Fakty - oglądaj online

Znak czasu

Eksperci i opozycja krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym. "Państwo cofacie w rozwoju ordynację"

To nie jest spór o to czy lepszy jest krzyżyk, ptaszek, kratka czy gwiazdka. To kolejna ważna zmiana, która teoretycznie może wypaczyć wynik wyborów. Posłowie w rekordowo szybkim tempie zmieniają ordynację, a pośpiech nie sprzyja zmianom na lepsze.

Głosowanie korespondencyjne istniało w Polsce od 2011 roku. Po siedmiu latach taką możliwość mogą stracić między innymi niepełnosprawni wyborcy. Opozycja protestuje przeciwko takiej dyskryminacji.

- Głosowało tak już ponad czterdzieści tysięcy osób. A więc jest zainteresowanie tą formą - stwierdził Marek Sowa z .Nowoczesnej.

- Państwo cofacie w rozwoju ordynację, tylko dlatego, że macie obsesje i fobie – ocenia z kolei Mariusz Witczak z PO.

- Jest to jawna forma dyskryminacji osób niepełnosprawnych - powiedział niepełnosprawny Artur Szaflik. Pan Artur z Katowic - nie ruszający się z łóżka - pewnie już nie zagłosuje.

- Dostarczano mi zalakowaną przesyłkę. Wypełniałem, oddawałem listonoszowi - opowiedział pan Artur.

Wykluczenie niepełnosprawnych?

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych raczej zadowolenia obozu rządzącego nie podziela.

- Chciałbym, żeby wszystkie osoby niepełnosprawne w naszym kraju mogły korzystać z pełni swoich praw - stwierdził Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- To jest potężna dziura w systemie. Były takie afery w Polsce i było ich sporo, że kupowano głosy – tłumaczył zmiany Marcin Horała z PiS.

PiS proponuje inwalidom głosowanie przez pełnomocnika, ale to trudne - słyszymy.

- Osoba niepełnosprawna ruchowo musiałaby się najpierw udać do urzędu gminy po to, żeby udzielić pełnomocnictwa - tłumaczy konstytucjonalista prof. Marek Chmaj

Nie zawsze urzędnik przyjdzie do niepełnosprawnego. Na posiedzenie sejmowej komisji już nie przyjdzie nikt z Państwowej Komisji Wyborczej. PKW rezygnuje z pracy w ramach protestu przeciwko powtarzanym zarzutom o fałszowaniu wyborów.

- Nie są poparte żadnymi dowodami, a tylko oskarżeniami rzucanymi w próżnię - powiedziała Anna Godzwon z PKW.

Bezpodstawne zarzuty?

Zarzuty dotyczą głównie wyborów samorządowych z 2014 roku, kiedy doszło do awarii systemu informatycznego i opóźnień.

- Aktywność pana Wojciecha Hermelińskiego jest zdumiewająca, ponieważ ja pamiętam kiedy nawalił system informatyczny PKW w 2014 roku, to nie robił konferencji prasowych, nie chodził na spotkania z prezydentem - stwierdziła Beata Mazurek z PiS.

Fakty są takie, że wtedy był zupełnie inny skład PKW, który podał się do dymisji. Nowy skład, z Wojciechem Hermelińskim, przeprowadził tylko ostatnie wybory prezydenckie i parlamentarne, w których wygrało PiS oraz Andrzej Duda.

Po wprowadzonych zmianach zamiast znaku „X” w kratce, będzie można postawić wiele innych znaków.

- Jest to zmiana, która ma w sposób faktyczny przyczynić się do zmniejszenia ilości głosów nieważnych – przekonuje Łukasz Schreiber z PiS.

Przepis jest bardzo liberalny - na karcie można dodać numery list, nazwy, nazwiska, inne znaki, dopiski - w kratce lub poza nią.  Zdaniem prawnika oznacza to, że głosujący - lub ktoś nieuczciwy za niego - może przenieść głos na kogoś zupełnie innego.

- Ten absurd jest zawarty w projekcie zmiany kodeksu wyborczego - ocenił konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

PKW twierdzi, że może wywołać to zamieszanie. Podobnie jak z wyznaczaniem okręgów wyborczych, których dokonają nowi komisarze wyborczy. W opinii eksperta, będą mogli nimi zostać prokurator czy nawet poseł.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
ryszard_drzal

ABSTRAHUJĄC od wielu zmian to ci , którzy są za głosowaniem korespondencyjnym może napiszą ile kosztuje [ przygotowanie ] JEDEN pakiet do głosowania korespondencyjnego

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 18 października

    Fakty z 18 października

    Na finiszu kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów w Warszawie Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki rywalizują w tym, ile godzin będą na nogach. To już ostatni moment przed ciszą wyborczą, w którym mogą wpłynąć na wynik wyborów. W programie powiemy także o wezwaniach, które wobec sędziów wystosował rzecznik dyscyplinarny. Chodzi o spotkanie z Igorem Tuleyą. A w Łodzi - Hanna Zdanowska "może objąć urząd prezydenta" - twierdzi szef Państwowej komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

    Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

    33 procent badanych w najbliższą niedzielę zamierza głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmików wojewódzkich - wynika z sondażu KANTAR Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Na kandydatów Koalicji Obywatelskiej zamierza głosować 24 procent ankietowanych, a na kandydatów PSL - 7 procent.

    czytaj więcej »
   • Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

    Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

    Czemu strażak w Sejnach znalazł się na politycznym celowniku? Bo prowadził niezależny portal i nie wszystko chwalił. Nie chwalił na przykład Jarosława Zielińskiego, posła PiS i sekretarza stanu w MSWiA. Sejny to okręg wyborczy, z którego został wybrany. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przedstawił strażakowi "propozycję" - albo będzie dobrze pisał o Zielińskim, albo będzie miał gorsze warunki emerytalne.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 19 października

    Prognoza pogody na piątek 19 października

    Przeważnie pochmurno. Miejscami mgły utrzymają się do południa. Od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk lokalnie słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie rośnie, w południe 1009 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 17 października

    Fakty z 17 października

    Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

    Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

    Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

    czytaj więcej »
   • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

    Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

    Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

    czytaj więcej »
   tvnpix