Fakty - oglądaj online

Ekstremiści w sieci zachęcają do udziału w marszu. Policja zakłada "przede wszystkim pozytywne scenariusze"

Z pomocą policji, wojska i żandarmerii można zapewnić spokój i bezpieczeństwo VIP-ów i uczestników marszu 11 listopada. Trudniej zakazać udziału neofaszystom z Polski i zagranicy. Nie można być pewnym, że nie przyniosą skandalicznych transparentów i nie będą skandować skandalicznych haseł.

Urzędowy optymizm wiceministra obrony narodowej i podobna postawa ministra spraw wewnętrznych pokazują, że politycy PiS trzymają się wersji rządowej i prezydenckiej. I nie chcą mówić o możliwych zakłóceniach. - Absolutnie marsz będzie bezpieczny, będzie dobrze zabezpieczony - zapewnia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Ale w internecie Młodzież Wszechpolska skarży się, że do organizatorów Marszu Niepodległości dzwoni policja i ABW. Policja odpowiada, że takie metody byłyby "zabawą przedszkolaków" i że to nieprawda.

- Zbieramy na bieżąco informacje - zarówno te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te, które napływają poprzez media - mówi Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.


Amerykanie ostrzegają przed marszem 11 listopada. "Unikać tłumów, nie zwracać na siebie uwagi"

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce wydała ostrzeżenie w związku z Marszem Niepodległości, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie. Dyplomaci apelują do Amerykanów, którzy przebywają w polskiej stolicy, o unikanie przebywania na trasie...

Apel powstańców

W internecie - z jednej strony agresywne grupy ekstremistów. Z drugiej - Apel Powstańców Warszawy i przypomnienie, że Polska walczyła z faszyzmem. Ale grupy skrajnych ekstremistów nie usłuchają żadnych apeli - mówi opozycja. - Rozbestwione tymi trzema latami pobłażania dzisiaj są gotowe do dużo bardziej agresywnych zachowań - ocenia poseł Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Kanada i Stany Zjednoczone ostrzegają swoich obywateli, by 11 listopada unikać trasy marszu, tłumów i demonstracji. Nie zwracać na siebie uwagi i śledzić lokalne media. Policja też zakłada czarne scenariusze, ale uspokaja.

- Musimy przygotować się na każdy scenariusz, ale przede wszystkim zakładamy te scenariusze pozytywne - mówi kom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Bez konsekwencji

Zdaniem opozycji, ale i organizacji pozarządowych, władza po zeszłorocznych ekscesach nie wyciągnęła ani konsekwencji wobec sprawców, ani wniosków na przyszłość.

- (Politycy - przyp. red.) zapowiadali, że ci, którzy eksponowali te nienawistne transparenty zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Minął rok, nie stało się nic - mówi Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Autorów rasistowskich plakatów z zeszłego roku, łatwo można było znaleźć - po nazwach i symbolach - w internecie. Na ich stronach rok temu było hitlerowskie powitanie, które jest tam do tej pory, a pod spodem informacja o tegorocznym marszu z adnotacją: "flagi, banery i wszelkie symbole organizacji, (...) mogą być swobodnie prezentowane".

W internecie także jest filmik promujący agresywne zachowania, a na prezentowaną w nim symbolikę w "Faktach po Faktach" członek rządu Jacek Sasin odpowiadał posłowi PO, że "słońce świeci na niebie, a panu się to kojarzy z symbolem hitlerowskim". - To świeci na niebie?! To jest emblemat hitlerowski -  nie odpuszczał jednak Krzysztof Brejza.

Taka reakcja ministra Sasina raczej nie zniechęci ekstremistów. - Będzie to oznaczało, że pan premier i pan prezydent idą w jednym marszu z chuliganami - mówi Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

W marszu ma brać udział także prezes Kaczyński.

Wrocław nie chce marszu narodowców. Prezydent odwołuje się od decyzji sądu i apeluje

Wrocławski magistrat złożył odwołanie od decyzji sądu, który uchylił zakaz marszu narodowców 11 listopada. - Żaden przyzwoity człowiek nie powinien brać udziału w tym marszu - podkreśla prezydent stolicy Dolnego Śląska. Sąd Apelacyjny ma 24...

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix