Fakty - oglądaj online

Ekstremiści w sieci zachęcają do udziału w marszu. Policja zakłada "przede wszystkim pozytywne scenariusze"

Z pomocą policji, wojska i żandarmerii można zapewnić spokój i bezpieczeństwo VIP-ów i uczestników marszu 11 listopada. Trudniej zakazać udziału neofaszystom z Polski i zagranicy. Nie można być pewnym, że nie przyniosą skandalicznych transparentów i nie będą skandować skandalicznych haseł.

Urzędowy optymizm wiceministra obrony narodowej i podobna postawa ministra spraw wewnętrznych pokazują, że politycy PiS trzymają się wersji rządowej i prezydenckiej. I nie chcą mówić o możliwych zakłóceniach. - Absolutnie marsz będzie bezpieczny, będzie dobrze zabezpieczony - zapewnia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Ale w internecie Młodzież Wszechpolska skarży się, że do organizatorów Marszu Niepodległości dzwoni policja i ABW. Policja odpowiada, że takie metody byłyby "zabawą przedszkolaków" i że to nieprawda.

- Zbieramy na bieżąco informacje - zarówno te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te, które napływają poprzez media - mówi Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.


Amerykanie ostrzegają przed marszem 11 listopada. "Unikać tłumów, nie zwracać na siebie uwagi"

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce wydała ostrzeżenie w związku z Marszem Niepodległości, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie. Dyplomaci apelują do Amerykanów, którzy przebywają w polskiej stolicy, o unikanie przebywania na trasie...

Apel powstańców

W internecie - z jednej strony agresywne grupy ekstremistów. Z drugiej - Apel Powstańców Warszawy i przypomnienie, że Polska walczyła z faszyzmem. Ale grupy skrajnych ekstremistów nie usłuchają żadnych apeli - mówi opozycja. - Rozbestwione tymi trzema latami pobłażania dzisiaj są gotowe do dużo bardziej agresywnych zachowań - ocenia poseł Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Kanada i Stany Zjednoczone ostrzegają swoich obywateli, by 11 listopada unikać trasy marszu, tłumów i demonstracji. Nie zwracać na siebie uwagi i śledzić lokalne media. Policja też zakłada czarne scenariusze, ale uspokaja.

- Musimy przygotować się na każdy scenariusz, ale przede wszystkim zakładamy te scenariusze pozytywne - mówi kom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Bez konsekwencji

Zdaniem opozycji, ale i organizacji pozarządowych, władza po zeszłorocznych ekscesach nie wyciągnęła ani konsekwencji wobec sprawców, ani wniosków na przyszłość.

- (Politycy - przyp. red.) zapowiadali, że ci, którzy eksponowali te nienawistne transparenty zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Minął rok, nie stało się nic - mówi Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Autorów rasistowskich plakatów z zeszłego roku, łatwo można było znaleźć - po nazwach i symbolach - w internecie. Na ich stronach rok temu było hitlerowskie powitanie, które jest tam do tej pory, a pod spodem informacja o tegorocznym marszu z adnotacją: "flagi, banery i wszelkie symbole organizacji, (...) mogą być swobodnie prezentowane".

W internecie także jest filmik promujący agresywne zachowania, a na prezentowaną w nim symbolikę w "Faktach po Faktach" członek rządu Jacek Sasin odpowiadał posłowi PO, że "słońce świeci na niebie, a panu się to kojarzy z symbolem hitlerowskim". - To świeci na niebie?! To jest emblemat hitlerowski -  nie odpuszczał jednak Krzysztof Brejza.

Taka reakcja ministra Sasina raczej nie zniechęci ekstremistów. - Będzie to oznaczało, że pan premier i pan prezydent idą w jednym marszu z chuliganami - mówi Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

W marszu ma brać udział także prezes Kaczyński.

Wrocław nie chce marszu narodowców. Prezydent odwołuje się od decyzji sądu i apeluje

Wrocławski magistrat złożył odwołanie od decyzji sądu, który uchylił zakaz marszu narodowców 11 listopada. - Żaden przyzwoity człowiek nie powinien brać udziału w tym marszu - podkreśla prezydent stolicy Dolnego Śląska. Sąd Apelacyjny ma 24...

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix