Eksperci i opozycja krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym. "Państwo cofacie w rozwoju ordynację"

01.12.2017 | Eksperci i opozycja krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym. "Państwo cofacie w rozwoju ordynację"
01.12.2017 | Eksperci i opozycja krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym. "Państwo cofacie w rozwoju ordynację"
Maciej Knapik | Fakty TVN
01.12.2017 | Eksperci i opozycja krytykują zmiany w Kodeksie wyborczym. "Państwo cofacie w rozwoju ordynację"Maciej Knapik | Fakty TVN

To nie jest spór o to czy lepszy jest krzyżyk, ptaszek, kratka czy gwiazdka. To kolejna ważna zmiana, która teoretycznie może wypaczyć wynik wyborów. Posłowie w rekordowo szybkim tempie zmieniają ordynację, a pośpiech nie sprzyja zmianom na lepsze.

Głosowanie korespondencyjne istniało w Polsce od 2011 roku. Po siedmiu latach taką możliwość mogą stracić między innymi niepełnosprawni wyborcy. Opozycja protestuje przeciwko takiej dyskryminacji.

- Głosowało tak już ponad czterdzieści tysięcy osób. A więc jest zainteresowanie tą formą - stwierdził Marek Sowa z .Nowoczesnej.

- Państwo cofacie w rozwoju ordynację, tylko dlatego, że macie obsesje i fobie – ocenia z kolei Mariusz Witczak z PO.

- Jest to jawna forma dyskryminacji osób niepełnosprawnych - powiedział niepełnosprawny Artur Szaflik. Pan Artur z Katowic - nie ruszający się z łóżka - pewnie już nie zagłosuje.

- Dostarczano mi zalakowaną przesyłkę. Wypełniałem, oddawałem listonoszowi - opowiedział pan Artur.

Wykluczenie niepełnosprawnych?

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych raczej zadowolenia obozu rządzącego nie podziela.

- Chciałbym, żeby wszystkie osoby niepełnosprawne w naszym kraju mogły korzystać z pełni swoich praw - stwierdził Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- To jest potężna dziura w systemie. Były takie afery w Polsce i było ich sporo, że kupowano głosy – tłumaczył zmiany Marcin Horała z PiS.

PiS proponuje inwalidom głosowanie przez pełnomocnika, ale to trudne - słyszymy.

- Osoba niepełnosprawna ruchowo musiałaby się najpierw udać do urzędu gminy po to, żeby udzielić pełnomocnictwa - tłumaczy konstytucjonalista prof. Marek Chmaj

Nie zawsze urzędnik przyjdzie do niepełnosprawnego. Na posiedzenie sejmowej komisji już nie przyjdzie nikt z Państwowej Komisji Wyborczej. PKW rezygnuje z pracy w ramach protestu przeciwko powtarzanym zarzutom o fałszowaniu wyborów.

- Nie są poparte żadnymi dowodami, a tylko oskarżeniami rzucanymi w próżnię - powiedziała Anna Godzwon z PKW.

Bezpodstawne zarzuty?

Zarzuty dotyczą głównie wyborów samorządowych z 2014 roku, kiedy doszło do awarii systemu informatycznego i opóźnień.

- Aktywność pana Wojciecha Hermelińskiego jest zdumiewająca, ponieważ ja pamiętam kiedy nawalił system informatyczny PKW w 2014 roku, to nie robił konferencji prasowych, nie chodził na spotkania z prezydentem - stwierdziła Beata Mazurek z PiS.

Fakty są takie, że wtedy był zupełnie inny skład PKW, który podał się do dymisji. Nowy skład, z Wojciechem Hermelińskim, przeprowadził tylko ostatnie wybory prezydenckie i parlamentarne, w których wygrało PiS oraz Andrzej Duda.

Po wprowadzonych zmianach zamiast znaku „X” w kratce, będzie można postawić wiele innych znaków.

- Jest to zmiana, która ma w sposób faktyczny przyczynić się do zmniejszenia ilości głosów nieważnych – przekonuje Łukasz Schreiber z PiS.

Przepis jest bardzo liberalny - na karcie można dodać numery list, nazwy, nazwiska, inne znaki, dopiski - w kratce lub poza nią. Zdaniem prawnika oznacza to, że głosujący - lub ktoś nieuczciwy za niego - może przenieść głos na kogoś zupełnie innego.

- Ten absurd jest zawarty w projekcie zmiany kodeksu wyborczego - ocenił konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

PKW twierdzi, że może wywołać to zamieszanie. Podobnie jak z wyznaczaniem okręgów wyborczych, których dokonają nowi komisarze wyborczy. W opinii eksperta, będą mogli nimi zostać prokurator czy nawet poseł.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS