Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy

24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmyMarek Nowicki | Fakty TVN

To wyjątkowa relacja z pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 - wyjątkowa, bo przygotowali ją ci, którzy na tej pierwszej linii walczą. Pracownicy medyczni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i problemach, o pacjentach, których uratowali, i o tych, którzy odeszli. Zdjęcia i rozmowy nagrali pracownicy medyczni z czterech szpitali.

Na zdjęciach z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu widać, jak co chwilę karetki przywożą zakażonych nowym koronawirusem. Obecnie w szpitalu jest 286 pacjentów z COVID-19, z czego 28 walczy o życie. Sa podłączeni do respiratorów.

Sławomir Buczek, lekarz chorób zakaźnych, stwierdza na nagraniu, że jest już w pracy 55. godzinę, czyli trzecią dobę non stop.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Szpitale zmieniły się nie do poznania. Przypominają oblężone twierdze i statki kosmiczne. Na zdjęciach lekarzy widać, jak skomplikowana jest procedura zakładania odzieży ochronnej. Dwie, trzy pary rękawiczek obowiązkowo, do tego kombinezon i maska.

- Przeszkadza nam to, że jest nam bardzo gorąco, niewygodnie, nieraz łatwiej byłoby te wszystkie czynności medyczne wykonać bez kombinezonów, bez tych trzech par rękawiczek - przyznaje Justyna Straszak-Trzeciak, lekarz oddziału covidowego ze szpitala w Bolesławcu.

W tym wszystkim nie ma mowy o łyku wody, choć jest większy wysiłek niż zwykle. Ciężko się też poruszać, co widać zwłaszcza na zdjęciach z zajęć rehabilitacyjnych.

- Staramy się za wszelką cenę w tych trudnych czasach pomagać pacjentom, bo to jest naszą misją - podkreśla Maciej Gołębiewski, fizjoterapeuta z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Czasami największy wysiłek nie pomaga

Pacjenci w ciężkich stanach, odizolowani od rodziny, bo wizyt nie ma, widzą codziennie tylko zamaskowane postacie. Trzeba ich nie tylko leczyć i rehabilitować, ale też podtrzymywać na duchu - i takie chwile również widać na zdjęciach lekarzy.

Organizm zaatakowany przez koronawirusa potrafi załamać się nagle. Jest tak wielu pacjentów, których natychmiast trzeba podłączać do ECMO, czyli maszyn natleniających krew, że Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu od czterech dni pomagają transportować pacjentów wojskowe śmigłowce.

ECMO, płucoserce, to ostatnia deska ratunku dla tych, którym nie pomaga już respirator. Przeżywa tylko co czwarta albo nawet co piąta osoba z COVID-19, której stan jest na tyle ciężki, że musi być podłączona do ECMO.

- To nie jest tak, że ci pacjenci na przykład czekają w szpitalach, aż ktoś pomyśli, żeby ich przekazać do ośrodków referencyjnych. Oni często przychodzą, mówiąc kolokwialnie, "uduszeni" z domu - twierdzi dr hab. Mirosław Czuczwar z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Coraz częściej są to młodzi ludzie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS