Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • Koniec obaw o wakacyjne loty. Kontrolerzy i PAŻP zawarli porozumienie kończące spór
  • Pytania prejudycjalne sędziów Markiewicza i Żurka przed TSUE. Chodzi o neo-KRS
Gospodarka w kłopotach

Ekonomiści: inflacja może sięgnąć nawet 20 procent. Rządzący narzekają na rządy PO-PSL

Szczyt inflacji nastąpi po wakacjach i wyniesie 18 procent - prognozuje były premier i były prezes NBP Marek Belka. Z kolei ekonomista Witold Orłowski mówi o inflacji na poziomie 20 procent. Rządzący winą obarczają Putina albo przekonują, jak to źle było w czasach rządów koalicji PO-PSL.

W Mikołajkach jest o połowę mniej turystów niż rok temu - ocenia burmistrz miasta Piotr Jakubowski. Jednocześnie dodaje, że poprzedni rok był rewelacyjny - to było pierwsze popandemiczne odreagowanie Polaków, a teraz - jego zdaniem - zaczęło się oszczędzanie.

- Ta inflacja galopująca powoduje, że cześć ludzi zrezygnowała z przyjazdu, a cześć bardzo ograniczyła swoje wydatki. Myślę, że to jest główna przyczyna. Ludzie, zanim wydadzą złotówkę, trzy razy się oglądają i zastanawiają, czy ją w ogóle wydać - mówi burmistrz Mikołajek.

Inflacja uderza w urlopowiczów, których prześladują paragony grozy

Drożyzna zagląda tam, gdzie turyści. Świetnie się ma nad morzem. Tan - według badań - wybiera się...

Inflacja w maju wyniosła 13,9 procent rok do roku, jak wynika z oficjalnych danych GUS. W piątek poznamy wstępne wyniki dotyczące inflacji w czerwcu.

Marek Belka - były premier i były prezes NBP - prognozuje, że szczyt inflacyjny będzie w granicach 18 procent.

- Ja uważam, że możemy się otrzeć o inflację 20-procentową. Uważam, że jest duże ryzyko, że pod koniec roku możemy mieć wzrost (PKB - przyp. red.) koło zera procent - twierdzi prof. Witold Orłowski, ekonomista.

Rząd obwinia Putina za inflację

Nawet władza, zaczynając kampanię wyborczą, zaczyna przyznawać, że idą trudne czasy, ale rząd nie czuje się odpowiedzialny za inflację.

- Nie udajemy, że problemu nie ma, jest wielki problem. Inflacja, putinflacja, przyszła do nas z zewnątrz - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

- To nie jest prawda, że całość inflacji można nazwać "putinflacją". To jest tylko zabieg retoryczny i propagandowy - wskazuje dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnego

Drożyzna to dla Polaków temat ważniejszy niż polityka społeczna, bezpieczeństwo militarne czy...

Ekonomiści ostrzegali przed wysoką inflacją już w zeszłym roku. Teraz ostrzegają, że o ile NBP próbuje dławić inflację, to rząd nie próbuje - wręcz przeciwnie, napędza ją.

- Dzisiaj interwencja. Blisko cztery miliardy złotych po to, żeby chleb jutro, pojutrze, był trochę tańszy, niż byłby bez tej interwencji. Tak się rzeczywiście, realnie, walczy z inflacją - mówi premier.

- Coś takiego jak alkoholik, który mówi, że jego odpowiedzią na alkoholizm jest dodatkowe pół litra - komentuje działanie rządu Marek Belka.

Nawiązania do rządów PO

Banki przyznają coraz mniej kredytów hipotecznych na mieszkanie. To przełoży się na liczbę budowanych mieszkań, ich cenę, dostępność mieszkań do wynajęcia i liczbę przeprowadzek.

Premier w swoich wystąpieniach ciągle nawiązuje do rządów Platformy Obywatelskiej. - Przypomnijcie sobie, czy były wakacje kredytowe za Platformy Obywatelskiej, jak WIBOR też był po 6,80. Nie było, a teraz są, bo my zmusiliśmy banki do tego, aby zachowywały się prospołecznie - powiedział na wiecu Morawiecki.

- Jak sobie pani porówna rok 2014, jeżeli chodzi o średnią pensję, z rokiem 2021, to można o 300 litrów więcej paliwa kupić - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Prezes Orlenu radził porównywać ceny sprzed ośmiu lat z cenami z zeszłego roku - chociaż to w tym roku ceny paliwa są rekordowo wysokie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix