Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"

01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Za prąd będziemy płacić najwięcej w Europie, jak tak dalej pójdzie. Nasz cenny węgiel może zafundować nam kosmiczne ceny. Czy grożą nam wyłączone latarnie na ulicach?

Linie przesyłowe, bloki energetyczne oparte na węglu i mało zmian. I właśnie ten praktyczny brak zmian zaczyna coraz więcej kosztować. - Zmiany w energetyce polskiej zostały prawie całkowicie wstrzymane - zmiany te w stronę odejścia od przemożnej roli węgla, więc w prognozy są takie, że za 10 lat będziemy krajem, który być może będzie miał najwyższe ceny energii w Europie - mówi ekonomista prof. Witold Orłowski.

Energia odnawialna w Polsce przeżywa regres. Wiatraki są na cenzurowanym, fotowoltaiczne farmy to wciąż pieśń przyszłości.

Wzrost cen

- Węgiel jest podstawą naszej energetyki - mówił w expose 12 grudnia 2017 roku premier Mateusz Morawiecki.

Był i jest - zwłaszcza od trzech lat. Z jednej strony - niby dobrze, bo węgiel mamy, z drugiej jego cena rośnie, a to wpływa na to, ile później płacimy za prąd. - Na rynku hurtowym ona zależą od cen węgla, bo z węgla ciągle robimy 80% naszego prądu, ale także od cen uprawnień do emisji CO2 - mówi Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapiecie.pl.

Opłaty, a tak na prawdę kary ze emisję dwutlenku węgla, ostatnio wzrosły w Europie ponad trzykrotnie. Indywidualnie, bezpośrednio jeszcze tego bardzo nie odczuwamy, bo na wzrost cen prądu dla Kowalskiego, musi się zgodzić urząd regulacji energetyki.

Obietnice ministra

Sam minister energii na portalu społecznościowym poinformował, że rodziny, których roczny dochód mieści się w pierwszym progu podatkowym, w przyszłym roku nie będą płaciły wyższych rachunków. Kto, gdzie i jak będzie to weryfikował - tego minister nie wyjaśnił. Pośrednio już płacimy więcej, bo ceny energii dla firm są wolne. Ich wzrost na giełdzie jest najwyższy od lat. W połowie października premier zapewniał, że rząd pracuje - tak na wszelki wypadek nad planami - jak złagodzić przedsiębiorcom ewentualne zmiany cen, gdyby takie nastąpiły - jakby już nie nastąpiły.

- Podwyżki były dużo wyższe niż w krajach sąsiednich, z którymi Polska konkuruje. U nas to było od 40 do nawet 100 procent, w Niemczech 20 procent plus - mówi Daria Kulczycka z Konfederacji "Lewiatan".

Bez dobrego wyjścia

Te firmy, które są najbardziej energochłonne, zaczynają mieć problemy. Samorządy też, bo też już dostały nowe oferty od energetyki. Mają dwa wyjścia - podnieść ceny za usługi lub oszczędzać. Oba złe. - Na dostawie wody czy odprowadzeniu ścieków nie zaoszczędzimy. Na oświetleniu ulic będzie można ewentualnie trochę oszczędzić, ale ponieważ to się wiąże z obniżką bezpieczeństwa, to nie jestem pewien, czy włodarze miast chętnie będą wyłączać oświetlenie - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Zamiast tego pewnie będzie mniej inwestycji. Wszędzie poza energetyką, która powinna się cieszyć z wysokich cen, ale paradoksalnie - to co się dzieje - ją też może uderzyć. - Zacznie się opłacać importować energię z zewnątrz i nasze państwowe koncerny, z których do tej pory byliśmy tak dumni, staną się w zasadzie balastem - wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Mimo, że są strategiczne, bo energetyczne. Niestety z innej epoki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS