Podhalu zapełnił się chętnymi na szczepienia. - Żeby zwalczyć wirus, jeśli się wszyscy zaszczepimy, to z tego wyjdziemy - mówi pani Weronika.

Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19, uważa, że do zwiększenia mobilizacji potrzebne są głosy "lokalnych autorytetów". - To są osoby o silnych osobowościach, do których nie przemówią ani loteria, ani jakieś plakaty, ani jakaś sponsorowana akcja promocyjna. Tu potrzeba jest znaleźć lokalne autorytety, lokalnych przywódców - ocenił Grzesiowski.

Takimi autorytetami lokalnymi mogą być proboszczowie. Jeśli wiernych traktują jako bożą owczarnię, to powinni wiedzieć, że do odporności stadnej nam jeszcze brakuje.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS